اختلال دوقطبی و فازهای مربوطه،علائم و درمان آن(قسمت اول)

تاریخ ارسال: 1394-10-13
نویسنده: مجید
دفعات بازید: 2008

در این بخش ،درباره اختلال دو قطبی بحث می کنیم  که اصولا این بیماری چگونه است و نشانه های آن چیست و درمان و داروهای آن چگونه است .

تعریف

اختلال دوقطبی که گاهی اوقات به نام جنون ادواری نیز خوانده می شود، با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا اوج دیوانگی و شیدایی (مانیا) را در بر می گیرد، در ارتباط است. وقتی که دچار افسردگی می شوید، ممکن است در انجام بسیاری از فعالیت ها احساس غم و نا امیدی و از دست دادن علایق یا لذت ها با شما همراه باشد و در زمانی دیگر که خلق و خویتان در جهتی دیگر تغییر کرد، ممکن است احساس سرخوشی و پر انرژی بودن به شما دست دهد. تغییرات خلقی ممکن است تنها چند بار در سال و یا اغلب و بصورت چند بار در روز اتفاق بیافتد. در برخی موارد نیز، اختلال دوقطبی بطور همزمان با نشانه های افسردگی و مانیا همراه است.

اگر چه اختلال دوقطبی یک بیماری طولانی مدت و مخرب است، شما می توانید این بیماری را به دنبال یک برنامه درمانی منظم و با استفاده ازداروها و روان درمانی کنترل نمائید.

نشانه ها

اختلال دو قطبی به چند گروه تقسیم شده است. هر کدام از این گروه ها شامل الگوی متفاوتی از علائم و نشانه هاست. انواع اختلال دوقطبی عبارتند از:
اختلال دو قطبی نوع 1: نوسانات خلقی در این نوع از اختلال دو قطبی می تواند باعث بروز مشکلات قابل توجهی در محیط کار، مدرسه و یا روابط شما شود. این حملات جنون آمیز می تواند شدید و خطرناک باشد.

اختلال دوقطبی نوع 2: شدت این نوع از بیماری کمتر از دو قطبی نوع 1 است. در این نوع ممکن است دچار تحریک پذیری و ایجاد برخی از تغییرات در عملکرد خود شوید، اما به طور کلی می توانید زندگی روزانه خود را به روال عادی ادامه دهید. به جای مانیای شدید شما دچار هایپومانیا هستید که فرم خفیف شده مانیاست. در دو قطبی نوع 2، دوره افسردگی به طور معمول طولانی تر از دوره های مانیای خفیف است.

اختلال خلقی ادواری (cyclothymia) : این اختلال نیز یک فرم خفیف شده اختلال دوقطبی است. اختلالات خلقی ادواری در کنار مانیای خفیف و افسردگی می تواند مخل و بسیار مخرب باشد.
علائم دقیق اختلال دوقطبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افسردگی در برخی افراد، مشکلات بسیاری را برای افراد دیگر ایجاد می کند، در بین این علائم، علائم مانیا بسیار نگران کننده است. علائم افسردگی و همینطور نشانه های مانیا ممکن است با هم اتفاق بیفتد. بدین ترتیب است که همواره ایندو به عنوان یک مشکل واحد شناخته و بررسی شده است.

جنون و مانیا در اختلال دوقطبی

علائم و نشانه های مانیا و یا هایپو مانیا می تواند شامل موارد زیر باشد:
سرخوشی
اعتماد به نفس کاذب
قدرت قضاوت ضعیف
گفتار سریع
رفتار پرخاشگرانه
تحریک پذیری
افزایش فعالیت بدنی
رفتار های پرخطر
هزینه های مالی غیر معقول
افزایش تمایل جهت انجام یا رسیدن به اهداف
افزایش میل جنسی
نیاز به خواب اندک
پریشانی زود هنگام
استفاده بی دقت و خطرناک مواد مخدر و یا الکل
غیبت مکرر در مدرسه یا محل کار
توهمات و یا فرار از واقعیت (سایکوز)
عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه

افسردگی در اختلال دو قطبی

علائم و نشانه های این فاز از اختلال دو قطبی نیز عبارتند از:
غمگینی
نا امیدی
افکار یا رفتار خودکشی
اضطراب
احساس گناه
مشکلات در خوابیدن
کم اشتهایی و یا افزایش اشتها
خستگی
علاقه اندک به انجام فعالیت های لذت بخش
مشکلات در تمرکز
کج خلقی
درد مزمن بدون علت
غیبت مکرر در مدرسه یا محل کار
عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه

سایر علائم و نشانه های اختلال دوقطبی

ایجاد تغییرات فصلی در خلق وخوی:

برخی از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی با تغییر فصل حالاتشان نیز تغییر می کند. بسیاری از این افراد در بهار یا تابستان دچار مانیا و یا هایپو مانیا می شوند و در فصول پائیز و زمستان این حالات و خلق و خوی به افسردگی تبدیل می شود و در برخی دیگر از افراد، این چرخه معکوس است.

چرخه سریع اختلال دو قطبی:

  برخی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی از تغییرات خلقی بسیار سریعی برخوردارند . این افراد دارای چهار نوع نوسانات خلقی و یا بیشتر در طول یک سال هستند و تغییرات خلقی در آنها بسیار سریع رخ می دهد، گاهی اوقات این نوسانات در چند ساعت اتفاق می افتد.

روان پریشی (سایکوز):

حملات شدید مانیا یا افسردگی در بیماران ممکن است منجر به سایکوز گردد، علائم روان پریشی (سایکوز ) شامل باورهای غلط و بسیار قوی (هذیان) و شنیدن یا دیدن چیزهایی که وجود ندارد ( توهم) می باشد.

علائم در کودکان و نوجوانان

برجسته ترین نشانه های اختلال دو قطبی در کودکان و نوجوانان، تغییرات خلقی سریع، رفتار بی پروا و تجاوزگر است. در برخی موارد این تغییرات در عرض چند ساعت و یا کمتر رخ می دهد. برای مثال، یک کودک ممکن است دوره شدیدی از کج خلقی و پرخاشگری را سپری کند، اما می تواند تمامی این حالات را بصورت گریه طولانی مدت و طغیان انفجاری خشم در یک روز تخلیه کند.

زمان مراجعه به پزشک

اگر هر گونه علائم و نشانه های افسردگی و یا مانیا را در خود می بینید، هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید. اختلال دو قطبی به خودی خود بهبود پیدا نمی کند. در اختلال دو قطبی درمان از طریق مشاوره های روان درمانی به شما کمک میکند که علائم این بیماری را تحت کنترل خود در آورید.
بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی درمان مورد نیاز را انجام نمی دهند و اغلب تشخیص نمی دهند که چقدر این بی ثباتی عاطفی زندگی خود و عزیزانشان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر شما نیز مانند افراد مبتلا به اختلال دوقطبی هستید، ممکن است از این  احساس سرخوشی خود لذت برده و چرخه تغییرات و نوسانات را سپری کنید اما  این شادی و سرخوشی همواره با سقوط عاطفی شما همراه است و می تواند سبب افسردگی، خستگی و کوفتگی شما گردد. همچنین مشکلات مالی، حقوقی و یا ایجاد مشکل در برقراری ارتباطات را برایتان به همراه داشته باشد.

اگر به دنبال درمان این بیماری هستید، در وهله اول می توانید از یک دوست وکسی که به او علاقه دارید و یا مشاور های سلامت و روان درمانی کمک گرفته و به این افراد اعتماد کنید. این امر نقش مهمی در مراحل اولیه یک درمان موفق دارد.

افکار خودکشی

افکار و رفتار خودکشی در میان افراد مبتلا به اختلالات دوقطبی بسیار رایج است. در صورت مواجه شدن با چنین افرادی و چنین موقعیتی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:
تماس با اعضای خانواده یا دوستان
کمک گرفتن  از پزشک مربوطه و مشاور روان درمانی

تماس با یک مرکز خدمات بهداشت سلامت خانواده و کمک گرفتن از متخصص و یا کارشناس مربوطه

علت

علل دقیق اختلال دو قطبی ناشناخته است، اما عوامل متعددی در ایجاد و شکل گیری این بیماری نقش دارند که عبارتند از:

تفاوت های بیولوژیکی :  محققان بر این باورند که تغییرات فیزیکی بارزی در مغز افراد مبتلا به اختلالات دو قطبی دیده شده است. تاثیر و اهمیت این تغییرات در بروز این امر هنوز نامشخص است، اما در نهایت می تواند در کشف علت دقیق این بیماری کمک کند.
انتقال دهنده های عصبی: عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز یا همان انتقال دهنده های عصبی نقش قابل توجهی در اختلال دو قطبی و دیگر تغییرات خلق و خوی داراست .
هورمون ها : تغییرات هورمونی نیز ممکن است در ایجاد و یا تحریک این بیماری دخیل باشد.
وراثت : اختلال دوقطبی در بستگان خونی (مانند خواهر و برادر و یا پدر و مادر) شایع تر است. محققان در حال تلاش برای یافتن ژن موثر در بروز این بیماری هستند.

عوامل محیطی :  استرس، تجاوز و یا تجربیات تلخ و آسیب زا در زندگی فرد ممکن است نقش مهمی در اختلال دو قطبی را بازی کند.

عوامل خطر


عواملی که ممکن است احتمال ابتلاء به اختلال دو قطبی را افزایش دهد عبارتند از:

– داشتن بستگان خونی مانند پدر و مادر یا خواهر و برادر مبتلا به اختلال دوقطبی
– گذراندن دوره های پر استرس
– سوء مصرف مواد مخدر و الکل

– تغییرات عمده در زندگی مانند مرگ یک فرد مورد علاقه

شرایطی که معمولاً در مبتلایان به اختلال دو قطبی رخ می دهد:

اگر مبتلا به اختلال دو قطبی هستید، ممکن است تغییراتی در وضعیت سلامتتان  قبل یا بعد از تشخیص اختلال دوقطبی دیده شود. این شرایط و تغییرات نیاز به تشخیص فوری و درمان دارند زیرا ممکن است وضعیت موجود را بدتر کنند که عبارتند از:
اختلالات اضطرابی : شامل مواردی چون اختلال استرسی پس از ضایعه روانی (PTSD)، ترس اجتماعی و اضطراب های تعمیم یافته هستند.
بیش فعالی(ADHD) : علائم این بیماری با مبتلایان  به اختلال دوقطبی با هم همپوشانی دارند. به همین دلیل، تشخیص این دو از هم می تواند مشکل باشد و گاهی اوقات با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند.
اعتیاد به مواد مخدر و یا سوء مصرف مواد : بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دچار مصرف الکل، تنباکو یا مواد مخدر نیز هستند. مواد مخدر یا الکل ممکن است به کاهش علائم بیماری کمک کند، اما در واقع این امر می تواند منجر به طولانی تر شدن و یا شدت یافتن افسردگی این افراد گردد.

مشکلات فیزیکی و سلامتی : افراد مبتلا به اختلال دو قطبی بسیار بیشتر در معرض مشکلات بهداشت و سلامت  از جمله بیماری قلبی، مشکلات تیروئید و چاقی قرار می گیرند.

عوارض

عدم درمان کامل این بیماری می تواند عواقب و مشکلات جدی را در زندگی فرد ایجاد کند از جمله:

–    مشکلات مربوط به سوء مصرف مواد مخدر
–    مسائل حقوقی
–    مشکلات مالی
–    مشکلات برقراری ارتباط
–    تنهایی و انزوا
–    عملکرد ضعیف در مدرسه و محیط کار
–    غیبت مکرر از مدرسه یا محل کار

–    خودکشی

آمادگی برای ویزیت پزشک

زمانیکه برای مراجعه به پزشک متخصص و یا روانپزشک آماده می شوید، از آنجائیکه که مدت زمان مشاوره می تواند کوتاه باشد، بهتر است برای این ملاقات آمادگی های لازم را کسب کنید. موارد زیردر تشخیص انتظارتان از پزشک مربوطه به شما کمک می کند.

آنچه شما می توانید انجام دهید

– نوشتن هر گونه علائم که شما تا به حال داشته اید : از جمله علائمی که ممکن است حتی غیر مرتبط بوده باشد.
– نوشتن اطلاعات کلیدی : می تواند شامل تمامی استرسها، تنش ها و تغییرات اخیر در زندگیتان باشد.
– تهیه لیستی از داروهایی که مصرف می کنید : لیستی از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل های مصرفیتان.
–  بهمراه داشتن یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده : گاهی اوقات  به خاطر داشتن تمامی اطلاعات در طول مدت مشاوره می تواند دشوار باشد. به همین دلیل همراه شما چیزی را که ممکن است فراموش کنید به شما یادآوری می کند.
– نوشتن لیستی از سوالاتی که می خواهید از پزشک متخصص خود بپرسید.
برخی از سوالات متداول در بیماری اختلال دو قطبی که می توانید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:
آیا دچار اختلال دوقطبی هستم؟
آیا علل احتمالی دیگری برای علائم بیماری من وجود دارد؟
چه نوع از آزمایشاتی مورد نیاز است؟
روش های درمانی در دسترس کدامند؟ کدام را برای من توصیه می کنید؟
اثرات جانبی همراه با درمان کدام هستند؟
روش های جایگزینی پیشنهادی کدامند؟
من دچار شرایط بهداشتی و سلامتی دیگری نیز هستم. چگونه می توانم به بهترین شکل هردو را باهم مدیریت کنم؟
آیا نیازی به مراجعه به روانپزشک و یا دیگر پزشکان متخصص هست؟
آیا جایگزین داروئی دیگری نیز برای شرایط من وجود دارد؟
آیا بروشور یا مطلبی هست که برای مطالعه به منزل ببرم ؟ مطالعه چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

انتظار شما از پزشک

خودتان را برای پاسخ دادن به سوالاتی که پزشک می پرسد آماده کنید. سوالات رایجی که ممکن است توسط پزشک پرسیده شود:
چه زمانی شما یا عزیزان شما برای اولین بار متوجه علائم افسردگی و مانیا شدید؟
اغلب تغییر حالاتتان چگونه است؟
آیا زمانیکه احساس خوبی نداشته اید تا کنون افکار خودکشی به ذهنتان خطور کرده است؟
علائم بیماریتان چقدر شدید است؟ آیا در زندگی روزانه و یا روابطتان تداخل ایجاد می کند؟
آیا هیچ یک از بستگان خونی شما مبتلا به اختلال دو قطبی یا اختلال خلقی هستند؟
دیگر مشکلات روحی و جسمی که به آن مبتلا هستید چه مواردی هستند؟
آیا الکل، سیگار و یا داروهای مخدر مصرف می کنید؟
زمان خواب شما در شب چقدر است؟ آیا در طول زمان تغییر می کند؟
چه چیزی می تواند به بهبود علائم شما کمک کند؟

چه چیزی در شدت یافتن و بدتر شدن بیماریتان نقش دارد؟

آزمایش های تشخیصی

هنگامی که پزشک ابتلاء به بیماری اختلال دو قطبی را در فردی تشخیص می دهد، به طور معمول تعدادی آزمایش و تست مورد نیاز است. انجام این آزمایشات می تواند به برطرف کردن سایر مشکلات، تشخیص دقیقتر و همچنین پیشگیری از عوارض احتمالی کمک کند . این مشکلات  شامل موارد زیر هستند:
معاینه بالینی : شامل اندازه گیری قد و وزن، چک کردن علائم حیاتی مانند ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت بدن، گوش دادن به صدای قلب و ریه ها و بررسی دستگاه گوارش می باشد.
تست های آزمایشگاهی : این تستها  نیز شامل آزمایش ادرار و خون است که می تواند به شناسایی هرگونه مشکلات جسمانی که در ایجاد علائم بیماریتان نقش دارد کمک کند.
ارزیابی روانشناسی : در این حالت پزشک یا روانشناس با شما در مورد افکار، احساسات و الگوهای رفتاریتان صحبت می کند. همچنین با پر کردن پرسشنامه وضعیتتان ارزیابی می شود و ممکن است از خانواده و یا دوستان نزدیکتان نیز اطلاعاتی در خصوص علائم و حالات افسردگی و مانیا در شما گرفته شود .

نمودار تغییرحالات : برای تشخیص دقیق بیماری، پزشک از شما می خواهد که با ثبت روزانه حالات خود، الگوهای خواب و عوامل دیگر، در بررسی و یافتن روش درمانی مناسب او را یاری دهید.

معیارهای تشخیصی اختلال دوقطبی

برای تشخیص مبتلایان به اختلال دو قطبی، می توانید به معیارهایی که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ارائه شده است مراجعه کنید. این راهنما توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است و جهت شناسایی و تشخیص اختلالات ذهنی توسط روانشناس ها و پزشک های متخصص مورد استفاده قرار می گیرد. معیارهای تشخیصی اختلال دوقطبی در انواع مختلفی ارزیابی می گردد که عبارتند از:

معیار تشخیصی اختلال دو قطبی نوع 1 : در این نوع از اختلال دو قطبی شما ممکن است حداقل یک دوره مانیا و یا ترکیب مانیا و افسردگی را تجربه کنید. از آنجائیکه علائم این نوع از اختلال دو قطبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، زیر شاخه ها ی خاص بسیاری در تشخیص علائم و نشانه های منحصر به فرد هر بیمار وجود دارد.

معیار تشخیصی اختلال دو قطبی نوع 2 : این نوع اختلال نیز با یک دوره افسردگی شدید و حداقل یک دوره هایپو مانیا همراه خواهد بود. علائم این نوع اختلال باعث بروز مشکل در برخی از برحه های زندگی مانند محیط کار و برقراری روابط می شود.

علائم این نوع اختلال دو قطبی نیز در هر فرد متفاوت است.

معیار تشخیصی اختلالات ادواری : در اختلالات ادواری بیمار دوره های بیشماری از افسردگی و هایپو مانیا را طی می کند، اما هیچ گاه شامل یک دوره کامل مانیا، یک دوره کامل افسردگی و یا هر دو با هم نمی شود. جهت تشخیص اختلالات ادواری، بررسی علائم این بیماری دو سال و یا بیشتر (یک سال در کودکان و نوجوانان) به طول می انجامد. علائم این بیماری نیز همچنین بشدت باعث پریشانی و ایجاد مشکل در برخی از مراحل زندگی افراد از جمله محیط کار و برقراری ارتباط می گردد.

شاخص های موجود در دوره مانیا :

مانیا یک دوره گسترده، متمایز و غیر طبیعی است که با خلق و خوی تحریک پذیر همراه است. در طول این دوره سه مورد و  یا تعداد بیشتری از نشانه های زیر نمایان می شود.
–    عزت نفس  و یا بزرگ نمایی
– کاهش نیاز به خواب
– پرحرفی غیر معمول
– حواس پرتی
– افزایش فعالیت های هدفمند (چه اجتماعی و چه در محل کار یا مدرسه)
– انجام فعالیت هایی با پتانسیل بالا و دارای عواقب دردناک برای مثال خرید های بی بند و بار و یا سرمایه گذاری های احمقانه در کسب و کار
چنانچه اختلالات خلق و خوی در فرد شدید باشد و مشکلات قابل توجهی در محل کار، مدرسه، فعالیت های اجتماعی و یا برقراری ارتباط ایجاد کند جهت جلوگیری از وارد آمدن آسیب های جدی تر به خود و یا دیگران نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

همچنین نشانه های این بیماری تحت تاثیر اثرات مستقیم عوامل دیگری مانند مصرف الکل، استفاده از مواد مخدر ، مصرف دارو و شرایط پزشکی مانند پرکاری تیروئید نیز می باشد.

شاخص های موجود در هایپومانیا :

هایپو مانیا نیزدوره ای گسترده است که علائم شروع این دوره حداقل به مدت چهار روز به طول می انجامد و حالات این دوره با افسردگی معمول متفاوت است. در این حالت نیز سه مورد و یا بیشتر از علائم زیر باید وجود داشته باشد.
– عزت نفس یا بزرگ نمایی
– کاهش نیاز به خواب
– پرحرفی غیر معمول
– حواس پرتی
– افزایش فعالیت های هدفمند (چه اجتماعی و چه در محل کار یا مدرسه)
– انجام فعالیت هایی با پتانسیل بالا و دارای عواقب دردناک برای مثال خرید های بی بند و بار و یا سرمایه گذاری های احمقانه در کسب و کار

در این حالت نیز چنانچه اختلالات شدید در خلق و خوی فرد رخ دهد، می تواند منجر به تغییرات قابل توجهی در عملکرد رفتاری گردد. اما معمولاً  تغییرات خلق و خوی در هایپومانیا در حدی نیست که منجر به بروز مشکل در زندگی فرد شود و نیاز به بستری شدن و یا استراحت در منزل داشته باشد.

شاخص های مهم  موجود در افسردگی :

جهت تشخیص یک دوره افسردگی ماژور، شما باید پنج مورد (یا بیشتر) از علائم زیر را در طی یک دوره دو هفته ای داشته باشد. حداقل یکی از علائم این دوره می تواند از دست دادن علاقه و حس لذت بردن باشد. سایر این علائم عبارتند از:
–    احساس افسردگی روزانه در کل ساعات شبانه روز : مانند احساس غم، حس پوچی، تمایل به گریه کردن (در کودکان و نوجوانان، این حالت افسردگی ثابت باقی می ماند)
– کاهش علاقه و حس لذت بردن از فعالیت های روزانه
– کاهش وزن قابل توجه خارج از دوران رژیم کاهش وزن، افزایش وزن، کاهش یا افزایش اشتهای روزانه ( افزایش وزن در کودکان می تواند نشانه ای از افسردگی باشد)
– بی خوابی و یا افزایش تمایل به خواب روزانه
– مشاهده رفتار کند و یا بی قراری توسط دیگران
– کمبود انرژی و احساس خستگی در طول روز
– احساس گناه و حقارت
– کاهش توانایی در تفکر، تمرکز و یا تصمیم گیری
– افکار مکرر خودکشی یا اقدام به خودکشی

علائم افسردگی می بایست در حدی شدید باشد که منجر به ایجاد اختلال در فعالیت های روزانه شده و فرد در محل کار، مدرسه و در برقراری روابط با دیگران دچار مشکل شود.
همچنین نشانه های این بیماری نیز تحت تاثیر اثرات مستقیم عوامل دیگری مانند مصرف الکل، استفاده از مواد مخدر ، مصرف دارو و شرایط پزشکی مانند پرکاری تیروئید نیز می باشد.

شاخص های موجود در ترکیب همزمان دو دوره مانیا و افسردگی :

علائم و نشانه های بروز همزمان مانیا و افسردگی حداقل در طول یک دوره یک هفته ای نمایان می شود.

چنانچه تغییرات رفتاری در فرد شدید باشد و مشکلات قابل توجهی در محل کار، مدرسه، فعالیت های اجتماعی و یا برقراری ارتباط ایجاد کند جهت جلوگیری از وارد آمدن آسیب های جدی تر به خود و یا دیگران نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

تشخیص این بیماری در کودکان

در تشخیص بیماری اختلال دو قطبی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان شاخصی مشابه و یکسان مورد استفاده قرار می گیرد، اما علائم این بیماری در کودکان و نوجوانان اغلب از الگوهای متفاوتی نسبت به بزرگسالان برخوردار است. چنانچه زمانیکه بزرگسالان دوره های متمایز از مانیا و افسردگی را سپری می کنند، کودکان و نوجوانان دچار تغییرات سریع و نامنظم در رفتار، خلق و خو و سطح انرژی می شوند.

اغلب گفتن این که این موارد شامل فراز و نشیب های معمول زندگی هستند بسیار دشوار است، همواره نتایج حاصل از استرس ، ضربه روحی و یا مشکلات روانی از نشانه های بیماری اختلال دوقطبی بسیار متفاوت و دردناک بوده است. چیزی که این امر را دشوار تر می کند اینست که اغلب کودکانی که دچار اختلال دوقطبی هستند به سایر مشکلات روانی مانند بیش فعالی و یا مشکلات رفتاری نیز مبتلا هستند.

از آنجائیکه اختلال دو قطبی اغلب در کودکان خردسال رخ می دهد، تشخیص آن در کودکان با سنین قبل از مدرسه یا جوانتر بسیار دشوارتر است. معیارهای فعلی برای تشخیص این بیماری در کودکان تا به امروز بطور قطع ثابت نشده است و طیف گسترده ای از عوامل دیگر بغیر از اختلال دو قطبی نیز می تواند منجر به مشکلات رفتاری فراوانی در این سن و سال گردد.

ایران گردی, پزشکی, روان‌شناسان بالینی, اختلال دو قطبی, مانیا, سایکوز, خودکشی

جدیدترین مطالب بخش مجله پزشکی زیر مجموعه روان شناسی بالینی
روان‌شناسان بالینی می‌توانند در بیمارستان‌های روانی، دادگاه‌های کودکان یا سازمان‌های نظارت بر بزهکاران، درمانگاه‌های بهداشت روانی، نهادهای ویژه با روان‌پزشکی، ارتباط نزدیک دارند.
1394-10-13
مجید
2110
خلق همان حالت هیجانی پایدار یک فرد است که گاهی به طور طبیعی در طیفی از شادی وغم در نوسان است .
1394-10-13
مجید
4485
به نظر می‌رسد که افسردگی  علاوه بر دلایل ارثی، به تغییرات مواد شیمیایی در مغز مربوط باشد که ارتباط بین سلولهای عصبی را با یکدیگر دچار اشکال می‌کند.
1394-10-13
مجید
2322
اختلال دوقطبی که گاهی اوقات به نام جنون ادواری نیز خوانده می شود، با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا اوج دیوانگی و شیدایی (مانیا) را در بر می گیرد، در ارتباط است.
1394-10-13
مجید
2008
بیماری اختلال دو قطبی نیاز به درمان مادام العمر دارد، حتی در طول دوره های زمانی که شما احساس بهتری دارید. درمان این بیماری معمولاً توسط یک روانپزشک ماهر هدایت می شود.
1394-10-13
مجید
3525
 اغلب اين حملات خودبخود رخ مي دهند  ولي گاهي حملات به دنبال خستگي ، فعاليت جسمي ،  مشکلات هيجاني ، مصرف مواد  مخدر ،  الکل ، قهوه و سيگار ،  تغيير خواب و  تغذيه  فرد  بروز مي نمايند  . 
1394-10-14
مجید
4304
فوبیا ترس بیمارگونه‌ای است که به شدت مبالغه‌آمیز و حتی توهمی است؛ به عبارت دیگر، مقدار ترسی که تجربه می‌شود متناسب با آن چه سبب ترس شده نیست
1394-10-15
مجید
5082
 ترس از میکروب و یا ترس از صدمه دیدن است.  شستن دست ها، شمارش، چک کردن همه چیز، و یا تمیز کردن نیز از این نوع است. 
1394-10-15
مجید
2064
بیمار نسبت به این تجربه‌ها احساس ترس و درماندگی می‌کند، اغلب رفتارهای آشفته و حاکی از بی‌قراری بروز می‌دهد و مدام تلاش می‌کند از یادآوری رویداد و سانحه اجتناب کند.
1394-10-15
مجید
1680
36 مطلب آخر بخش مجله پزشکی
محققان علوم پزشکی در استرالیا روشی ابداع کردند که با استفاده از آن می توان مراحل بهبود بیماران مبتلا به سکته مغزی را تسریع کرد.
1394-4-4
مجید
1851
آب هندوانه یک نوشیدنی مفید برای تامین آب مورد نیاز بدن  بخصوص در فصل گرم تابستان محسوب می شود. 
1394-4-4
مجید
4468
گياهان دارويی از ارزش و اهميت خاصی در تأمين بهداشت و سلامتی جوامع برخوردار بوده و هستند.
1394-4-4
مجید
2031

مریم گلی از خانواده نعنا است که بیشتر از برگ‌های آن استفاده می‌شود

1394-4-14
مجید
1892
درخت سنجد و مروری بر خواص سنجد
1394-4-14
مجید
3911
درخت سیب در بیشتر نقاط دنیا پرورش داده می شود و سیب میوه ایست که می توان گفت در هر جای دنیا وجود دارد و همه مردم دنیا آنرا می شناسند
1394-4-14
مجید
6063

چه موقع بایستی جراحی آب مرروارید انجام شود؟

1394-5-1
مجید
1715
چگونه خطر ابتلاء به التهاب زبان را كاهش دهيم؟
1394-5-1
مجید
1686

دوران بارداری جزو مهمترین دوران زندگی مادر و جنین میباشد

1394-5-1
مجید
1677
ممکن است دوسوم مردم به هلیکوباکترپیلوری آلوده باشند
1394-5-3
مجید
1579

پاکسازی خاطرات ترسناک مغز

1394-5-3
مجید
1538
ژلوفن مسکن ژله‌ای شکل بوده و تنها تفاوت آن با ایبوپروفن ژله‌ای بودن آن است
1394-5-3
مجید
3850
در حالت عادی، زمانی که غذایی به دهان برده می‌شود دندان‌ها به کمک بزاق به جان آن افتاده و روانهٔ معده‌اش می‌کنند
1394-5-4
مجید
2217
این بیماری خطرناک با تشخیص و رسیدگی زودرس به کمک درمان های دارویی، لیزر و جراحی قابل کنترل و تا حد قابل توجهی درمان است.
1394-5-4
مجید
2045
کشف عامل ژنتیکی لکنت زبان،درمان‌های جدیدی برای بیماریهای گفتاری
1394-5-6
مجید
2002
تا مدت‌های طولانی، تصور می‌شد که افراد پراسترس‌تر برای آرام کردن خود، تمایل به سیگار کشیدن دارند. امروزه همه می‌دانند که این تصور کاملاً اشتباه است.
1394-5-6
مجید
1545
 مصرف بیش از اندازه و غیر منطقی کورتون‌ها عوارض جدی همچون پوکی استخوان، بروز آب مروارید چشم، التهاب، حساسیت و نازک شدن پوست افراد برجای می‌گذارد.
1394-5-9
مجید
1434
گابا ناقل عصبی اصلی به وجود آورنده IPSPs در نورونهای مغزاست ودر نخاع نیز اهمیت دارد
1394-5-7
مجید
3092
حدود 4 درصد از مرگ‌های قلبی و عروقی به دلیل فشارخون بالا اتفاق می‌افتد و این خیلی نگران کننده است.
1394-5-30
مجید
1679
مطالعات فراوان نشان داده ، رعايت رژيم مديترانه‌اي باعث افزايش طول عمر، كاهش بيماري‌هاي قلبي –عروقي، كاهش سرطان و ساير بيماري‌هاي مرتبط با تغذيه مي‌شود.
1394-6-8
مجید
1529
كيست،فضايي داخل سینه است كه ديواره نازكي دارد و مايع درون آن يكدست و زلال است
1394-6-8
مجید
5643
همه قرص‌ها و داروها دارای عوارضی هستند که این عوارض در برخی افراد با شدت کمتری بروز می‌کند اما در برخی افراد شدید است.
1394-6-8
مجید
3475
بسیاری از افرادی که بر تغذیه‌ی سالم اصرار دارند، مواد غذایی را به عنوان خوب یا بد مطلق در نظر می‌گیرند و آن را مقوله‌ای سیاه و سفید می‌پندارند
1394-6-8
مجید
1500
عادت‌های غذایی در طول دوران کودکی به دوران بزرگسالی انتقال می یابد.
1394-6-8
مجید
3158
تاکنون صدها عامل تولید شده که می‌تواند باعث انعقاد خون شود اما مسئله موجود این است که نمی‌توان این درمان‌ها را برای جریان شدید خون استفاده کرد،
1394-7-23
مجید
1522
هرچند که بیمار شدن ربطی به روز، ماه و فصل خاصی ندارد، اما برخی بیماری‌ها در فصل‌های خاصی از سال شیوع بیشتری دارند. پاییز هم از این موضوع مستثنی نیست و این فصل زیبا هم بیماری‌های خاص خودش را دارد.
1394-7-23
مجید
2231
مهمترین اقدام درمانی استراحت است. باید به پا استراحت داد به این معنی که تا مدتی باید کمتر سر پا ایستاد و راه رفت. با هر قدمی که برداشته میشود فاشیای کف پا دچار کشش میشود و التهاب و درد بیشتر میشود. 
1394-7-23
مجید
1681
ابرو یکی از اجزا صورت است که در زیبایی صورت نقش مهمی ایفا می کند و در صورت ریزش ابرو دچار تغییر عمده می شود. 
1394-7-23
مجید
1556
پوست بادمجان خاصیت ضد‌سرطانی دارد و سبب جلوگیری از پیری زودرس و کاهش سطح کلسترول خون نیز می‌شود.
1394-7-23
مجید
2659
دانه هل تقویت‌کننده معده، ضدنفخ و بادشکن است؛ در ضمن به هضم غذا هم کمک می‌کند.
1394-7-23
مجید
1580
بیماری پسوریازیس، یک بیماری شایع پوستی است که، چرخه زندگی سلول‌های پوستی را بهم می‌زند. 
1394-7-23
مجید
2323
یک متخصص قلب و عروق دندان درد و بغض گلو را از نشانه‌های سکته قلبی عنوان و تصریح کرد: بیماران قلبی باید از برف‌ پارو کردن، هل دادن و تعویض چرخ خودرو خودداری کنند.
1394-7-23
مجید
1530
زگیل های تناسلی یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های مقاربتی می‌باشند که هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرارداده و حداقل 50 درصد افرادیکه زندگی جنسی فعالی دارند، به بیماری زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند.
1394-7-28
مجید
4303
درد کمر در دوران بارداری بسیار همه گیر است. دلایل شایع دردهای پشت و کمر در دوران بارداری شامل افزایش وزن، تغییر مرکز ایستایی بدن، عدم توازن عضلانی، تغییرات هورمونی (استروژن و ریلاکسین) است.
1394-7-28
مجید
1570
سرماخورده ام؟ یا آنفولانزا گرفته ام؟ هر دوی این بیماری ها در فصول سرد سال زیاد اتفاق می افتند، اما آیا به درستی می دانیم چه تفاوت هایی در این دو بیماری هست؟
 
1394-7-28
مجید
1414
کُندُر   گیاهی دارویی است از راسته افراها (Sapindales) که از صمغ آن هم به عنوان خوشبو کننده استفاده می‌شود. صمغ کندر را معمولا با اسفنددانه می‌سوزانند.
1394-7-28
مجید
2492
مطالب تصادفی
مکانی یا موقعیتی را برای کوتاه کردن ناخن کودک انتخاب کنید که کودک در آن وضعیت آرامتر است، مثلا روی پاهای‌تان یا در گهواره.
1394-9-28
مجید
3283
تغذیه نوزاد تا ۲ سالگی شامل سه مرحله است که شیر مادر مهم‌ترین منبع غذایی در هریک از این مراحل می‌شود.
1394-8-30
دکتر بهروز
1666
به کودکانتان آموزش دهید شب‌ها بدون نور بخوابند. در حالیکه برای بعضی بچه‌‌ها خوابیدن در تاریکی و بدون نور کار بسیار مشکلی است، اما بیشترکودکان نهایتاً در تاریکی، خواب راحت‌تری خواهند داشت.
1394-9-1
دکتر بهروز
2824
مسواک زدن باید از دوران کودکی برای اطفال مهم باشد و تا بزرگسالی ادامه یابد باید مسواک زدن را به صورت اصولی یاد بگیرند تا دچار مشکلات دهان و دندان نشوند نخ دندان کشیدن را نیز نباید فراموش کنند
1394-9-1
دکتر بهروز
1599
خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان بلند قد
1396-6-28
نازنین
1510
بسیاری از افرادی که بر تغذیه‌ی سالم اصرار دارند، مواد غذایی را به عنوان خوب یا بد مطلق در نظر می‌گیرند و آن را مقوله‌ای سیاه و سفید می‌پندارند
1394-6-8
مجید
1500
بیماری اختلال دو قطبی نیاز به درمان مادام العمر دارد، حتی در طول دوره های زمانی که شما احساس بهتری دارید. درمان این بیماری معمولاً توسط یک روانپزشک ماهر هدایت می شود.
1394-10-13
مجید
3525
 اغلب اين حملات خودبخود رخ مي دهند  ولي گاهي حملات به دنبال خستگي ، فعاليت جسمي ،  مشکلات هيجاني ، مصرف مواد  مخدر ،  الکل ، قهوه و سيگار ،  تغيير خواب و  تغذيه  فرد  بروز مي نمايند  . 
1394-10-14
مجید
4304
اختلال دوقطبی که گاهی اوقات به نام جنون ادواری نیز خوانده می شود، با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا اوج دیوانگی و شیدایی (مانیا) را در بر می گیرد، در ارتباط است.
1394-10-13
مجید
2008
نفخ به احساس سفتی و پری شکم، همراه با حس حرکت گاز در آن گفته می‌شود. این مشکل از شایع‌ترین علائم گوارشی است که در زنان بیشتر از مردان بروز پیدا می‌کند.
1394-8-5
نازنین
2036
شنیدن صدای سرفه کودکان برای والدین خوشایند نیست و معمولا باعث اضطراب والدین می‌شود. اگر این سرفه برای مدت زمان طولانی ادامه یابد، این نگرانی بیشتر می شود.
1394-9-20
دکتر بهروز
1561
توصیه ها درهفته هفتم بارداری
1396-6-26
مجید
1498