جاذبه های گردشگری روستای ابیانه اصفهان و مناطق اطراف ان

تاریخ ارسال: 1394-4-20
نویسنده: مجید
دفعات بازید: 10320

روستای سیور

thumb_gallery_201507112930055649024
روستای سیور در۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سمیرم واقع در استان اصفهان  بر حاشیه شمالی کوهپایه ای دنا واقع شده است و از غرب به منطقه چال خرسی، از جنوب به قله دنا (حوض دال)، از شرق به دره گچ  و از شمال به رودخانه ماربر و کاسه رود مشرف است و به دلیل داشتن شرایط خاص زیست محیطی جزء مناطق حفاظت شده.

بافت بیشتر منازل تا چند سال پیش به صورت سنتی و خشتی بوده که به دلیل زلزله خیز بودن منطقه بافت آن تغییر اساسی کرده و به صورت استاندارهای روز درآمده ولی مرکز روستا همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. متاسفانه تاریخ دقیقی در مورد پیدایش روستا وجود ندارد ولی از داستان هایی که سینه به سینه منتقل شده مشخص شده که این روستا چندین بار در مکانها ی دیگر نزدیک به مکان فعلی بنا گشته که بر اثر سیل و زلزله به کلی از بین رفته و فقط آثار این بنا‌ها در مزارع و باغات به وفور به چشم می‌خورد ولی ازروی سنگ نوشته‌های قبرستان های آن می‌توان حدس زد که قدمت آن به بیش از ۱۵۰۰ سال می رسد. روستای سیور دارای آثار تاریخی قدیمی می‌باشد ولی متاسفانه به دلیل وجود مزارع و باغات درمحل‌های باستانی این آثار به کلی از بین رفته ولی تا حدودی می‌توان دیواره قلعه‌های ساخته شده برای جلوگیری از هجوم اقوام بیگانه را در بعضی نقاط حس کرد.

روستای سیور دارای پتانسیل بسیاری در گردشگری و توریستی می‌باشد که از جمله مکانهای دیدنی و گردشگری آن می‌توان به تنگ بالا، حوض دل، تنگ رزک، مور، خا راشتر، اتابکی، نعنا دون، بالا زیری ،سهران رو، خرسان بزرگ و کوچک ، آب اسپید، قلات بزی، ده بالا و آبشار فصلی گود نسه،چشمه کهریز دره باغ وحاشیه رودخانه زیبای ماربر و … اشاره کرد.

روستای سیور دارای گونه‌های زیادی از درختان میوه، غلات، حبوبات، تره بار، صیفی جات است ولی عمده درآمد مردم از باغات سیب آن که از نظر کیفیت جزء بهترین‌ها بوده و بیشتر مجصولات سیب آن صادر می‌گردد، می باشد. از جمله درختان میوه می‌توان به سیب ( قرمز ، گلاب، طلایی) گردو، بادام، گلابی، انگور، هلو، توت قرمز، آلوزرد، زرد آلو، گیلاس، آلبالو، سیب دره ای ( ترش و شیرین)، و انواع درختان میوه بومی روستا اشاره کرد.

پرورش زنبورعسل نیز یکی از راههای کسب درآمد روستائیان می باشد زیرا مراتع گل و گیاه سیور که بیشتر از انواع گون و آویشن هستند بهترین محل برای پرورش زنبورعسل می باشد.

گونه های جانوری از قبیل کل و بز، میش و قوچ، پلنگ و یوزپلنگ، خرس سیاه، قهوه ای و سفید، گرگ، شغال، کفتار، گراز، روباه، گورکن، سمور، جوجه تیغی و پرندگانی همچون کبک و کبک دری، کبوتر، قرقی و عقاب، پرنده زنبورخوار، سار، کلاغ نوک قرمز، دال(کرکس) و صدها گونه بومی دیگر در این روستای زیبا وجود دارند.

    دره شمس آباد

thumb_gallery_201507107104075825433
شمس‌آباد به منطقه ا‌ی است که درحاشیه‌ رود ونک در کیلومتر ۶۰ جاده ی بروجن – اهواز واقع شده است. این منطقه از پل کره‌ بس شروع شده و تا دالان ‌کوه ادامه پیدا می کند. این منطقه از باغات سیب، گردو، بادام، هلو و درختان جنگلی در ارتفاعات بالاتر پوشیده شده است. رودی که از این دره میگذرد از به هم پیوستن دو رود ونک و گدارکبک تشکیل شده است و در ادامه با رود بازفت یکی شده و کارون را تشکیل می دهند.

    خانه طباطبایی ها

thumb_gallery_201507116527337511486
خانه طباطبائی ها در نزدیکی خانه تاریخی بروجردی و در جوار بقعه مبارکه امامزاده سلطان امیر احمد و در محله سلطان امیر احمد قرار گرفته است. خانه با شکوهی که در سال ۱۲۵۰ قمری و در زمینی به مساحت ۴۷۰۰ متر مربع توسط فردی به نام حاج سید جعفر طباطبایی از تجار معروف فرش آن زمان با مهارت و هنرمندی معمار معروف کاشانی استاد علی مریم  بنا گردید که ساخت آن ۱۰ سال به طول انجامید و بعدها به خانه طباطبایی مشهور شد.

مجموعه خانه طباطبایی ها از ۳ بخش اندرونی، بیرونی و بخش مخصوص خدمه تشکیل شده است .مجموعه خانه طباطبایی ها با ۴۷۰۰ مترمربع وسعت، دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین)، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات می باشد. معماری خانه طباطبایی ها به شیوه معماری حجاب دار، گودال باغچه، متقارن و درون گرا است. این خانه دارای دو بخش مجزا و در اصل دو خانه مستقل است که به طرز ظریفی به هم مرتبط شده است. ورودی اصلی خانه در گوشه جنوب شرقی بنا واقع شده و ترکیبی از چند فضای متوالی است که سر در را به حیاط پیوند می دهند سردری با تزئینات یزدی بندی.

بخش اندرونی خانه اتاق ۵ دری ساده ای در مرکز دارد و ۲ حیاط در ۲ طرف آن قرار گرفته است که دارای سرداب می باشد. این قسمت جایی بود که خانواده مرحوم طباطبائی در آن زندگی می کردند. حیاط ضلع شمال غربی بزرگتر است و تعداد اتاق‌های بیشتری دارد. در زیر قسمت اندرونی مخصوصا اتاق مرکزی، سرداب بزرگی قرار گرفته که بسیار دیدنی است. اما قسمت بیرونی شامل تالار بزرگی می شود که به اتاق شاه نشین معروف است. این اتاق در مرکز قرار گرفته و با نورگیرها و پنجره‌های مشبک رنگی و پنجره‌های کناری دوجداره که عمودی باز و بسته می‌شود، تزئین شده است. علاوه بر این، نقاشی و آیینه‌کاری و گچبری‌های جالب تزئینات دیگری هستند که این اتاق را دیدنی تر می کنند. در دو طرف اتاق شاه نشین اتاق‌های گوشواره‌ای بنا شده است و در جلوی اتاق شاه ‌نشین ایوانی با آیینه کاری و گچبری‌های ظریف دیده می‌شود. حیاط خدمه، شامل اتاق‌های خدمه، زیر زمین خدمه، آشپزخانه و اصطبل زمستانی و تابستانی است که تعدادی از اتاق‌های خدمه از بین رفته است.

    چشمه ناز ونک

thumb_gallery_201507118661838127827
چشمه ناز ونک در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر ونک و ۳۵ کیلو متری شهر سمیرم قرار دارد. چشمه ناز ونک درمنطقه ای تقریباً کوهستانی، از رشته‌‌کوه‌های زاگرس است که این منطقه یکی از مناطق سردسیر و پرآب به شمار می رود. در اطراف چشمه ناز ونک تفرجگاه زیبایی به وجود آمده است که یکی از زیباترین و بکرترین تفرجگاه‌های شهرستان سمیرم و شهر ونک است از نظر پوشش گیاهی و جانوری مورد توجه بسیاری از دوستداران طبیعت است. به عنوان نمونه انواع گیاهان دارویی از ویژگی‌های تنوع در پوشش گیاهی  و وجود خرس هایی در منطقه نیز نشان از بکر بودن منطقه است.

    چالقفا

thumb_gallery_201507111062813474682
کوه و چشمه چالقفا در حدود ۲۰ کیلو متری غرب سمیرم مکانی با صفا با درختان جنگلی تنک و پوشش گیاهی متنوع با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا است که بهترین ماه برای دیدن این منطقه اردیبهشت ماه بوده و از مناطق ییلاقی بعضی از طایفه های قشقایی می باشد، چشمه های متعددی در این منطقه جاریست که معروف ترین آن چشمه سرد می باشد. چالقفا قبلا یکی از مهم ترین شکار گاه های سمیرم بوده که به علت شکار بی رویه حیات جانوران در آن بسیار محدود شده است ولی باز هم حیوانات وحشی مانند خرس، گرگ، شغال و حتی پلنگ در کوه های آن نواحی دیده شده است.

گل‌ها و گیاهان معطر جاشیر، موسیر، قیاق، کده، کامهر، چیچک، نعنا، پودونگ، هولیله و هزاران نوع دیگر پهنای دشت را پوشانده و هریک طعم و بوی مخصوصی دارند و اغلب به مصرف خوراک انسان‌ها می رسند و خاصیت دارویی نیز دارند. بوته‌های کتیرا، صمغ گران قیمت کتیرا و نوع دیگرش به نام (قره گون) شهد و دانه‌های سفیدی همچون شکر به نام انگبین در دشت چالقفا می‌روید که از آن گز مخصوص و خوش طعم گز انگبین اصفهان به بازارهای جهان عرضه می‌شود.

برای دسترسی به این منطقه زیبا در فاصله ۲۵ کیلومتری جاده یاسوج از سمت راست جاده به طرف شمال آن جاده ای خاکی معروف به جاده‌ی باغ جدا می شود که بعد از گذشتن از مزرعه‌ باغ بالا به چشمه‌ ای در ابتدای تنگ می رسیم، بعد از عبور از این راه پر پیچ وخم به بالای گردنه معروف به قله‌ی باغ در ابتدای دشت چالقفا می‌رسیم . قله‌ی باغ در سمت جنوب شرقی این دشت قرار گرفته است.

ابیانه

thumb_gallery_201507102587045883304
روستای ابیانه یکی از بلندترین نقاط مسکونی ایران است که در دهستان برزرود  در بخش مرکزی شهرستان نطنز و در ۴۰  کیلومتری شمال‌غربی نطنز در استان اصفهان در دامنه کوه کرکس واقع شده است. در زبان محلی به ابیانه، ویونا (Viuna) می‌گویند. وی (Vi) به معنای بید و ویانه (Viyane) به معنای بیدستان است. ابیانه در گذشته بیدستان بوده است. در طول زمان ویونا به اویانه و سپس به ابیانه دگرگون شده است.

خانه‌‌های روستای ابیانه روی دامنه پرشیبی در شمال رودخانه برزرود بنا شده است طوریکه پشت بام خانه‌‌های پایین دست، حیاط خانه‏‌های بالادست می باشد و دیواری آنها را محصور نمی‏سازد. اتاق‌ها دارای پنجره‌های چوبی ارسی مانند می باشند و اغلب دارای ایوان‌ها و طارمی‌های چوبی مشرف به کوچه‌های تنگ و تاریک‌ هستند که منظره جالبی را بوجود آورده است. نمای خارجی خانه‌ها به دلیل استفاده از خاکی که معدن آن در مجاورت روستا است، سرخ رنگ می باشد. از آنجا که در دامنه‌های شیب‎دار فضای کافی برای ساختن خانه‌های موردنیاز وجود ندارد در این روستا چنین رسم شده‌است که هر خانواده انبار غار مانندی در تپه‌هایی که در یک کیلومتری روستا و در کنار جاده و نرسیده به ابیانه می باشد، بوجود آورده اند. این غارها که در دل تپه‌ها حفر شده‌اند و از بیرون تنها درهای کوتاه و کوچک آن قابل مشاهده است برای نگهداری دام و آذوقهٔ زمستانی و اشیاء غیرضروری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روستای ابیانه دارای ۴ ویژگی منحصر به فرد می باشد : ۱) ۹۸ درصد از مردم ابیانه باسواد هستند ۲) به دلیل باسواد بودن بیشتر مردم بدون تبلیغات در زمینه اصول تنظیم خانواده اکثر خانواده ها بیش از ۲ فرزند ندارند به ندرت دارای ۳ فرزند می باشند ۳) در بین کوچه های روستا هیچ کوچه بن بستی وجود ندارد که این هم به دلیل شیب دار بودن روستا و دفع آب های سطحی و هم به دلیل جلوگیری از گرفتار شدن مردم در کوچه های بن بست به هنگام حمله سارقان در زمان های قدیم است ۴) وجود خاک سرخ در روستا باعث شده نمای ساختمان های روستا به رنگ سرخ باشد. در کنار این ویژگی ها به دلیل اینکه ابیانه در منطقه ای کوهستانی و به دور از راه های ارتباطی وجود داشته است از نظر فرهنگی در انزوا قرار گرفته و از این رو بسیاری از آداب و سنن قومی و سنتی از قبیل زبان و لهجه محلی ابیانه (پهلوی دری) هنوز در فرهنگ ریشه دار ابیانه نفوذ داشته که باعث می شود موقعیتی استثنائی جهت آشنایی با فرهنگ و سنن پیشینیان بوجود بیاید.

زندگی مردم ابیانه از طریق کشاورزی،  باغداری و دامداری و با روش های سنتی اداره می‏شود. بیشتر زنان در امور اقتصادی با مردان همکاری دارند. ابیانه دارای ۷ رشته قنات است که برای آبیاری مزارع و باغات مورد استفاده قرار می‏گیرد. گندم، جو، سیب‏ زمینی و انواع میوه به خصوص سیب، آلو، گلابی، زردآلو، بادام و گردو در ابیانه به دست می‏آید. در سال های اخیر قالی بافی در ابیانه رواج پیدا کرده و نزدیک به ۳۰ کارگاه قال ‏بافی در آنجا دایر شده است. در گذشته گیوه ‏بافی از جمله مشاغل پردرآمد زن‌های ابیانه بوده که امروزه تا حدی به فراموشی سپرده شده است. لباس سنتی هنوز هم میان مردم رواج دارد و در حفظ آن تاکید و تعصب از دارند، پوشش مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه و پوشش  زن‌ها پیراهن بلندی از پارچه‌‌های گلدار و رنگارنگ است که علاوه بر این معمولاً چارقدهای سفیدرنگی بر سر دارند.

جاذبه های گردشگری

۱) آتشکده معابد : قدیمی ترین اثر تاریخی روستای ابیانه، آتشکده ای می باشد که مانند دیگر بناهای روستا در سراشیبی واقع شده است. این آتشکده را نمونه ای از معابد زرتشتی دانسته اند که در جوامع کوهستانی ساخته می شده. آتشکده معابد بسیار قدیمی بوده و آن را مربوط به دوره ای می دانند که پیش از این زرتشتیان ساکن این روستا بوده اند.

۲) مسجد جامع: مهمترین بنای تاریخی روستای ابیانه، مسجد جامع می باشد که یک منبر چوبی منبتکاری شده بسیار قدیمی دارد. این منبر چوبی، در سال ۴۶۶ ه.ق ساخته شده است. این مسجد دارای دو شبستان بوده که شبستان قدیمی آن به وسیله درب جنوبی از آن جدا می شود. بر روی منبر چوبی منبتکاری شده، نقش گل و بوته کنده کاری شده و با خطوط برجسته کوفی، سوره یس حک شده است.                                                                                                                         ۳) مسجد حاجتگاه: این مسجد در حاشیه ی صخره ای روستا قرار دارد. درب ورودی آن با نقش گل و بوته ۸ پر و خطوط برجسته کنده کاری شده است. این درب یک بار مورد سرقت قرار گرفت ولی دوباره به مسجد برگردانده شد. شبستان مسجد حاجتگاه، بزرگ و نورگیری در سقف آن وجود دارد. در سالن شبستان ستون هایی با سر ستون های کنده کاری شده دیده می شود. سالن به صورت تخته پوشی از چوب گردو است که با نقوش منظم هندسی قاب بندی شده است. سقف مسجد به شکل بال گسترده ی کرکس بوده و بر روی آن، کتیبه هایی از آیات قرآن وجود دارد.

۴) زیارتگاه شاهزاده عیسی و یحیی : روستای ابیانه دارای زیارتگاهی می باشد که مرقد مطهر شاهزاده عیسی و یحیی بوده و در جنوب روستا قرار دارد. به گفته اهالی ابیانه، این دو امامزاده شریف از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام می باشند. این زیارتگاه گنبد ۸ ضلعی با کاشی کاری فیروزه ای دارد. رواق حرم منقش به کتیبه هایی است که در آنجا دیده می شوند. در سقف بنا، تاریخ مرمت و اشعار و آیاتی نوشته شده است. منبری چوبی و قدیمی نیز در ایوان جنوبی آن قرار دارد.

۵) زیارتگاه هینزا : این زیارتگاه در جنوب شرقی ابیانه قرار دارد. در داخل صخره های دره، فرو رفتگی وجود دارد که ساختمان هینزا جلوی آن ساخته شده و این فرو رفتگی نیز بخشی از زیارتگاه شده است. زیارتگاه هینزا مربوط به بی بی زبیده خاتون، دختر گرامی موسی بن جعفر علیه السلام می باشد. اهالی ابیانه اعتقاد دارند که بی بی زبیده خاتون تحت تعقیب بوده و مردم او را در این اتاقک که امروزه مرقد ایشان می باشد پناه داده اند. طبق سنت اهالی روستا مراسم زیارت در این زیارتگاه برگزار می شود.

۶) این قلعه که در شمال شرقی روستا قرار دارد، در حدود ۲۰۰ سال پیش ساخته شده و تاریخ ساخت آن در کتیبه ای موجود می باشد. اهالی منطقه اعتقاد دارند این قلعه ها مربوط به دوره های یاغیگری آن زمان ها بوده که مردم برای حفظ امنیت خود در مقابل یاغی های محلی ساخته بودند و در مواقع خطر و حمله آنها، به قلعه پناه می بردند و چندین مرد قوی هم به نوبت جلوی قلعه کشیک می دادند.

ابیانه دارای یک هتل به نام هتل ابیانه است. بهترین فصل برای مسافرت به ابیانه، بهار و تابستان است. البته پاییز و زمستان نیز زیبایی و مخاطبان خاص خود را دارد و می‌توان در این ایام از تورهای فصلی هتل ابیانه استفاده نمود. ایام نوروز، تاسوعا و عاشورا بازدیدکنندگان زیادی برای دیدن این روستای تاریخی به ابیانه می‌آیند.

برای رفتن به روستای ابیانه دو راه وجود دارد: راه اول: کیلومتر ۵۰ جاده قدیم کاشان – نطنز، جاده ای فرعی به سمت راست و طی مسافت ۲۰ کیلومتر و راه دوم: آزاد راه کاشان – اصفهان، ۱۰ کیلومتر پس از استراحتگاه “سان آرا” واقع در ۳۰ کیلومتری کاشان، خروج اظطراری به جاده قدیم کاشان- نطنز


آبشار طامه

thumb_gallery_201507114303195645165

آبشار و روستای طامه در ۱۲ کیلومتری جنوب نطنز و در شرق کوه کرکس واقع شده است. در قسمت غربی روستای طامه، دو دره زیبا قرار دارد که یکی از آنها در امتداد باغ های روستا قرار داشته و به پاپول معروف است. در انتهای این دره آبشار زیبا و دیدنی منطقه، آبشار طامه نمایان است.

مهین سرای راهب


خانه مهین سرای راهب از تلفیق معماری سنتی بازمانده از عصر قاجار با فناوری های روز، محیطی پسا مدرن را در شهر تاریخی کاشان به دیده گان میهمانان خود گذاشته است. خانه مهین سرای راهب از خانه های تاریخی شهر کاشان می باشد، مجموع خانه مهین سرای راهب در دو طبقه و به صورت سه طرف ساخت در اطراف دو حیاط شکل گرفته است. مهمترین فضا‌های معماری بنا شامل دو سرداب، شاه‌ نشین، هشتی‌ ورودی، ایوان تابستانی، ایوان زمستانی و یک باد‌گیر می باشد. خانه مهین سرای راهب از طرف سازمان میراث فرهنگی به عنوان لوکس ترین اقامتگاه تاریخی ایران انتخاب شده است.

آبشار سمیرم

thumb_gallery_201507116063230252288
یکی از زیباترین آبشارهای منطقه زاگرس، آبشار سمیرم با ارتفاع ۳۵ متر است که در ۴ کیلومتری سمیرم و در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان، در اعماق تنگه‌ای واقع شده است. آبشار سمیرم  در  گذشته ۷۵ متر ارتفاع داشته است، اما بر اثر فرسایش به ۳۵ متر کاهش یافته است. طبیعت سرسبز  زاگرس و محیط کوهستانی اطراف آبشار و آب شیرین و دائمی آن یکی از جاذبه های گردشگری بی نظیر استان اصفهان است.

آبشار خفر


آبشار خفر دامنه دنا، در روستای خفر و ۸۰ کیلومتری جنوب غرب سمیرم قرار دارد. وجود انواع یخچال های طبیعی، آبشارهای متعدد و چشمه سار ها و باغ های حاصلخیز و سرسبز چشم اندازهایی زیبا در اطراف آبشار خفر بوجود آورده است. جاذبه ها و مکان های دیدنی دیگر این منطقه انواع گونه های گیاهی و جانوری، محصولات محلی و صنایع دستی است.

آبشار پونه زار

thumb_gallery_20150710231173319458
آبشار پونه ‌زار که ششمین آبشار مرتفع ایران است در فاصلهٔ ۲۵ کیلومتری غرب فریدون ‌شهر بوده و از ارتفاعات زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد.

آبشار پونه زار دارای چندین سرچشمهٔ خنک و گوارا می باشد و به دلیل رویش پونه در مسیر فرود آبشار به پونه‌ زار معروف می باشد. ارتفاع آبشار حدود ۷۵ متراست و در محل‌های ریزش آب، خزه‌های سرسبز دائمی روئیده ‌است.

بسیاری از گل های وحشی و دارویی ایران در این منطقه رویش پیدا کرده اند. چشمه های پر آب این منطقه به سمت غرب سرازیر شده و در نهایت، سرچشمه های رود دز را تشکیل می دهند. چشمه لنگان در این منطقه، از آبدهی بالایی برخوردار است و جهت تامین آب شرب مردم فریدون شهر استفاده می گردد. همچنین چشمه لپه نیز در حدود دو کیلومتری چشمه لنگان واقع شده است و خروج آب از این چشمه به طور متواتر(پریودیک) می باشد به طوری که حدود ۱۵ دقیقه آب از زمین خارج می شود و سپس قطع می شود.

برای دسترسی به این آبشار زیبا از فریدون شهر به یک سه راهی می رسیم که سمت راست آن بطرف پونه زار و مسیر چشمه لنگان می رود یعنی اگر جاده را مستقیم ادامه دهیم به چشمه لنگان می رسیم ولی به سمت روستای چغیورت تغییر مسیر داده و از روستای چغیورت تا آبشار ۱۳ کیلو متر فاصله است و ۳ کیلومتر آخر مسیر را باید پیاده طی کرد که دارای شیب ملایمی به سمت پایین می باشد.

آبشار بی بی سیدان

thumb_gallery_201507113734573777369
در ۴۸ کیلومتری جنوب غربی سمیرم در مجاورت روستای بی بی سیدان در ۳۰ کیومتری شهر سمیرم ، در کنار رودخانه سمیرم (کاسگان) در ورودی تنگه ای به نام تنگه نازی، آبشاری زیبا وجود دارد که دارای چشم اندازی زیبا و دیدنی می باشد و هر بیننده ای را جذب خود می کند.

گیاه دارویی پرسیاوشان سرتاسر دامنه این آبشار را پوشانده و جلوه خاصی به آن داده است. در نزدیکی آبشار، سواحل زیبای رودخانه کاسگان، با آب ولرم، محل مناسبی را برای آب تنی و شنا بوجود آورده است همچنین مناظر طبیعی، کشتزارهای برنج، باغهای سیب و سپیدار چشم اندازهائی زیبا را در این منطقه خلق کرده است بطوریکه هر ساله در فصل گرما گروه های بسیار زیادی از گردشگران را به این منطقه می کشاند.

از طریق  دره ای که آبشار در آن قرار دارد می توان به چشمه ناز ونک سمیرم رسید و در این پیاده روی می توان از طبیعت زیبای منطقه لذت برد.

برای رسیدن به این آبشار باید از جاده سمیرم یاسوج حرکت کرده و پس از طی مسافت۴۱ کیلومتر به سمت چپ رفت. در این جاده فرعی بعداز حدود ۵  کیلومتر به روستا و یک پل  فلزی  رسیده که با گذشتن از این پل و پیش روی ۸۰۰ متری باید از سمت چپ وارد فرعی خاکی شد. این جاده خاکی به طول حدود ۲ کیلومتر است که از میان باغات سیب می گذرد و شیب زیادی دارد که منتهی به آبشار می شود. نزدیک یک مجتمع پرورش ماهی باید خودروها را پارک کرده و از این جا به بعد را با پیاده روی در طبیعت طی کنیم.
آبشار بی بی سیدانآبشار بی بی سیدان

آبشار آب ملخ


thumb_gallery_20150711241185895567
آبشار آب ملخ در مجارورت روستای آب ملخ و در ۶۰ کیلومتری شهر سمیرم “در جاده سمیرم – یاسوج” قرار دارد. از آبشار آب ملخ به عنوان یکی از عجیب ترین آبشارهای ایران به دلیل ترکیبات خاص موجود در آب آن، نام برده می شود. ترکیبات موجود در چشمه آب ملخ موجب از بین رفتن ملخ‌های مهاجم می‌شود.

 نام دیگر این آبشار، تخت سلیمان است و به خاطر سنگی که مانند پل دو طرف دره را به یکدیگر متصل کرده این نام به آبشار نسبت داده شده است.

safar.alibaba.ir

ابیانه, چالقفا, خانه طباطبایی ها, دره شمس آباد, روستای سیور, آبشار طامه, مهین سرای راهب, آبشار سمیرم, آبشار خفر

جدیدترین مطالب بخش ایران گردی زیر مجموعه اصفهان

یک آتشکده مربوط به دوره ساسانی به تازگی در منطقه آران و بیدگل کشف شده است

1394-4-19
مجید
2489

محمد هلال فرزند بلا فصل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب و امامه بنت ابوالعاص می باشد. امامه ثمره ازدواج ابوالعاص و زینب بوده، که زینب نیز یکی از دختران رسول خدا است. 

1394-4-19
مجید
1832

کویر و کاروانسرای مرنجاب،کمپ متین آباد، قلعه کرشاهی،ریگ بلند

1394-4-19
مجید
8090
دریاچه نمک آران،خطب شکن،چاه دستکن،چاله سنبک (چاله هندوانه)،جزیره سرگردان
1394-4-20
مجید
3231

نیاسر در ۳۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان کاشان و در استان اصفهان واقع شده است. نیاسر دارای آب و هوایی خنک و مطبوع در گرمای تابستان بوده و سرسبزی و خنکی نیاسر گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند.

1394-4-20
مجید
2418

گلستان کوه،غار یخ،روستای مصر و روستای گرمه استان اصفهان

1394-4-20
مجید
4941

روستای قهی در ۸۰ کیلومتری شرق اصفهان قرار داشته و از توابع بخش بن رود (شهرستان ورزنه) می باشد.

1394-4-20
مجید
3642

روستای ابیانه یکی از بلندترین نقاط مسکونی ایران است که در دهستان برزرود  در بخش مرکزی شهرستان نطنز و در ۴۰  کیلومتری شمال‌غربی نطنز در استان اصفهان در دامنه کوه کرکس واقع شده است.

1394-4-20
مجید
10320
36 مطلب آخر بخش ایران گردی

همه چیز در باره آذربایجان غربی سرزمین شمس پیر مولوی

1394-3-31
مجید
2073
غار سهولان بعد از «غار عليصدر» همدان دومين غار آبي ايران به شمار مي‌آيد
1394-3-31
مجید
2960

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

1394-4-1
مجید
4979
قره کلیسا، کلیسایی تاریخی در استان آذربایجان غربی
1394-4-1
مجید
1544
تخت سلیمان ودریاچه پر رمز و راز آن
1394-4-1
مجید
4756
از تپه حسنلو چه میدانید؟
1394-4-1
مجید
4615
1394-4-2
مجید
2528
آشنایی با برج سه گنبد - آذربایجان‌غربی 
1394-4-3
مجید
4336

مسجد جامع ارومیه، مسجدی سلجوقی با محراب ایلخانی

1394-4-3
مجید
7002
1394-4-3
مجید
8737
كليسای سير، يكي از آثار سنگي استان اذربایجان غربی
1394-4-3
مجید
2779
استان آذربایجان شرقی (به پارسی باستان: آذربادگان) یکی از استان‌های ایران است
1394-4-3
مجید
3532
آسیاب‌خرابه (به ترکی آذربایجانی: خارابا دییرمان) یکی از مکان‌های دیدنی و گردش‌گری استان آذربایجان شرقی می‌باشد
1394-4-8
مجید
3207

بازار تبریز بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده آجري جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. 

1394-4-8
مجید
4773
خانهٔ مشروطه در یکی از محله‌های قدیمی شهر تبریز به نام راسته‌کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته‌است.
1394-4-8
مجید
1888

کندوان در 50 كيلومتري جنوب غربي تبريز؛ يكي از روستاهاي دهستان سهند مي باشد 

1394-4-8
مجید
7593

ارگ تبریز (علی‌شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است

1394-4-8
مجید
1829

خانه قدکی تبریز،از کاربری مسکونی به کاربری آموزش عالی تغییر عملکرد داده است

1394-4-10
مجید
2964

در اوایل سال 1337 خورشیدی کلنگ ساختمان موزه آذربایجان  زده شد

1394-4-10
مجید
1618

آشنایی با مقبره الشعرای تبریز

1394-4-11
مجید
4303

ایل گلی ( شاه گلی ) از گردشگاه های زیبای تبریز است که در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای واقع شده است

1394-4-14
مجید
1885

مسجد کبود تبریز بنایش به ۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد

1394-4-14
مجید
6638
حمام نوبر یکی از آثار تاریخی شهر تبریز است که در دوره قاجار ساخته شده است.
1394-4-14
مجید
3091

محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار شاعر پر آوازۀ کشورمان که با کتاب حیدر بابایه سلام به اوج شهرت رسید در روستای خشکناب تبریز دیده به جهان گشود

1394-4-15
مجید
4626

مجارشین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گنبرف بخش مرکزی شهرستان اسکو قرار گرفته است

1394-4-15
مجید
3462
طبیعت زیبا و دل انگیز استان اردبیل در فصل بهار با چشم اندازهای روح نواز و گل های رنگارنگ در دشت های سبز و کوهپایه های استوار، دل هر گردشگری را می نوازد 
1394-4-18
مجید
4108

شهر سیاحتی سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است

1394-4-18
مجید
5421

اردبيل از شهرهاي کهن ايران است که حدود 5000 سال قدمت دارد.در لوحه‌هاي گلي سومريان به صورت ارتا ثبت گرديده‌است که خود قدمت شهر را تا 5000 سال ميرساند.

1394-4-18
مجید
2319

بقعه شیخ صفی الدّین اردبیلی در مجموعه‌ای از آرامگاه‌های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی اردبیل، قرار دارد

1394-4-18
مجید
4189

علت نامگذاری این دریاچه، شوری بسیار زیاد آب آن بوده که امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، به طوریکه ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن پرورش داده می شود

1394-4-19
مجید
3547

این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد 

1394-4-19
مجید
2567

موزه مردم‌شناسی اردبیل در میدان عالی قاپوی اردبیل در محل حمام آقانقی (متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری) بنا شده است. هر ساله جمع کثیری از گردشگران از این مکان دیدن می نمایند.

1394-4-19
مجید
1536

مجموعه تاريخي بازار اردبيل در ميانه شهر و در طرفين خيابان امام خميني واقع گرديده و به جهت قدمت و دارا بودن معماري سنتي از بازارهاي تاريخي و جالب توجه ايران به شمار مي‌آيد

1394-4-19
مجید
1738

شیخ کلخوران در 3 کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است.این آبادی از دیر باز به علّت وجود آرامگاه جد سلاطین صفوی در آن، مورد توجه بوده است

1394-4-19
مجید
1836

مسجد جمعه اردبيل در شمال شرقي شهر كه بر روي تپه باستاني قرار دارد بازمانده مسجد عظيم، گسترده و كم نظيري است كه در دوره هاي مختلف اسلامي بخصوص دوره سلجوقي شكل گرفته است

1394-4-19
مجید
3867

پلها و خانه هاي قديمي اردبیل

1394-4-19
مجید
5320
مطالب تصادفی
این خانه قاجاری در محله «سه پل»، در شمال رودخانه قرار دارد. این خانه حدود دو هزار و پانصد متر مربع مساحت دارد و از مصالح خشت خام و گل چینه ساخته شده است.
1394-8-16
مجید
1291
نام روستا که برگرفته از تعداد شهدای مدفن شده در قرون اولیه اسلامی در این مکان می باشد، مورد توجه و احترام ویژه مردم ایران، بویژه ساکنان منطقه فراهان اراک است.
1394-8-24
مجید
2163
 منطقه شکار ممنوع چلچلی  در جنوب شرق شهرستان گرگان واقع شده و از جهت غربی با منطقه حفاظت شده جهان نما هم مرز است.
1394-7-17
مجید
2208
دیوار تمیشه به طول تقریبی ۱۲ کیلومتر با مصالح آجر به ابعاد ۱۰ × ۳۸ × ۳۸ سانتی متر به جهت شمال- جنوب از دامنه های شمالی سلسله جبال البرز شروع شده و به خلیج گرگان منتهی می شود
1394-7-15
مجید
2022
درسیاهکل : حمام تاریخی دیلمان در 50 کیلومتری شهر سیاهکل و در ابتداي بافت شهری دیلمان در ارتفاع 1466 متر از سطح دریاي آزاد ودر مجاورت کوچه میراث فرهنگی و قبل از میدان اصلی شهر قرار داشته و به حمام میر بلوک نیز شهرت دارد.

1394-7-29
مجید
2329

گلستان کوه،غار یخ،روستای مصر و روستای گرمه استان اصفهان

1394-4-20
مجید
4941
گرداب سنگي یکی از آثار تاریخی استان لرستان است که در شمال غربی خرم‌آباد در بافت قدیمی شهر قرار دارد.
1394-8-6
مجید
3283
غار خفاش در شهرستان دهلران قرار دارد 
1394-4-23
مجید
2599
 تنگ بوان در حدود ۲۰ کیلومتری نورآباد می‌باشد. این تفرجگاه سالانه هزاران میهمان را جذب می‌کند. بوان دارای چندین چشمه و آبشار می‌باشد، که در فصل تابستان باعث مطبوع شدن هوای این منطقه می‌گردد.
1394-5-24
مجید
4283
این پارک در ۴ کیلومتری جنوب شهر کردکوی در منطقه جنگلی پلنگ پا و در مسیر جاده کردکوی به درازنو واقع شده و مساحت آن ۵۴ هکتار و حداقل ارتفاع از سطح دریا ۱۴۵ متر و حداکثر ۳۶۰ متر است. 
1394-7-17
مجید
2293
قلعه باستانی زیویه به فاصله ۵۵ كیلومتری جنوب شرق شهرستان سقز در استان کردستان و در شمال روستایی موسوم به همین نام واقع شده است.
1394-6-5
مجید
4195
این چشمه در روستای طالم سه‌شنبه از توابع بخش سنگر در جنوب شرقی رشت در 12 کیلومتری جاده رشت- قزوین قرار دارد. 
1394-7-27
مجید
2966