اردبيل و گشت و گذاری در تاریخ و اماکن دیدنی ان

تاریخ ارسال: 1394-4-18
نویسنده: مجید
دفعات بازید: 2438

اردبيل از شهرهاي کهن ايران است که حدود 5000 سال قدمت دارد.در لوحه‌هاي گلي سومريان به صورت ارتا ثبت گرديده‌است که خود قدمت شهر را تا 5000 سال ميرساند. اين شهر در زمان حکومت بني‌اميه مرکز حکومت آذربايجان و در زمان بني‌عباس مرکز قيام بابک خرمدين بوده‌ است. در سال 618 هجري مورد حمله مغولان قرار گرفت.در دوران باستان نيز که ايران به چهار ولايت تقسيم شده بود اردبيل مرکز ولايت باختر شامل آذربايجان، ارمنستان و آران بوده‌است.اما در زمان تيموريان و صفويان، نهضت تشيع و جنبش‌هاي سياسي ايران از اين شهر برخاست. اردبيل در زمان صفويان آباد گرديد و به اوج اعتبار، عزت، و عظمت خود رسيد، اما پس از انقراض اين سلسله در پيشامدها و تحولات تاريخي دوره نادرشاه و اوايل قاجار و به‌خصوص با ورود قشون روسيه به ايران و حوادث دوران مشروطيت، از رونق و اهميت افتاد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، در 24 فروردين 1372 به مرکز استان تبديل شد.

مسجد جمعه اردبيل(مسجد جامع اردبيل )-يادگار دوره پيش از اسلام ودوره سلجوقيان


از آثار تاريخي اردبيل که برخي به دوره پيش از اسلام مي‌رسد، مي‌توان از دهکده آتشگاه، شهر هير، شهريور، و مسجد جامع اردبيل که در قديم آتشکده بوده‌است، نام برد. با توجه به اين‌که اين مسجد، بزرگ‌ترين و قديم‌ترين مسجد اردبيل است، احتمال مي‌رود يکي از واحدهاي آن، کتابخانه بوده، ولي در تاريخ اردبيل اشاره‌اي به آن نشده‌ است.
بسياري از مؤلفان دوره اسلامي، بناي شهر اردبيل را به فيروز، پادشاه ساساني نسبت مي‌دهند و مي‌نويسند که اردبيل به دستور اين پادشاه، که در سده پنجم ميلادي مي‌زيست، ساخته شده‌است.فردوسي در شاهنامه بناي اردبيل را به پيروز ساساني نسبت مي‌دهد.

کشف تاريخ 40 هزار ساله اردبيل

کشفيات اخير در خصوص تاريخ اردبيل در منطقه مراد لو اردبيل نشان از کشف تاريخ 40 هزار ساله در اردبيل را به اثبات ميرساند.محوطه شامل بيش از يكصد تخته سنگ مزين به نقوش صخره‌اي بوده كه با بررسي و مطالعه هر يك از آنها زواياي پنهاني از نحوه زندگي و استقرار بشر در اين منطقه از كشور نمايان خواهد شد. يكي از كارشناسان باستان شناسي اردبيل گفت: نقوش خمره‌اي يا همان سنگ نگاره‌ها كهن‌ترين آثار هنري بر جاي مانده از بشر هستند كه قدمت برخي از آنها به ?40?هزار سال قبل برمي گردد.

باستان شناسي اردبيل

منطقه اردبيل حداقل از هزاره ششم قبل از ميلاد مسکوني بوده‌است. براساس پژوهش، سراسر منطقه از تپه‌هاي باستاني پوشيده شده‌است. کاوش‌هاي مقدماتي در برخي از نواحي اردبيل به ويژه در قسمت‌هاي شمالي و شرقي آن نشان مي‌دهد که اردبيل از کانونهاي مهم فرهنگ مگالي تيک يا سنگ افراشتي بوده‌است. مردم مگالي تيک شرق آذربايجان که ماهيت قومي آنها مي‌بايد از عناصر کاسي و هوري بوده باشد، دهها اثر مگالي تيک پرارزش از خود به يادگار گذاشته‌اند. کشفيات اخير در محوطه باستاني شهر يئري مشکين شهر، پرتو تازه‌اي به تمدن و فرهنگ هشت هزارساله اقوام ساکن در اردبيل و اطراف آن افکنده‌است و انتشار نتيجه کشفيات مي‌تواند ارتباط تمدن و فرهنگ مگالي تيک اردبيل را با ديگر مناطق ايران و آذربايجان تاريخي و قفقاز و شرق آسياي صغير مشخص کند. تصاوير هيکل‌هاي سنگي شهر يئري با تصاوير هيکل‌ها و سرهاي آدمياني که برروي اجاق‌هاي نعل اسبي ايغدير (ايگدير درشمال شرقي ترکيه در نزديکي مرز ايران و ارمنستان) نقش بسته شباهت تام دارد.آثاريافت شده درموزه باستانشناسي اردبيل موجود مي‌باشند.

اردبيل درعصر مفرغ


آثار به‌دست‌آمده در حفاري‌هاي صورت‌گرفته در اردبيل، نشان از حيات در دوره مفرغ را به‌اثبات مي‌رساند. آثار به‌دست‌آمده شامل شمشيرهاي مسي، خنجرهاي مختلف، تير و سرنيزه، حلقه براي گرفتن زه کمان و تيردان‌هاي مسي، از نوع تبري که در لرستان پيدا شده و باستان‌شناسان، تاريخ آن را قريب سه‌هزارسال قبل ازميلاد معين کرده‌اند، در ناحيه اردبيل نيز پيداشده‌است چون اين اشيا ازمفرغ‌هاي به‌دست آمده لرستان ساده‌ترند، اين امر قدمت اردبيل را فراتر هم مي‌برد.باستان‌شناسان در يکي از گورها تعدادي مهره عقيق، لاجورد، شيشه، يک دکمه طلا و سفال به دست آورده‌اند.

درضمن حفاري در تپه نادري اردبيل، باستان شناسان موفق شدند بقاياي معماري عصر مفرغ را به دست آورند.اين بقايا از دوره‌هاي عصر آهن 2 و 3 و نمونه‌هايي از دوره‌هاي اشکاني، ساساني، سلجوقي و اوايل دوره اسلامي مي‌باشند.اين نوع معماري بسيار شناخته شده و در تمام دنيا به ويژه در معماري شرق ترکيه بسيار ديده شده‌است.

درديگرکاوشها درمنطقه گيلوان اردبيل مواردي به شرح ذيل کشف گرديده‌اند:دو گور مربوط به دوره عصر مفرغ جديد (حدود سال 1600 پيش از ميلاد)
يک گور مربوط به عصر آهن (حدود سال‎هاي 1200 تا 1500 پيش از ميلاد)
چهار گور مربوط به دوره هخامنشي
99 گور مربوط به عصر آهن (سال‎هاي 2200 تا 2800 پيش از ميلاد)


موضوع قابل توجه در گور‎هاي عصر آهن تدفين‎هاي دسته جمعي است که در گور‎هاي اين عصر بي نظير است که اين موضوع نشان از همان تداوم فرهنگي از عصر مفروغ جديد تا عصر آهن است.سازه‎هاي گور‎هاي گيلوان از نوع سازه‎هاي چاله‎اي است و تدفين اسکلت‎ها به صورت چمباته‎اي انجام شده‌است. جهت سر اين اسکلت‎ها نشان دهنده اين مطلب است که: اجسادي که در صبح دفن شده‎اند سرشان به طرف شرق و آن‏هايي که در ظهر دفن شده‎اند، سرشان به طرف جنوب بوده‌است.
از اشيايي که همراه با اسکلت‎ها به دست آمده مي‌توان به خنجر، سرنيزه و پيکان در گور مردان و سنجاق سينه، مهره‎هاي تزئيني، پولک و... در گور زنان اشاره کرد.

سفال اردبيل دردوره مفرغ

بررسي باستان شناسان بر روي 12 قلعه و گورستان قديمي اردبيل که قدمت آنها به دوره عصر آهن مي‌رسد سبب کشف سفال‌هايي شد که بيانگر تداوم فرهنگي از عصر مفرغ جديد تا دوره اشکاني است.اين سفال از لحاظ طرح و نقش بسيار شبيه به هم بوده که به سفال نوع اردبيل درتاريخ معروف شده‌است. بر اساس آن مي‌توان تداوم فرهنگي نقوش سبک اردبيل را نشان داد. چرا که سبک و فرم سفال‌ها در ملي دوران‌هاي مختلف تغيير چنداني نکرده‌است.

گورستانهاي کشف شده پيش ازتاريخ دراردبيل

بررسي‌هاي انجام شده در4 نوع قبر در منطقه اردبيل دوران عصر آهن I تا آهن III رابه وضوح ترسيم مينمايد.. که تقريبا هيچ کدام از قبرها سالم نبود. و به نظر مي‌رسد در گذشته‌هاي بسيار دور مورد تاراج قرار گرفته‌است.اين نوع ازگورستان هارا، کورگان مي‌نامند. در تمامي مناطق قفقاز و ماوراء قفقاز پراکنده هستند و به لحاظ سازه و معماري به انواع مختلفي تقسيم مي‌شوند. هر کدام داراي مشخصات خاصي هستند ولي عملکرد تمام آنها به يک گونه بوده‌است. گورستان‌هاي بررسي شده بين اردبيل و مشکين شهر قرار دارند.

اولين شهر لوله‌کشي‌شده آب

اردبيل، اولين شهر ايران از لحاظ لوله کشي آب مشروب مي‌باشد. تاريخ اين لوله کشي احتمالا به دوره صفوي معطوف مي‌گردد. بطوريکه آثار آن درحفاريهاي صورت پذيرفته شده موجود مي‌باشد

تاريخچه کتابخانه در اردبيل

نخستين كتابخانه در اردبيل در قرن 8 ق. به‌همت شيخ صدرالدين موسي ، فرزند شيخ صفي‌الدين اردبيلي ، در جوار آرامگاه پدرش جهت استفاده عموم ايجاد شد . پس از كتابخانه آستان قدس رضوي،کتابخانه اردبيل قديم‌ترين و غني‌ترين كتابخانه ايران به‌شمار ميرفت . شيخ صفي‌الدين اردبيلي به سال 700 ق. جانشين شيخ زاهد گيلاني گرديد و خانقاهي براي مريدانش ترتيب داد و كتابخانه‌اي نيز بنيان نهاد كه پس از مرگ او، كتابخانه همچنان مجمع مريدان بود. مخصوصاً پس از تشكيل سلسله صفويه (907 ق.)، به كتابخانه و آرامگاه شيخ توجه بيشتري شد به‌حدّي كه شاه عباس اول صفوي (996-1038 ق.) در سنه 1017 ق. كتاب‌هاي گرانبهايي به آنجا وقف كرد. آدام اولئاري كه به سال 1047 ق./ 1637 م. از اين كتابخانه بازديد كرده، مي نويسد كه اكثر كتاب‌هاي خطي آنجا از نظر هنر و درونمايه در دنيا بي‌نظيرند. جيمز موريه انگليسي اين كتابخانه را به سال 1227 ق./ 1812 م. در حالي‌كه كتاب‌ها بر روي هم انباشته شده بود، ديده است . در جنگ دوم ايران و روس (1241-1243ق.)، اين كتابخانه به‌عنوان غنيمت جنگي به‌تصرف روس‌ها در آمد و تعداد 114 نسخه از كتاب‌هاي نفيس و نادر آن به پترزبورگ فرستاده شد. در سال 1314 ش. تعداد كتاب‌هاي باقي‌مانده به‌دستور وزارت معارف به تهران انتقال يافت. در سال 1328 ش. كتابخانه‌اي عمومي با نام "قرائت‌خانه عمومي" با 900 جلد كتاب جهت استفاده عموم، به‌ويژه معلمان، به‌همت معاون رئيس فرهنگ اردبيل تأسيس شد. در سال 1346 با تشكيل كتابخانه عمومي اردبيل، مجموعه قرائت‌خانه عمومي به اين كتابخانه منتقل گرديد، كه با نام "كتابخانه عمومي شماره يك"، قديم‌ترين كتابخانه عمومي در مركز استان اردبيل به‌شمار مي‌رود.

از آن پس، كتابخانه‌هاي ديگري در شهرهاي استان تأسيس شد، از جمله: كتابخانه خلخال (تأسيس 1344)، و كتابخانه شهر گيوي (1345) (1: 49، 50). علاوه بر اين، تعداد 2 واحد كتابخانه وقفي در دهه 1340 در شهرستان اردبيل موجود بوده كه مييتوان از كتابخانه سيد حمزه (با مجموعه 1200 جلد) و كتابخانه حسين صدر (تأسيس 1342، با مجموعه 588 جلد) ياد كرد.

تا نيمه دوم سال 1378، در استان اردبيل 33 واحد كتابخانه عمومي (با مجموعه 242307 جلد، 5870 عضو، و 65 كارمند) فعاليت داشته كه از اين تعداد، بخشي (با مجموعه 5583 جلد و 9932 عضو) وابسته به جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي است.

همچنين، تعداد كتابخانه‌هاي مساجد استان در سال 1378، 28 واحد بوده كه با مجموعه‌اي در حدود 30000 جلد كتاب و 3760 عضو فعاليت داشته‌اند.
تا سال 1378، تعداد كتابخانه‌هاي كودكان و نوجوانان استان 9 واحد (7 واحد ثابت، 1 واحد پستي، 1 واحد سيّار) و مجموعه آن 92986 جلد و كاركنان آن 17 نفر بوده است .

جاذبه‌هاي توريستي

موزه اردبيل

آرامگاه شيخ صفي‌الدين اردبيلي و مسجد جامع اردبيل از بناهاي تاريخي اين شهر به‌شمار مي‌روند. از جاذبه‌هاي طبيعي اين شهر درياچه شورابيل و بقعه شيخ جبراييل در داخل شهر و درياچه نئور، جنگل فندق‌لو، و پيکره سنگي بابا داوود عنبران و شهر توريستي سرعين در نزديکي اين شهر مي‌باشد.
از ديگر آب‌هاي معدني که اغلب مزين به زيبايي‌هاي بي‌نظير طبيعي مي‌باشند عبارت‌اند از: سردابه، قطورسويي، دودو، ايلاندو (که بر اثر زلزله ويران شده‌است)، مشه سويي، شابيل، قينرجه، ويلادره، خلخال سويي و... همچنين آبشارها و عوارض طبيعي ديدني مانند آبشار شورشورنه عنبران، آبشار نره‌گر در روستاي اسبوي خلخال، آبشار سردابه، درياچه واقع در قله سلطان سبلان، روستاي زيباي نمهيل و سواحل رود قزل اوزن، جاده فوق‌العاده زيباي خلخال به اسالم، مراتع وسيع دامنه سبلان و...

صنايع دستي اردبيل

اردبيل به واسطه داشتن تاريخ کهن در ادوار مختلف وتکامل در اين دوره‌ها صنايع دستي مختلفي را در جهت نياز به ان به تکامل رسانده وبه جوامع مختلف معرفي وصادر نموده است.به وضوح مي‌توان اوج اين شکوه را در دوره صفويه جستجو نمود که بايستي اين شکوه را به نام مکتب اردبيل ثبت نمود.آبگينه
بافته و نساجي سنتي
رودوزيهاي سنتي
سفال وسراميک سنتي
صنايع دستي تلفيقي
صنايع دستي چرمي
صنايع دستي چوبي وحصيري
صنايه دستي سنگي
نمد مالي

غذاهاي محلي

آش دوغ اردبيل
آش شير، آش دوغ، پيچاق قيمه، کوفته، لَوَنگي، خشيل، هرا، قويماق، ترشي قرمه، ساج ايچي، سبزي قرمه، سوغان سو، آش اوماج، آَش يارما، بزباش، خورشت قاتق، تاس‌کباب، چيغيرتما، حلوا زرد، تر حلوا، حلواي زنجبيل، قيساوا و قيقاناق.
آش دوغاين غذاي سنتي اردبيل باتوجه به استقبال بي نظير، به عنواني غذاي سنتي جهاني درحال ثبت مي‌باشد.

سوغات

سرشير، کره، حلواي سياه، آبنبات، شيرينيهاي محلي و تخمه آفتابگردان، عسل خالص سبلان، عصاره شهدآميز گلهاي رنگارنگ و عطرآگين طبيعت سرسبز سبلان مشهورترين سوغات منطقه مي‌باشد. حلواي سياه استان به صورت معجوني از جوانه گندم و کره طبيعي نشاط بخش و مقوي است

بازار تاريخي اردبيل

بازار اردبيل يادگاري از دوره صفوي و ماقبل انست. در قرن دهم هجري در زمان حکومت شاه طهماسب اول بازارهاي اردبيل از رونق بسيار زيادي برخوردار بوده‌اند.
تقسيم بندي کل بازاراردبيل عبارتنداز: بازار بقالان، قصابان، خراطان، سراجان، قيصريه، چاقو فروشان، کلاه دوزان و... سراي ديگر اشاره کرد.راسته‌هاي موجود در بازار اردبيل عبارتند: از راسته اصلي بازار، راسته قيصريه، علافان، راسته پيرعبدالملک، بازار زرگران، سراجان، پارچه فروشان، کفاشان، مسگران، چاقوسازان، آهنگران و سراهاي آنها.در قرن هفتم و هشتم بازار اردبيل رونق فراوان داشته‌است. در دوره‌هاي بعد، قسمتي از بازار بزرگ و تيمچه‌ها و سراها از موقوفات بقعه شيخ صفي الدين بشمار مي‌رفت و درآمد و عوايد حاصله به مصرف مخارج اين بقعه مي‌رسيد

 

اردبيل, عصر مفرغ, کتابخانه اردبيل, موزه اردبيل, صنايع دستي اردبيل, آش دوغ اردبيل, عسل خالص سبلان, بازار اردبيل

جدیدترین مطالب بخش ایران گردی زیر مجموعه اردبیل
طبیعت زیبا و دل انگیز استان اردبیل در فصل بهار با چشم اندازهای روح نواز و گل های رنگارنگ در دشت های سبز و کوهپایه های استوار، دل هر گردشگری را می نوازد 
1394-4-18
مجید
4220

شهر سیاحتی سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است

1394-4-18
مجید
5463

اردبيل از شهرهاي کهن ايران است که حدود 5000 سال قدمت دارد.در لوحه‌هاي گلي سومريان به صورت ارتا ثبت گرديده‌است که خود قدمت شهر را تا 5000 سال ميرساند.

1394-4-18
مجید
2438

بقعه شیخ صفی الدّین اردبیلی در مجموعه‌ای از آرامگاه‌های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی اردبیل، قرار دارد

1394-4-18
مجید
4320

علت نامگذاری این دریاچه، شوری بسیار زیاد آب آن بوده که امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، به طوریکه ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن پرورش داده می شود

1394-4-19
مجید
3689

این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد 

1394-4-19
مجید
2645

موزه مردم‌شناسی اردبیل در میدان عالی قاپوی اردبیل در محل حمام آقانقی (متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری) بنا شده است. هر ساله جمع کثیری از گردشگران از این مکان دیدن می نمایند.

1394-4-19
مجید
1554

مجموعه تاريخي بازار اردبيل در ميانه شهر و در طرفين خيابان امام خميني واقع گرديده و به جهت قدمت و دارا بودن معماري سنتي از بازارهاي تاريخي و جالب توجه ايران به شمار مي‌آيد

1394-4-19
مجید
1781

شیخ کلخوران در 3 کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است.این آبادی از دیر باز به علّت وجود آرامگاه جد سلاطین صفوی در آن، مورد توجه بوده است

1394-4-19
مجید
2271
36 مطلب آخر بخش ایران گردی

همه چیز در باره آذربایجان غربی سرزمین شمس پیر مولوی

1394-3-31
مجید
2089
غار سهولان بعد از «غار عليصدر» همدان دومين غار آبي ايران به شمار مي‌آيد
1394-3-31
مجید
3112

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

1394-4-1
مجید
5139
قره کلیسا، کلیسایی تاریخی در استان آذربایجان غربی
1394-4-1
مجید
1563
تخت سلیمان ودریاچه پر رمز و راز آن
1394-4-1
مجید
4948
از تپه حسنلو چه میدانید؟
1394-4-1
مجید
4712
1394-4-2
مجید
2543
آشنایی با برج سه گنبد - آذربایجان‌غربی 
1394-4-3
مجید
4586

مسجد جامع ارومیه، مسجدی سلجوقی با محراب ایلخانی

1394-4-3
مجید
7263
1394-4-3
مجید
8797
كليسای سير، يكي از آثار سنگي استان اذربایجان غربی
1394-4-3
مجید
2809
استان آذربایجان شرقی (به پارسی باستان: آذربادگان) یکی از استان‌های ایران است
1394-4-3
مجید
3615
آسیاب‌خرابه (به ترکی آذربایجانی: خارابا دییرمان) یکی از مکان‌های دیدنی و گردش‌گری استان آذربایجان شرقی می‌باشد
1394-4-8
مجید
3230

بازار تبریز بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده آجري جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. 

1394-4-8
مجید
4818
خانهٔ مشروطه در یکی از محله‌های قدیمی شهر تبریز به نام راسته‌کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته‌است.
1394-4-8
مجید
1922

کندوان در 50 كيلومتري جنوب غربي تبريز؛ يكي از روستاهاي دهستان سهند مي باشد 

1394-4-8
مجید
7648

ارگ تبریز (علی‌شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است

1394-4-8
مجید
1845

خانه قدکی تبریز،از کاربری مسکونی به کاربری آموزش عالی تغییر عملکرد داده است

1394-4-10
مجید
3053

در اوایل سال 1337 خورشیدی کلنگ ساختمان موزه آذربایجان  زده شد

1394-4-10
مجید
1634

آشنایی با مقبره الشعرای تبریز

1394-4-11
مجید
4394

ایل گلی ( شاه گلی ) از گردشگاه های زیبای تبریز است که در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای واقع شده است

1394-4-14
مجید
1936

مسجد کبود تبریز بنایش به ۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد

1394-4-14
مجید
7470
حمام نوبر یکی از آثار تاریخی شهر تبریز است که در دوره قاجار ساخته شده است.
1394-4-14
مجید
3112

محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار شاعر پر آوازۀ کشورمان که با کتاب حیدر بابایه سلام به اوج شهرت رسید در روستای خشکناب تبریز دیده به جهان گشود

1394-4-15
مجید
4767

مجارشین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گنبرف بخش مرکزی شهرستان اسکو قرار گرفته است

1394-4-15
مجید
3492
طبیعت زیبا و دل انگیز استان اردبیل در فصل بهار با چشم اندازهای روح نواز و گل های رنگارنگ در دشت های سبز و کوهپایه های استوار، دل هر گردشگری را می نوازد 
1394-4-18
مجید
4220

شهر سیاحتی سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است

1394-4-18
مجید
5463

اردبيل از شهرهاي کهن ايران است که حدود 5000 سال قدمت دارد.در لوحه‌هاي گلي سومريان به صورت ارتا ثبت گرديده‌است که خود قدمت شهر را تا 5000 سال ميرساند.

1394-4-18
مجید
2438

بقعه شیخ صفی الدّین اردبیلی در مجموعه‌ای از آرامگاه‌های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی اردبیل، قرار دارد

1394-4-18
مجید
4320

علت نامگذاری این دریاچه، شوری بسیار زیاد آب آن بوده که امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، به طوریکه ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن پرورش داده می شود

1394-4-19
مجید
3689

این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد 

1394-4-19
مجید
2645

موزه مردم‌شناسی اردبیل در میدان عالی قاپوی اردبیل در محل حمام آقانقی (متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری) بنا شده است. هر ساله جمع کثیری از گردشگران از این مکان دیدن می نمایند.

1394-4-19
مجید
1554

مجموعه تاريخي بازار اردبيل در ميانه شهر و در طرفين خيابان امام خميني واقع گرديده و به جهت قدمت و دارا بودن معماري سنتي از بازارهاي تاريخي و جالب توجه ايران به شمار مي‌آيد

1394-4-19
مجید
1781

شیخ کلخوران در 3 کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است.این آبادی از دیر باز به علّت وجود آرامگاه جد سلاطین صفوی در آن، مورد توجه بوده است

1394-4-19
مجید
2271

مسجد جمعه اردبيل در شمال شرقي شهر كه بر روي تپه باستاني قرار دارد بازمانده مسجد عظيم، گسترده و كم نظيري است كه در دوره هاي مختلف اسلامي بخصوص دوره سلجوقي شكل گرفته است

1394-4-19
مجید
3997

پلها و خانه هاي قديمي اردبیل

1394-4-19
مجید
5430
مطالب تصادفی

منطقه کالپوش در شهر میامی شهرستان شاهرود استان سمنان واقع شده است. جلوه ای بهشت گونه از طبیعت سرخ و آتشین، آکنده از شقایق هایی که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند
1394-5-14
مجید
4745
غار گیوه کِش یکی از غارهای استان مرکزی است که در روستای انجدان* و 40 کیلومتری اراک قرار دارد.
1394-8-16
مجید
2464
در نزدیکی موج شکن شهر ساحلی انزلی در زمینه آبی آسمان، مناره یا برج سپیدی بر آسمان قد کشیده که شاید بتوان آن را مناسبترین نماد برای این شهر دانست.
1394-7-27
مجید
1180
نام این امامزاده «روشنوا» آمده و به نوشته شماری، این مقبره متعلق به عبدالله نامی است که نسبش به امام هفتم می‌رسد.
1394-7-15
مجید
1040
این موزه در محل کاخ سلطنتی رامسر و در مجاورت غرب هتل بزرگ قرار دارد که علاوه بر اشیایی که به نمایش گذارده شده، ساختمان کاخ نیز دیدنی است. 
1394-8-12
مجید
4472
پایه‌های آن بر ستون‌هایی قرار گرفته و در پای یکی از این ستون‌ها سردابی به چشم می‌خورد که بر اساس بعضی روایات محل زندان بوعلی‌سینا بوده است.
1394-8-23
مجید
1575
واژهٔ "یزد" به معنی پاک و مقدس است و شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است.
1394-9-8
مجید
3524

روستای ابیانه یکی از بلندترین نقاط مسکونی ایران است که در دهستان برزرود  در بخش مرکزی شهرستان نطنز و در ۴۰  کیلومتری شمال‌غربی نطنز در استان اصفهان در دامنه کوه کرکس واقع شده است.

1394-4-20
مجید
10734
آرامگاه آیت الله مدرس در شهر کاشمر، بلوار شهید مدرس، انتهای بلوار شاهد قرار دارد.
1394-4-28
مجید
1671
قلعه جلال الدین در ۵ کیلومتری گرمه به جاجرم ، یکی از مهم ترین قلعه های نظامی خراسان شمالی قلمداد می شود
1394-4-26
مجید
1429
این چشمه در روستای طالم سه‌شنبه از توابع بخش سنگر در جنوب شرقی رشت در 12 کیلومتری جاده رشت- قزوین قرار دارد. 
1394-7-27
مجید
3054
آبشار سنگان در شمال غرب روستایی به همین نام، حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه‌های قله پهنه‌حصار قرار دارد
1394-4-24
مجید
1500