اختلال دوقطبی و فازهای مربوطه،علائم و درمان آن(قسمت دوم)

تاریخ ارسال: 1394-10-13
نویسنده: مجید
دفعات بازید: 3555

درمان دارویی بیماری اختلال دو قطبی

بیماری اختلال دو قطبی نیاز به درمان مادام العمر دارد، حتی در طول دوره های زمانی که شما احساس بهتری دارید. درمان این بیماری معمولاً توسط یک روانپزشک ماهر هدایت می شود. تیم درمانی می تواند شامل روانشناسان، مددکاران اجتماعی و پرستاران روانی باشد. درمان اولیه برای اختلال دو قطبی شامل دارو درمانی، مشاوره (روان درمانی) فرد، گروه یا خانواده، آموزش و تشکیل گروه های حمایتی می باشد.

بستری شدن در بیمارستان:  چنانچه در طول دوره درمانی رفتار خطرناکی از شما سر بزند، پزشک ممکن است بستری شدن در بیمارستان را توصیه کند. زیرا ممکن است احساس خودکشی به شما دست دهد و یا حالات روانی داشته باشید.
درمان اولیه : در اغلب موارد، شما نیاز به شروع مصرف دارو جهت ایجاد تعادل در خلق و خوی و رفتار خود دارید. از آنجائیکه علائم بیماری شما تحت کنترل هستند، می توانید با کمک پزشک خود راهی برای هدایت صحیح بیماری به صورت بلند مدت بیابید.
 درمان پیوسته : ثابت نگه داشتن درمان این بیماری همواره جهت مدیریت اختلال دوقطبی در دراز مدت مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که این مرحله را طی نمی کنند در معرض خطر بالایی از عود علائم و نشانه های بیماری هستند و ممکن است تغییرات اندکی در خلق و خوی این افراد صورت گیرد و آنها را مجدد به سمت دوران افسردگی و مانیا سوق دهد.
درمان و ترک استفاده از مواد مخدر : چنانچه دچار سوء مصرف مواد مخدر و الکل هستید. می بایست هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرید زیرا مدیریت و درمان بیماری اختلال دوقطبی را بشدت دچار اختلال می کند .

داروها


داروهای بسیاری برای درمان اختلال دو قطبی استفاده می شود. پزشک شما ممکن است برای حداکثر اثر داروها  ترکیب داروهای مختلف را تجویز کند. داروهایی که برای اختلال دوقطبی استفاده می شوند عبارتند از داروهایی که از شدت گرفتن بیماری جلوگیری می کند و داروهایی که در مقابله با افسردگی یا اضطراب کمک می کند.
داروهایی که اغلب برای این بیماری بکار می روند عبارتند از:
لیتیوم :  لیتیوم از جمله داروهایی است که در برقراری ثبات خلق و خوی فرد و جلوگیری از نوسانات روانی بسیار موثر است و مدت زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد. در طول درمان انجام آزمایش خون دوره ای مورد نیاز است، زیرا لیتیوم می تواند منجر به مشکلات کلیوی و تیروئید شود. عوارض جانبی شایع آن عبارتند از: بی قراری، خشکی دهان و مشکلات دستگاه گوارش است.
داروهای ضد تشنج  : این داروها نیز در ایجاد ثبات رفتار و خلق و خوی بکار رفته و شامل والپروئیک اسید (Depakene، Stavzor)، دی والپروئکس (Depakote) و لاموتریژین (Lamictal) هستند. داروی اسناپین (Saphris) نیز در درمان ترکیب دوره های مختلف این اختلال مفید است. بسته به نوع دارویی که استفاده می کنید، عوارض جانبی آن می تواند متفاوت باشد. عوارض جانبی شایع عبارتند از: افزایش وزن، سرگیجه و خواب آلودگی. همچنین به ندرت، برخی از داروهای ضد تشنج می توانند باعث بروز مشکلات جدی تر مانند بثورات پوستی، اختلالات خونی یا مشکلات کبدی شوند.
داروهای آنتی سایکوتیک: مانند آریپیپرازول (Abilify) الانزاپین (Zyprexa)، ریسپریدون (Risperdal)  و کوئتیاپین (Seroquel)، می توانند به افرادی که داروهای ضد تشنج در آنها بی تاثیر است کمک کند. تنها آنتی سایکوتیکی که در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان اختلال دو قطبی موردتایید قرار گرفته کواتیاپین است. با این حال، پزشکان هنوز هم سایر داروها را برای درمان اختلال دوقطبی تجویز می کنند. عوارض جانبی این دسته از داروها می تواند شامل افزایش وزن، خواب آلودگی، لرزش، تاری دید و افزایش ضربان قلب باشد. در میان این عوارض افزایش وزن در کودکان مورد اهمیت است. استفاده از این داروهای ضد روان پریشی ممکن است تاثیرات قابل توجهی در حافظه و حرکات غیر ارادی صورت و یا بدن افراد گردد.
داروهای ضد افسردگی : بسته به علائم شما، پزشک می تواند داروی ضد افسردگی به شما تجویز کند. در برخی از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی، داروهای ضد افسردگی می تواند منجر به حملات جنون آمیز شود، اما در صورت استفاده طولانی مدت و منظم  می تواند با تثبیت خلق و خوی و نوسانات رفتاری فرد همراه باشد.شایع ترین عوارض جانبی داروی ضد افسردگی،کاهش میل جنسی است. داروهای ضد افسردگی قدیمی تر، که شامل مهار کننده های سه حلقه ای و MAO  می شوند، ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی بالقوه و خطرناکی در افراد گردند که نیاز به مراقبت و نظارت دقیق دارند .

Symbyax :  این دارو ترکیبی از داروی ضد افسردگی ( فلوکستین ) و داروی آنتی سایکوتیک ( اولانزاپین ) است. این دارو به عنوان داروی درمان افسردگی و تثبیت کننده خلق و خوی و رفتار بکار می رود و توسط FDA برای درمان اختلالات دو قطبی تایید شده است. عوارض جانبی می تواند شامل افزایش وزن، خواب آلودگی و افزایش اشتها باشد. این دارو همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات جنسی مشابه در کسانی که  از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند شود.
بنزودیازپین :  این دسته از داروهای ضد اضطراب به بهبود خواب و کاهش اضطراب فرد کمک می کند. مانند کلونازپام (Klonopin)، لورازپام (آتیوان)، دیازپام (والیوم)، کلرودیازپوکساید (لیبریوم) و آلپرازولام (Niravam، Xanax). بنزودیازپین ها به طور کلی برای تسکین اضطراب و به صورت کوتاه مدت استفاده می شود. عوارض جانبی آن ها نیز می تواند شامل خواب آلودگی، کاهش قدرت هماهنگی عضلات و مشکل در ایجاد تعادل و حافظه باشد.

پیدا کردن داروی مناسب

یافتن داروی مناسب برای درمان کامل بیماری اختلال دوقطبی دشوار است. زیرا برخی از داروها نیاز به هفته ها و ماه ها زمان دارند که بخوبی تاثیر خود را نشان دهند. از آنجائیکه داروها با توجه به علائم شما تغییر یافته و تنظیم می شوند و هر دارو عوارض خاص خود را داراست، لذا استفاده از داروی مناسب و دوزهای مشخص می تواند در بهبود هرچه سریعتر بیماری به شما کمک کند.

داروها و بارداری

تعدادی از داروهای مورد استفاده در بیماری اختلال دوقطبی با ایجاد نقائص هنگام تولد در ارتباط است. همواره می بایست استفاده از روش های موثر کنترل بارداری برای جلوگیری از بارداری در بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی مد نظر قرار گرفته شود و با پزشک خود در این خصوص مشورت کرده و از او راهنمایی بگیرید زیرا داروهای کنترل بارداری ممکن است با برخی داروهای اختلال دو قطبی تداخل داشته و منجر به کاهش اثر این داروها گردد.
اگر قصد باردار شدن داشتید، با پزشک خود را مشورت کرده و در مورد گزینه های درمان خود از وی راهنمایی بگیرید. همچنین در مورد تغذیه با شیر مادر نیز اطلاعات کسب نمائید زیرا برخی از داروها می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود.

روان درمانی

روان درمانی یکی دیگر از روش های مهم درمان اختلال دو قطبی است. روان درمانی شامل انواع مختلفی است. این روش ها عبارتند از :
درمان شناختی رفتاری : این روش یکی از شایعترین نوع درمان فردی برای اختلال دوقطبی است. این روش مبنی بر تمرکز بروی رفتارهای منفی و جایگزینی آنها را با رفتارهای سالم و مثبت است و می تواند به شناسایی کامل نوع بیماری اختلال دو قطبی که دچار آن هستید کمک نموده و همچنین استراتژی های موثر برای مدیریت استرس و مقابله با شرایط روانی ناراحت کننده ناشی از آن را به شما آموزش می دهد.
درمان از طریق خانواده : این روش نیز شامل تشکیل جلسات مشاوره با روانشناس بهمراه اعضای خانواده است و به شناسایی و کاهش استرس در خانواده  کمک کند. این روش می تواند به برقراری ارتباط بهتر توسط خانواده کمک کرده و در حل مشکلات نقش موثری را ایفا می کند.
گروه درمانی : در گروه درمانی می توانید با بیمارانی که وضعیت مشابه شما را دارند ارتباط برقرار کرده و توانایی برقراری ارتباطات اجتماعی را در شما افزایش می دهد.
روش های درمانی دیگر : سایر روش های درمانی که مورد مطالعه قرار گرفته است عبارتند از: شناسایی زود هنگام بیماری جهت جلوگیری از شدت یافتن علائم (تشخیص پیش درآمد) و درمان به موقع بیماری که به منظور شناسایی و حل و فصل مشکلات روزمره افراد و روابط میان فردی آنها صورت می گیرد.
تحریک مغناطیسی : این درمان از طریق انتقال یک پالس سریع  از میدان مغناطیسی به سر صورت می گیرد. روشن نیست که این روش دقیقاً چگونه کمک می کند، اما به نظر می رسد در درمان دوره های شدید افسردگی موثر بوده است. با این حال، این روش درمانی برای تمامی بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی بکار نمی رود و تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است. جدی ترین عارضه جانبی بالقوه این روش تشنج است.

درمان با الکتروشوک(ECT) : الکتروشوک می تواند برای افرادی که حملات افسردگی شدید دارند و یا دچار افکار خودکشی هستند و یا افرادی که بهبودی در علائم بیماریشان دیده نمی شود موثر است. در این روش جریان الکتریکی از طریق مغز به بدن شما منتقل می شود. این تصور وجود دارد که شوک الکتریکی باعث تغییرات شیمیایی در مغز می گردد و می تواند در  بهبود خلق و خوی و رفتار افراد موثر باشد. چنانچه دچار جنون یا افسردگی شدید هستید الکتروشوک می تواند گزینه درمانی مناسبی باشد. از جمله عوارضی که این روش درمانی دارد اینست که ممکن است باعث از دست دادن  موقت حافظه شود.
بستری شدن : در برخی موارد، بستری شدن در بیمارستان برای افراد مبتلا به اختلال دو قطبی می تواند مفید باشد. زمانیکه دوره افسردگی و یا مانیا را سپری می کنید ارائه درمان روانپزشکی در بیمارستان شما را آرام و ایمن نگه داشته و در ایجاد ثبات رفتاری شما بسیار موثر است. همچنین با ارائه کمک و مشاوره در بیمارستان علایم و نشانه های بیماریتان تحت کنترل است.

طب سوزنی : این طب باستانی چینی ها که با قرار دادن سوزن های کوچک بروی پوست صورت می گیرد می تواند در رهایی از علائم افسردگی به شما کمک کند. اما جهت اثبات مزایا و بررسی فواید آن بروی این بیماری به مطالعات بیشتری مورد نیاز است. طب سوزنی روش بسیار ایمنی است و می تواند در کنار دیگر روش های درمانی انجام شود.
یوگا : یوگا نیز نقش پررنگی در کاهش افسردگی و نوسانات خلقی مرتبط با بیماری اختلال دوقطبی داشته و از خواص درمانی بیشماری برخوردار است.
ماساژ درمانی : این روش نیز به تسکین اضطراب و استرس و هر آنچه که علائم این بیماری را شدت می بخشد کمک کند.

درمان در کودکان و نوجوانان : درکودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دوقطبی نیز همان نوع دارویی استفاده می شود که برای افراد بزرگسال تجویز می شود. با این حال، تحقیقات اندکی در خصوص ایمنی و اثربخشی داروهای دو قطبی در کودکان وجود دارد. درمان ها عموماً بصورت موردی و با توجه به نشانه های دقیق، اثرات جانبی داروها و دیگر عوامل صورت می گیرد. اما در نوجوانان مبتلا به علایم شدید دو قطبی نوع 1 و کسانیکه که دارو بر آنها اثر ندارد، اغلب روشECT  بکار می رود.
بسیاری از کودکان مبتلا به اختلال دو قطبی به عنوان بخشی از درمان اولیه و جهت جلوگیری از بازگشت علائم به مشاوره نیاز دارند. روان درمانی از طریق کار با معلمان و مشاوران مدرسه نیز می تواند در توسعه مهارت های کودکان، مقابله با استرس، مشکلات یادگیری و حل و فصل مشکلات اجتماعی موثر باشد و می تواند به تقویت ارتباطات خانوادگی کمک کند. همچنین در کودکان بزرگتر مبتلا به اختلال دوقطبی، روان درمانی یکی از روش های تاثیرگذار جهت حل و فصل مشکلات سوء مصرف مواد مخدر است.

 
تغییر شیوه زندگی

افراد مبتلا به بیماری اختلال دوقطبی برای متوقف کردن چرخه رفتارهای ناهنجار و مواردی که علائم بیماری آنها را شدت می بخشد، می بایست تغییرات اساسی در شیوه زندگی خود ایجاد کنند و مطمئن شوند که از پشتیبانی های لازم در این زمینه برخوراردارند. در اینجا برخی از مواردی که می تواند مفید باشد معرفی شده اند:
ترک نوشیدن و یا  استفاده از مواد مخدر : یکی از بزرگترین نگرانی ها در خصوص بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی عواقب منفی سوء مصرف الکل و یا مواد مخدر است.
رهایی یافتن از روابط ناسالم : در برقراری روابط اجتماعی خود دقت نموده و سعی کنید همواره با افرادی که تاثیر مثبت بر زندگیتان دارند و شما را از رفتارهای ناسالم دور می کنند در ارتباط باشید.
ورزش منظم : ورزش منظم می تواند در تعدیل و ایجاد ثبات در نوسانات رفتاری شما بسیار موثر باشد. فعالیت بدنی منجر به انتشار برخی مواد شیمیایی مغز(اندورفین) در بدن شما شده و به شما احساس خوبی می دهد. لطفاً قبل از شروع هر برنامه ورزشی موضوع را با پزشک خود در میان گذارید، به خصوص اگر در حال مصرف لیتیوم هستید، مطمئن شوید که انجام ورزش با داروهای شما تداخل نداشته باشد.
خواب کافی : داشتن خواب به اندازه کافی بخش مهمی از مدیریت خلق و خوی و رفتار شما را تشکیل می دهد.چنانچه دچار کمبود خواب هستید ،از پزشک خود در این مورد کمک بگیرید.

 
نکات تغذیه ای

برخی از درمان های جایگزین موجود ممکن است به تعدیل این بیماری کمک کند، اما تحقیقات زیادی بر روی آنها صورت نگرفته است. در زیر به تعدادی از این روش ها اشاره شده است:
اسیدهای چرب امگا 3 :  این روغن می تواند به بهبود عملکرد مغز و افسردگی مرتبط با اختلال دوقطبی کمک کند. اختلال دو قطبی در مناطقی از جهان که در آن مردم به طور منظم عادت به خوردن ماهی سرشار از امگا 3 دارند کمتر رخ می دهد. امگا 3  از خواص درمانی فراوانی برخوردار است و می تواند تا حدودی در درمان این بیماری موثر باشد.
منیزیم : تحقیقات اخیر نشان داده اند که مکمل منیزیم نیز ممکن است در کاهش علائم مانیا و سیکل بیماری اختلال دو قطبی نقش داشته باشد.
مخمر سنت جان : این گیاه می تواند در کاهش علائم افسردگی در این بیماری مفید باشد و تاثیری مشابه داروهای ضد افسردگی و سایر داروها در این زمینه داشته باشد و گاهی اوقات نیز بالعکس باعث شدت یافتن علائم مانیا در برخی افراد می گردد.
آدنوزیل-L- متیونین :  این مکمل اسید آمینه به بهبود عملکرد مغز در دوران افسردگی کمک می کند. با این حال، هنوز روشن نیست که آیا بطور کامل می تواند در درمان بیماری اختلال دوقطبی مفید باشد یا خیر.
ترکیبات گیاهی : داروهای گیاهی که از ترکیب تعدادی از گیاهان مختلف، مانند گیاهانی که در طب سنتی چینی استفاده می شوند تشکیل می شود و می توانند در بهبود بیماری اختلال دوقطبی نقش داشته باشند. اما تاکنون در خصوص خطرات و مزایای آن تحقیقات دقیقی صورت نگرفته است.

 
نکات اساسی درمان

اقدامات درمانی دیگری نیز وجود دارد که می تواند تاثیر مثبتی بر درمان این اختلال داشته باشد که عبارتند از:

–  مصرف منظم داروهای تجویز شده و حضور مرتب در جلسات مشاوره.
–  با پزشکان و مشاوران خود صادق باشید. پزشک خود را در جریان کامل وضعیت و حالات خود قرار داده و اطلاعات لازم در مورد روش درمانی خود را از وی بخواهید.

آموزش در خصوص بیماری اختلال دوقطبی : آموزش و کسب اطلاعات در مورد شرایط خود در این بیماری در افزایش قدرت و ایجاد انگیزه برای ادامه مسیردرمانیتان شما را یاری می دهد. به همین ترتیب آموزش دیدن اعضای خانواده و دوستان نیز تاثیر مشابهی در این امر دارد.
گروه پشتیبانی :  مشارکت درگروه های پشتیبانی برای افراد مبتلا به اختلال دو قطبی از اهمیت بسیار برخوردار است زیرا می تواند شما را با افراد دیگری که وضعیت مشابه شما را دارند آشنا کرده و می توانید تجارب خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.
تمرکز بروی اهداف : رهایی از بیماری اختلال دو قطبی می تواند زمان بر باشد. با انگیزه قوی برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید و همواره اهداف خود را در ذهنتان تجسم کرده و برای ترمیم روابط آسیب دیده و مشکلات دیگر ناشی از نوسانات رفتاریتان بکوشید.
یافتن راه های سالم : به دنبال راههای مناسب مانند تفریحات سالم، ورزش و … برای تخلیه انرژی خود باشید.
آرامش و استراحت : در این زمینه فعالیت هایی نظیر یوگا، تای چی، مدیتیشن و تکنیک های دیگر تمدد اعصاب می تواند مفید باشد.

 
پیشگیری

هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری قطعی از بیماری اختلال دو قطبی وجود ندارد. با این وجود، درمان در اولین مراحل شروع علائم می تواند به پیشگیری از این اختلال و یا دیگر شرایط سلامت روانی فرد کمک کند.

چنانچه تشخیص داده شد که مبتلا به بیماری اختلال دوقطبی هستید، برخی استراتژی ها می تواند شما را در پیشگیری از شدت یافتن بیماریتان یاری دهد.

توجه به علائم هشدار دهنده : باتوجه به علائم اولیه بیماری می توانید از بدتر شدن وضعیت بیماریتان پیشگیری کنید. اگر احساس می کنید در حال ابتلاء به افسردگی و یا  مانیا هستید پزشک خود را در جریان قرار داده و اعضای خانواده یا دوستان خو را نیز آگاه سازید.

از مصرف الکل و مواد مخدر پرهیز کنید : اگر فکر می کنید که با استفاده از الکل یا مواد مخدر احساس بهتری پیدا می کنید، مطمئن باشید که استفاده از مواد مخدر و الکل تنها باعث می شود عوارض و علائم بیماری شما بازگردد.
مصرف منظم داروها : مصرف مداوم داروها می توانند عوارض جانبی ناخواسته داشته باشند، و ممکن است شما از این موضوع ناراضی باشید و احساس کنید که مادام العمر به درمان و استفاده از دارو نیاز دارید. حتی در طول دوره های زمانی ممکن است وسوسه بشوید که درمان را متوقف کنید، اما این امر تنها منجر به عواقب جدی در وضعیت شما می شود و بهتر است هر چه سریعتر پزشک خود را مطلع سازید و از وی در این خصوص مشورت بگیرید
hidoctor.ir

ایران گردی, پزشکی, روان‌شناسان بالینی, اختلال دو قطبی, مانیا, سایکوز, خودکشی

جدیدترین مطالب بخش مجله پزشکی زیر مجموعه روان شناسی بالینی
روان‌شناسان بالینی می‌توانند در بیمارستان‌های روانی، دادگاه‌های کودکان یا سازمان‌های نظارت بر بزهکاران، درمانگاه‌های بهداشت روانی، نهادهای ویژه با روان‌پزشکی، ارتباط نزدیک دارند.
1394-10-13
مجید
2157
خلق همان حالت هیجانی پایدار یک فرد است که گاهی به طور طبیعی در طیفی از شادی وغم در نوسان است .
1394-10-13
مجید
4538
به نظر می‌رسد که افسردگی  علاوه بر دلایل ارثی، به تغییرات مواد شیمیایی در مغز مربوط باشد که ارتباط بین سلولهای عصبی را با یکدیگر دچار اشکال می‌کند.
1394-10-13
مجید
2340
اختلال دوقطبی که گاهی اوقات به نام جنون ادواری نیز خوانده می شود، با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا اوج دیوانگی و شیدایی (مانیا) را در بر می گیرد، در ارتباط است.
1394-10-13
مجید
2022
بیماری اختلال دو قطبی نیاز به درمان مادام العمر دارد، حتی در طول دوره های زمانی که شما احساس بهتری دارید. درمان این بیماری معمولاً توسط یک روانپزشک ماهر هدایت می شود.
1394-10-13
مجید
3555
 اغلب اين حملات خودبخود رخ مي دهند  ولي گاهي حملات به دنبال خستگي ، فعاليت جسمي ،  مشکلات هيجاني ، مصرف مواد  مخدر ،  الکل ، قهوه و سيگار ،  تغيير خواب و  تغذيه  فرد  بروز مي نمايند  . 
1394-10-14
مجید
4365
فوبیا ترس بیمارگونه‌ای است که به شدت مبالغه‌آمیز و حتی توهمی است؛ به عبارت دیگر، مقدار ترسی که تجربه می‌شود متناسب با آن چه سبب ترس شده نیست
1394-10-15
مجید
5160
 ترس از میکروب و یا ترس از صدمه دیدن است.  شستن دست ها، شمارش، چک کردن همه چیز، و یا تمیز کردن نیز از این نوع است. 
1394-10-15
مجید
2081
بیمار نسبت به این تجربه‌ها احساس ترس و درماندگی می‌کند، اغلب رفتارهای آشفته و حاکی از بی‌قراری بروز می‌دهد و مدام تلاش می‌کند از یادآوری رویداد و سانحه اجتناب کند.
1394-10-15
مجید
1696
36 مطلب آخر بخش مجله پزشکی
محققان علوم پزشکی در استرالیا روشی ابداع کردند که با استفاده از آن می توان مراحل بهبود بیماران مبتلا به سکته مغزی را تسریع کرد.
1394-4-4
مجید
1867
آب هندوانه یک نوشیدنی مفید برای تامین آب مورد نیاز بدن  بخصوص در فصل گرم تابستان محسوب می شود. 
1394-4-4
مجید
4491
گياهان دارويی از ارزش و اهميت خاصی در تأمين بهداشت و سلامتی جوامع برخوردار بوده و هستند.
1394-4-4
مجید
2049

مریم گلی از خانواده نعنا است که بیشتر از برگ‌های آن استفاده می‌شود

1394-4-14
مجید
1903
درخت سنجد و مروری بر خواص سنجد
1394-4-14
مجید
3930
درخت سیب در بیشتر نقاط دنیا پرورش داده می شود و سیب میوه ایست که می توان گفت در هر جای دنیا وجود دارد و همه مردم دنیا آنرا می شناسند
1394-4-14
مجید
6428

چه موقع بایستی جراحی آب مرروارید انجام شود؟

1394-5-1
مجید
1733
چگونه خطر ابتلاء به التهاب زبان را كاهش دهيم؟
1394-5-1
مجید
1701

دوران بارداری جزو مهمترین دوران زندگی مادر و جنین میباشد

1394-5-1
مجید
1692
ممکن است دوسوم مردم به هلیکوباکترپیلوری آلوده باشند
1394-5-3
مجید
1614

پاکسازی خاطرات ترسناک مغز

1394-5-3
مجید
1555
ژلوفن مسکن ژله‌ای شکل بوده و تنها تفاوت آن با ایبوپروفن ژله‌ای بودن آن است
1394-5-3
مجید
3991
در حالت عادی، زمانی که غذایی به دهان برده می‌شود دندان‌ها به کمک بزاق به جان آن افتاده و روانهٔ معده‌اش می‌کنند
1394-5-4
مجید
2244
این بیماری خطرناک با تشخیص و رسیدگی زودرس به کمک درمان های دارویی، لیزر و جراحی قابل کنترل و تا حد قابل توجهی درمان است.
1394-5-4
مجید
2064
کشف عامل ژنتیکی لکنت زبان،درمان‌های جدیدی برای بیماریهای گفتاری
1394-5-6
مجید
2019
تا مدت‌های طولانی، تصور می‌شد که افراد پراسترس‌تر برای آرام کردن خود، تمایل به سیگار کشیدن دارند. امروزه همه می‌دانند که این تصور کاملاً اشتباه است.
1394-5-6
مجید
1559
 مصرف بیش از اندازه و غیر منطقی کورتون‌ها عوارض جدی همچون پوکی استخوان، بروز آب مروارید چشم، التهاب، حساسیت و نازک شدن پوست افراد برجای می‌گذارد.
1394-5-9
مجید
1451
گابا ناقل عصبی اصلی به وجود آورنده IPSPs در نورونهای مغزاست ودر نخاع نیز اهمیت دارد
1394-5-7
مجید
3144
حدود 4 درصد از مرگ‌های قلبی و عروقی به دلیل فشارخون بالا اتفاق می‌افتد و این خیلی نگران کننده است.
1394-5-30
مجید
1692
مطالعات فراوان نشان داده ، رعايت رژيم مديترانه‌اي باعث افزايش طول عمر، كاهش بيماري‌هاي قلبي –عروقي، كاهش سرطان و ساير بيماري‌هاي مرتبط با تغذيه مي‌شود.
1394-6-8
مجید
1542
كيست،فضايي داخل سینه است كه ديواره نازكي دارد و مايع درون آن يكدست و زلال است
1394-6-8
مجید
5727
همه قرص‌ها و داروها دارای عوارضی هستند که این عوارض در برخی افراد با شدت کمتری بروز می‌کند اما در برخی افراد شدید است.
1394-6-8
مجید
3498
بسیاری از افرادی که بر تغذیه‌ی سالم اصرار دارند، مواد غذایی را به عنوان خوب یا بد مطلق در نظر می‌گیرند و آن را مقوله‌ای سیاه و سفید می‌پندارند
1394-6-8
مجید
1518
عادت‌های غذایی در طول دوران کودکی به دوران بزرگسالی انتقال می یابد.
1394-6-8
مجید
3179
تاکنون صدها عامل تولید شده که می‌تواند باعث انعقاد خون شود اما مسئله موجود این است که نمی‌توان این درمان‌ها را برای جریان شدید خون استفاده کرد،
1394-7-23
مجید
1536
هرچند که بیمار شدن ربطی به روز، ماه و فصل خاصی ندارد، اما برخی بیماری‌ها در فصل‌های خاصی از سال شیوع بیشتری دارند. پاییز هم از این موضوع مستثنی نیست و این فصل زیبا هم بیماری‌های خاص خودش را دارد.
1394-7-23
مجید
2246
مهمترین اقدام درمانی استراحت است. باید به پا استراحت داد به این معنی که تا مدتی باید کمتر سر پا ایستاد و راه رفت. با هر قدمی که برداشته میشود فاشیای کف پا دچار کشش میشود و التهاب و درد بیشتر میشود. 
1394-7-23
مجید
1702
ابرو یکی از اجزا صورت است که در زیبایی صورت نقش مهمی ایفا می کند و در صورت ریزش ابرو دچار تغییر عمده می شود. 
1394-7-23
مجید
1574
پوست بادمجان خاصیت ضد‌سرطانی دارد و سبب جلوگیری از پیری زودرس و کاهش سطح کلسترول خون نیز می‌شود.
1394-7-23
مجید
2678
دانه هل تقویت‌کننده معده، ضدنفخ و بادشکن است؛ در ضمن به هضم غذا هم کمک می‌کند.
1394-7-23
مجید
1598
بیماری پسوریازیس، یک بیماری شایع پوستی است که، چرخه زندگی سلول‌های پوستی را بهم می‌زند. 
1394-7-23
مجید
2392
یک متخصص قلب و عروق دندان درد و بغض گلو را از نشانه‌های سکته قلبی عنوان و تصریح کرد: بیماران قلبی باید از برف‌ پارو کردن، هل دادن و تعویض چرخ خودرو خودداری کنند.
1394-7-23
مجید
1544
زگیل های تناسلی یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های مقاربتی می‌باشند که هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرارداده و حداقل 50 درصد افرادیکه زندگی جنسی فعالی دارند، به بیماری زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند.
1394-7-28
مجید
4365
درد کمر در دوران بارداری بسیار همه گیر است. دلایل شایع دردهای پشت و کمر در دوران بارداری شامل افزایش وزن، تغییر مرکز ایستایی بدن، عدم توازن عضلانی، تغییرات هورمونی (استروژن و ریلاکسین) است.
1394-7-28
مجید
1591
سرماخورده ام؟ یا آنفولانزا گرفته ام؟ هر دوی این بیماری ها در فصول سرد سال زیاد اتفاق می افتند، اما آیا به درستی می دانیم چه تفاوت هایی در این دو بیماری هست؟
 
1394-7-28
مجید
1427
کُندُر   گیاهی دارویی است از راسته افراها (Sapindales) که از صمغ آن هم به عنوان خوشبو کننده استفاده می‌شود. صمغ کندر را معمولا با اسفنددانه می‌سوزانند.
1394-7-28
مجید
3073
مطالب تصادفی
ریفلاکس در نوزادان سالم امری شایع می باشد.نیمی از نوزادان در طی 3 ماهه اول تولد ریفلاکس را تجربه کرده و علائم طی 24-12 ماهگی از بین می رود.
1394-9-19
دکتر بهروز
1422
اگر دوست دارید فرزندتان قدی بلند داشته باشد باید از هم اکنون به فکر باشید و تا قبل از رسیدن وی به سن بلوغ اقدام کنید 
1394-9-1
دکتر بهروز
1608
اكنون اندازه رحم شما دوبرابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه يك گلابي بود. در هفته 10 بارداری، اندازه آن در حدود يك گريپ فروت مي شود
1396-7-6
نازنین
1259
عجیب نیست که شکمتان را نتوانید ببینید؟ در اینجا 10 روش ساده برای مسطح کردن شکمتان،به شما توصیه شده است. 
1394-8-5
نازنین
1378
به کودکانتان آموزش دهید شب‌ها بدون نور بخوابند. در حالیکه برای بعضی بچه‌‌ها خوابیدن در تاریکی و بدون نور کار بسیار مشکلی است، اما بیشترکودکان نهایتاً در تاریکی، خواب راحت‌تری خواهند داشت.
1394-9-1
دکتر بهروز
2908
مواردی از بیماریها که کودکان درگیر آن میشوند و باید مراقب بود و سریعا به پزشک مراجعه کرد!!!!!!!!!
1394-10-2
دکتر بهروز
5778
تا مدت‌های طولانی، تصور می‌شد که افراد پراسترس‌تر برای آرام کردن خود، تمایل به سیگار کشیدن دارند. امروزه همه می‌دانند که این تصور کاملاً اشتباه است.
1394-5-6
مجید
1559
مطالعات جدید نشان داده اند، کودکانی که دچار دردهای دایم و مزمن معده هستند در معرض خطر ابتلا به اضطراب در بزرگسالی قرار دارند.
1394-8-30
دکتر بهروز
1647
برخی از والدین بنابر یک سنت قدیمی هنگام ابتلای فرزندشان به اسهال رژیم غذایی وی را محدود می کنند به این صورت که شیر ویا کلیه غذاهای مورد علاقه کودک را از برنامه غذائیش حذف می کنند.
1394-9-18
دکتر بهروز
2877
نوزاد تازه متولد شده، دارای پوستی بینهایت نرم و لطیف بوده و طراوت پوستی یکی از ویژگی های با ارزش برای او به حساب می آید. 
1394-10-5
دکتر بهروز
2865
اشتغال ذهنی بیمار با ترس از بیمار شدن یا اعتقاد وی مبنی بر ابتلا به یک بیماری جدی به مدت دست کم ۶ ماه.
1394-10-17
مجید
2504
بیماری اختلال دو قطبی نیاز به درمان مادام العمر دارد، حتی در طول دوره های زمانی که شما احساس بهتری دارید. درمان این بیماری معمولاً توسط یک روانپزشک ماهر هدایت می شود.
1394-10-13
مجید
3555