از كودكی بچه ها می توانید به شخصیت آنها پی ببرید

تاریخ ارسال: 1394-10-9
نویسنده: دکتر بهروز
دفعات بازید: 2286

فواید بازی


بازی برای كودكان نقشی حیاتی داشته و موجب پرورش روح و وسیله ای برای شادی و انبساط خاطر كودكان است .پدر و مادر عاقل در ضمن بازی كودك می تواند صفات اخلاقی و اجتماعی فراوانی را به او بیاموزد.همچنین بازی در گروه باعث پرورش وجدان كودك می شود.

بازی برای شناخت كودك


از طریق بازی با كودك می توان دریافت كه او فردی تواناست یا ضعیف ؟ فرمانده است یا فرمانبر؟ آرام است یا شلوغ و...
از طریق بازی كودك با اسباب بازی ها می توانیم احساسات خصمانه یا دوستانه او را دریابیم و بفهمیم چه مسئله ای او را رنج می دهد، از كه گله مند است، چه آرزویی دارد و بسیاری از صفات و خصوصیات دیگر مثل : شجاعت ، ترس ، مهربانی ، قوه ابتكار و ابداع ، وضع عادی و یا نابسامان ، جنبه انزواجویی یا زندگی در جمع ، در سایه بازی كردن كودك مشخص می شود.

بازی باعث آرامش ، تسكین ، آموزش راه زندگی و ایجاد راهی برای رسیدن به انس و الفت در كودك می شود.


انتخاب اسباب بازی


شما پدر و مادر عزیز ساعتها وقتتان را در فروشگاه اسباب بازی ، صرف تهیه بهترین ، جالب ترین و بی خطرترین اسباب بازی ها برای فرزندتان می كنید و شاید واقعا برایتان عجیب باشد وقتی كه می بینید بعد از دادن اسباب بازی جدید به او، كودكتان دوباره به سراغ در قابلمه ای می رود كه همیشه دوست دارد با آن بازی كند.این را بدانید بهترین اسباب بازی آن است كه كودك را مجذوب خود كند و او را دوباره به سمت خود بكشاند.

رعایت تناسب سنی


در سه سال اول ، زندگی كودكان به سرعت تغییر می كند و در این میان رعایت سن كودك در انتخاب اسباب بازی مهم است .
كودك خردسال به اسباب بازی ای نیاز دارد كه حواس پنجگانه او را تحریك كند.اسباب بازی های مناسب برای كودك زیر یك سال ، آنهایی هستند كه رنگها، حالات مختلف سطح (نرمی یا زبری و غیره ) مواد و شكلهای جالب و متنوع را به كودك بنمایانند.

اسباب بازی هایی كه صدا دارند، مثل جغجغه به كودك احساس تسلط و كنترل می دهد و رشد مهارتهای دستی و هماهنگی او را سرعت می بخشد.

كودكان نوپا از هرمهای اسباب بازی و الگوهایی كه سر هم می شوند; از جمله اسباب بازی های داخل حمام و پازلهای چوبی كه بر روی یك صفحه چیده می شوند، بسیار لذت می برند.

كودكان در دو سالگی مهارت چرخش مچ دست را كسب می كنند و اسباب بازی هایی كه درپوش پیچی دارند و مكعبهایی كه داخل هم چفت ، می شوند برای آنان مناسب است .

كودك پیش دبستانی از بازی با مكعبها، وسایل نقاشی و رنگ آمیزی و هر چیزی كه محرك بازی های تخیلی باشد، لذت می برد.همچنین بازی با كارتهای بازی یا دومینوهای تصویری برای او جالب است .

انواع بازی های دخترانه و پسرانه


شاید نوع اسباب بازی برای بچه های پسر و دختر در سنین مختلف تقریبا یكی باشد، اما شكل بازی های آنان با هم متفاوت است .

بازی پسرها و دخترها تا حدود یك سالگی با هم یكسان است .آنان می آموزند كه چگونه دستهایشان را حركت دهند، اشیا را در دست بگیرند، به دهان ببرند، صدای جغجغه را درآورند، به اداهای دیگران بخندند، با دستانشان بازی كنند، شصت پایشان را بگیرند و یا به دنبال عروسكهای متحرك بروند تا آنها را بگیرند، اما از حدود یك سالگی به بعد اختلافات در بازی های دختر و پسر نمایان تر می شود.

پسرها و بازی هایشان


به غیر از بازی با اسباب بازی ها یك سری بازی های دیگر وجود دارد كه آنها با خود به تنهایی و یا با دوستانشان انجام می دهند.

پسرها از حدود دو سالگی كمی جسورتر می شوند، به راحتی مالكیت خود را اثبات می كنند و با توجه به شخصیت هایشان یا گستاخ می شوند یا آرام .

آنان كه پر تكاپو و شلوغ كارترند به نظر می رسد كه عجول تر هم باشند; پس بازی های مهیج و پرسروصدا را دوست دارند; مانند دنبال كردن او، گرفتن او و فریاد كشیدن .آنها همچنین بازی با پدر و مادر را بسیار دوست دارند و می خواهند هنگام بازی كردن با اسباب بازی هایشان پدر یا مادر و یا هر دو كنارشان باشند.پسرها كم كم بزرگتر كه می شوند، فرم بازی آنها مشخص تر می شود; مثل جنگیدن با شمشیرهای چوبی، بازی با تانك ها، فرمانده یا سرباز شدن و...

بازی پسرها با دخترها


بچه ها بعد از دو سالگی معمولا به خوبی متوجه جنس مخالف می شوند و با توجه به شخصیت دو طرف ، از خود عكس العمل نشان می دهند; مثلا یك پسر شیطان دو ساله در كنار یك دختر آرام دو ساله كه قرار می گیرد، در ابتدا سعی می كند مانند دخترك خود را آرام و مهربان نشان دهد، دست او را می گیرد و به زبان كودكانه كه بزرگترها نمی فهمند، با او حرف می زند، خم می شود، در صورت او نگاه می كند، می خندد و گاهی می خواهد چهره اش را لمس كند، اما كم كم خسته شده و از خود عكس العمل نشان داده و برای جلب توجه او حتی ممكن است او را هل دهد و یا بزند.

این حالت در موقعیت عكس هم ممكن است به همین شكل باشد، اما در كل بچه ها به خصوصی پسرها از دو سالگی به بعد عاشق جمع همسالان خود می شوند و از بودن با آنها لذت می برند.

در بچه های بالای سه سال تفاوت ها آشكارتر است ، مثلا اگر خاله بازی یك دختر را در نظر بگیرید كه پسری همبازی او شده ، معمولا دخترها مدیریت را به عهده گرفته و با پسرها همچون برده رفتار می كنند.حتی اگر الگوی دختر مادری فرمانبردار و پدری مدیر باشد كه او داشته ، باز هم این دختر است كه در نقش مادر، وظایف پدر را به پسر می گوید تا در بازی انجام دهد.

بازی های دخترانه


ما با دختران شیطان زیادی روبه رو شده ایم ، اما اكثریت آنها آرامند و مطیع .بازی شایع آنها بعد از سه سالگی خاله بازی ، معلم بازی ، دنبال هم كردن ، خواندن سرود دسته جمعی ، گردش و...می باشد.

بچه های بدون بازی


«دكتر كارولین پلات » استاد روان شناسی كودكان در دانشگاه لندن ، در كتابش «بچه ها و روان آنان »می گوید: «از كودكی بچه ها می توانید به شخصیت آنها پی ببرید.من بارها با بچه هایی برخورد داشتم كه از ۵، ۶ سالگی فقط سرشان در عكس كتاب ها و مجلات بوده و از بازی های بچه گانه دوری می كنند و در نهایت زمانی كه به سنین نوجوانی می رسند، فكر و ذكرشان درس و مشق و مطالعه می شود.

تحقیقات به من نشان داده ، بچه هایی كه در كودكی بسیار شیطان هستند، زمانی كه وارد مدرسه می شوند، همه چیز را به شوخی گرفته و در درازمدت با درس و مشق و تكالیف مدرسه خو می گیرند، اما چیزی كه مشخص است این است كه نمی توان بچه ها را بدون بازی معنا كرد».
سیب سبز
نیک صالحی

ایران گردی, روان شناسی, روان شناسی کودک, بازی های پسرانه و دخترانه

جدیدترین مطالب بخش روان شناسی زیر مجموعه روان شناسی کودک
الگوهای متناقض در تربیت كودك شامل این موارد می شود: تهدیدها، رشوه ها، وعده ها، سخنان نیشدار و طعنه آمیز، موعظه و سخنرانی درباره دروغ گویی و دزدی و آموزش ادب با بی ادبی و بی احترامی و مواردی از این قبیل.
1394-7-23
مجید
1617
شما در حال تماشای یک فیلم تلویزیونی هستید و فرزند کوچکتان نیز کنارتان مشغول تماشای همان فیملی است که شما می بینید،
1394-8-10
مجید
1481
نقاشی زبان کودک است. بسیاری از کودکان ناخواسته آنچه که حس می‌کنند اما قادر به بیانش نیستند را در نقاشی‌هایشان نشان می‌دهند.
1394-8-11
مجید
2204
برخی از داوران و موسسات آموزشی بر این باورند که بازی کردن نقش مهمی در یادگیری کودکان ندارد و تنها با کسب نمرات خوب است که معلوم می شود آنها مطالب جدیدی یاد گرفته اند، ولی با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که کودکان برخی از پیچیده ترین مسائل را با انجام بازی های خاص می آموزند.
1394-8-20
مجید
1343
حضور افراد دارای فرزند در شبکه‌های اجتماعی دارای دو وجه والدین و فرزندان است که بررسی چند نکته برای دور ماندن از آسیب‌های احتمالی خالی از لطف نیست.
1394-8-23
مجید
1410
مهم نیست که چقدر خوب از نوزادتان مراقبت می کنید، گریه یکی از واقعیت های زندگی اوست که آن را خواهید شنید. 
1394-9-1
دکتر بهروز
1529
شب ادرارى عبارتست از یک عمل غیر ارادى که طبیعت در عالم خواب انجام مى‏دهد تا مثانه را از ادرار خالى نماید و این عمل بیشتر در کودکان و گاهى نوجوانان انجام مى‏شود.
1394-9-1
دکتر بهروز
1346
اگر فرزند دومی در راه دارید بهتر است به فرزند اولتان یکسری آمادگی دهید و شرایط را برای پذیرش فرد جدید در خانواده مهیا کنید
1394-9-1
دکتر بهروز
1708
بازی عبارت است از هرگونه فعالیت جسمی یا ذهنی هدفدار که بصورت فردی یا گروهی، انجام و موجب کسب لذت و برآورده شدن نیازهای کودک شود. 
1394-9-23
دکتر بهروز
1672
36 مطلب آخر بخش روان شناسی
روان شناسی علمی است که به بررسی علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی می‌پردازد.
1394-4-4
مجید
4222

تمرکز اصلی روان‌شناسی شناخت بر کشف چگونگی کسب، پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در انسان‌هاست. کاربردهای عملی متعددی برای روان‌شناسی شناخت وجود دارد که از آن میان می‌توان به روش‌های بهبود حافظه، چگونگی افزایش دقت تصمیم‌گیری و چگونگی ساختدهی به مطالب آموزشی به منظور بهبود یادگیری اشاره کرد

1394-4-16
مجید
2364
روان شناسی رفتار مصرف كننده، یكی از گرایش های پرطرفدار در علم روان شناسی بوده و طی سال های اخیر، توجه بسیاری از صاحب نظران، تولیدكنندگان و موسسات خدماتی را به خود جلب كرده است
1394-4-16
مجید
5241

روان‌شناسی بالینی با معاینه، تشخیص، درمان و جلوگیری از اختلالات ذهنی سروکار دارد. با وجودی که روان‌شناسان بالینی غالباً در مراکز درمانی و بهداشتی کار می‌کنند امّا پزشک نیستند و دارو تجویز نمی‌کنند

1394-4-16
مجید
2981
بخشی از دانش روانشناسی است و این دیدگاه را دارد که ذهن و فرهنگ جدایی ناپذیرند 
1394-4-16
مجید
3555
1:روان شناسی مهندسی که آن‌ را گاه، مهندسان عوامل انسانی نیز می‌خوانند 2: روانشناسی و پزشکی قانونی در مراحل رشد و تحول خود به اهداف یکدیگر نزدیک شده‌اند.
1394-4-16
مجید
1493
هر انسانی قوانین مربوط به تعامل اجتماعی را در مقاطع مختلف از روند زندگی و در شرایط گوناگون فرا می‌گیرد. این قوانین را اولین بار ما به عنوان کودک در تعاملات خود با اولیاء و مربیان فرا می‌گیریم
1394-4-20
مجید
2805
اگر یافته‌های وونت  در 1879 را به‌عنوان شروع رسمی روان‌شناسی بپذیریم ، می‌توان گفت که تقریباً حدود 100 سال است که پژوهش‌ها و نظریه‌های روان‌شناسی بر جنس  تمرکز کرده‌اند.
1394-4-20
مجید
1731
این رشته روان‌شناسی به مطالعه رفتار و محیط کار می‌پردازد. روان‌شناسان صنعتی- سازمانی غالباً برای افزایش کارایی محیط کار، انتخاب کارکنان مناسب برای کارهای بخصوص، و تولید آزمون‌های مرتبط به پژوهش می‌پردازند.

1394-4-20
مجید
1364
بدون شك، مدیران باید درباره‌ی رضایت یا عدم رضایت كاركنان حساسیت داشته باشند زیرا باور بر این است كه كاركنانی كه از كار خود رضایت شغلی دارند، در مقایسه با آنان كه احساس رضایت نمی‌كنند، بازدهی یا تولید بیش‌تری دارند.

1394-4-20
مجید
1624
شخصیت را «الگوهای رفتار و شیوه‌های تفکر که نحوه (Hilgard) تعاریف مختلفی از شخصیت ارائه شده است که هر یک بر وجهی از شخصیت تأکید کرده‌اند. 
1394-4-20
مجید
1885
نیروی انسانی ماهر وکارآمد پربهاترین وارزنده ترین ثروت و دارائی هر کشور است. بسیاری از جوامع با وجود برخورداری از منابع طبیعی سرشار،به دلیل فقدان نیروی انسانی شایسته ولایق توان استفاده ازاین مواهب الهی را ندارند و روزگار را به سختی ومشقت می گذرانند.
1394-4-20
مجید
2239
روانشناسی ورزش در بر دارنده گزینش درست و برانگیختن ورزشکاران است به گونه ای که هر ورزشکار بتواند
در بالاترین حد توانایی خود به رقابت بپردازد 
1394-4-20
مجید
1497
سالهای زیادی بود که روان‌شناسان ورزش احترام لازم را بدست نیاورده بودند چرا به گفتة دکتر بروس آجیل وی از پیشگامان روان‌شناسی ورزش «مشکل این بوده است که ما بسیاری شارلاتان بسیاری فریب‌کار و بسیاری مردم داشتیم که چیزهای بسیار زیادی را نوید می‌دادند .»
1394-4-20
مجید
1622
حضور در فضا تجربه‌ای جدید و منحصر به‌فرد برای بشر پس از چندین هزار سال زندگی بر روی سیاره زمین است.

1394-4-21
مجید
1591

 هر فرد نيازمند است كه در مقابل تغييرات دائمي كه پيرامون خود به وقوع مي‌پيوندد به تعادل برسد.

1394-5-8
مجید
1515
فوبیا‌ها در دسته اختلالات اضطرابی دسته‌بندی شده‌ و بسیار شایع هستند. انجمن روانپزشکی آمریکا گزارش کرده است که سالانه تا ۸ درصد از بزرگ‌سالان آمریکایی از یکی از انواع فوبیاها رنج می‌برند.
1394-6-2
مجید
1473
الگوهای متناقض در تربیت كودك شامل این موارد می شود: تهدیدها، رشوه ها، وعده ها، سخنان نیشدار و طعنه آمیز، موعظه و سخنرانی درباره دروغ گویی و دزدی و آموزش ادب با بی ادبی و بی احترامی و مواردی از این قبیل.
1394-7-23
مجید
1617
انسان ها تیپ های شخصیتی متفاوتی دارند. شخصیت خودشیفته، شخصیتی است که خود را بالاتر از دیگران و ستودنی می داند و خود را محور محیط پیرامون و دنیا می پندارد.
1394-8-2
مجید
1818
هرآنچه ما انجام می دهیم از یک اندیشه آغاز می شود. هر عمل، هر کلمه، هر ابداع از تجسم های ما بوجود آمده است. توا
1394-8-2
مجید
1443
آدم‌ها در اطراف خود حریم‌هایی دارند که تنها افراد خاصی را به آن راه می‌دهند. اگر چه حریم‌ها و اندازه آن‌ها به فرد، فرهنگ و موقعیت وابسته است،‌ اما جایگاه آن در مغز است و ورود به حریم دیگران،‌ در اغلب فرهنگ‌ها ناپسند و ناراحت‌کننده است.
1394-8-2
مجید
1330
ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر روز با موجی از اخبار ناخوشایند روبه‌رو می‌شویم؛ اما بارها در مقالات و کتاب‌های مختلف خوانده‌ایم که نباید بر افکار منفی و حوادث ناگوار متمرکز شویم و باید تفکر مثبت داشته باشیم
1394-8-2
مجید
2017
شما در حال تماشای یک فیلم تلویزیونی هستید و فرزند کوچکتان نیز کنارتان مشغول تماشای همان فیملی است که شما می بینید،
1394-8-10
مجید
1481
نقاشی زبان کودک است. بسیاری از کودکان ناخواسته آنچه که حس می‌کنند اما قادر به بیانش نیستند را در نقاشی‌هایشان نشان می‌دهند.
1394-8-11
مجید
2204
برخی از داوران و موسسات آموزشی بر این باورند که بازی کردن نقش مهمی در یادگیری کودکان ندارد و تنها با کسب نمرات خوب است که معلوم می شود آنها مطالب جدیدی یاد گرفته اند، ولی با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که کودکان برخی از پیچیده ترین مسائل را با انجام بازی های خاص می آموزند.
1394-8-20
مجید
1343
حضور افراد دارای فرزند در شبکه‌های اجتماعی دارای دو وجه والدین و فرزندان است که بررسی چند نکته برای دور ماندن از آسیب‌های احتمالی خالی از لطف نیست.
1394-8-23
مجید
1410
مهم نیست که چقدر خوب از نوزادتان مراقبت می کنید، گریه یکی از واقعیت های زندگی اوست که آن را خواهید شنید. 
1394-9-1
دکتر بهروز
1529
شب ادرارى عبارتست از یک عمل غیر ارادى که طبیعت در عالم خواب انجام مى‏دهد تا مثانه را از ادرار خالى نماید و این عمل بیشتر در کودکان و گاهى نوجوانان انجام مى‏شود.
1394-9-1
دکتر بهروز
1346
اگر فرزند دومی در راه دارید بهتر است به فرزند اولتان یکسری آمادگی دهید و شرایط را برای پذیرش فرد جدید در خانواده مهیا کنید
1394-9-1
دکتر بهروز
1708
بازی عبارت است از هرگونه فعالیت جسمی یا ذهنی هدفدار که بصورت فردی یا گروهی، انجام و موجب کسب لذت و برآورده شدن نیازهای کودک شود. 
1394-9-23
دکتر بهروز
1672
گاهی والدین بسیار آرام و خونسرد از قلدری و برخی رفتارهای فرزند خود بسیار تعجب می کنند.
1394-9-23
مجید
2555
 نوزادی که گریه می کند در تلاش است تا چیزی به شما بگویید ممکن است بخواهد گرسنگی یا پرخوری و شکم دردش را به شما اطلاع دهد و ممکن است بخواهد بگوید پوشکش خیس و از این بابت ناراحت است. 
1394-9-23
مجید
2032
مکیدن شست، زبان، انگشتان، پستانک، گوشه‌ی پتو یا قطعه‌ای از پارچه از عاداتی هستند که در شیرخوارگان مشاهده می‌شود و به کودک احساس آرامش و خوشحالی می‌دهد.
1394-9-23
مجید
2222
از همان هفته اول تولد، بيش‌تر مادران حس می‌کنند نوزادشان لبخند می‌زند، اما حقیقت آن است که او تلاش می‌کند تا این کار را انجام دهد.
1394-9-23
مجید
2457
یکی از چالش‌های مهم برخی از والدین رفتارهای پرخاشگرانه کودکشان در مدرسه است. 
1394-9-23
مجید
2065
رقابت امری است که همیشه بین بچه های یک خانواده وجود دارد. اما ممکن است والدین نیز ، با رفتارهای ناخودآگاه خود ، به آن دامن بزنند.
1394-9-25
مجید
2762
مطالب تصادفی
از همان هفته اول تولد، بيش‌تر مادران حس می‌کنند نوزادشان لبخند می‌زند، اما حقیقت آن است که او تلاش می‌کند تا این کار را انجام دهد.
1394-9-23
مجید
2457
دوستداران میوه، ذهنی قوی و قدرتمند دارند. آن ها برای انجام هرکاری و عبور از هر مرحله از زندگی شان، حسابی فکر می کنند و بعد از گرفتن یک نتیجه منطقی وارد عمل می شوند. 
1394-11-9
مجید
1998
افراد تیز هوش و پر استعداد ،کودکان یا نوجوانانی هستند که توانایی های بالفعل یا بالقوه ی آنها در دوره پیش دبستانی، ابتدایی، یا متوسطه شناسایی می شوند 
1394-9-29
دکتر بهروز
2783
حتی بسیاری از مواقع بچه‌ها بدون اینکه حرف ناشایستی در خانواده شنیده باشند، بددهنی می‌کنند. راه‌حل چیست؟ چطور می‌توانیم این عادت زشت را از سر کودک بیندازیم؟
1394-9-26
دکتر بهروز
1567

 هر فرد نيازمند است كه در مقابل تغييرات دائمي كه پيرامون خود به وقوع مي‌پيوندد به تعادل برسد.

1394-5-8
مجید
1515
مکیدن شست، زبان، انگشتان، پستانک، گوشه‌ی پتو یا قطعه‌ای از پارچه از عاداتی هستند که در شیرخوارگان مشاهده می‌شود و به کودک احساس آرامش و خوشحالی می‌دهد.
1394-9-23
مجید
2222
برخی از داوران و موسسات آموزشی بر این باورند که بازی کردن نقش مهمی در یادگیری کودکان ندارد و تنها با کسب نمرات خوب است که معلوم می شود آنها مطالب جدیدی یاد گرفته اند، ولی با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که کودکان برخی از پیچیده ترین مسائل را با انجام بازی های خاص می آموزند.
1394-8-20
مجید
1343
این مادر یا پدر نوزاد است که ساعت سه بامداد برای تعویض پوشک بیدار می شود و این فرزند آن ها است و باید انتخاب نام هم به عهده آن ها گذاشت.
1394-10-6
دکتر بهروز
2178
بر اساس تحقیقات به عمل آمده اندازه و سایز انگشتان پا با اصل و نصب افراد ارتباط نزدیکی دارد.
1394-10-20
مجید
7007
یک پسر ۴ ساله دارم که به بهانه های مختلف گریه می کند و هر چی می خواهد با کوچکترین مخالفت ما قهر می کند و شروع به گریه کردن و داد و بیداد کردن می کند. به نظر شما راه حل چیه؟
1394-10-5
دکتر بهروز
7367
سالهای زیادی بود که روان‌شناسان ورزش احترام لازم را بدست نیاورده بودند چرا به گفتة دکتر بروس آجیل وی از پیشگامان روان‌شناسی ورزش «مشکل این بوده است که ما بسیاری شارلاتان بسیاری فریب‌کار و بسیاری مردم داشتیم که چیزهای بسیار زیادی را نوید می‌دادند .»
1394-4-20
مجید
1622
عدم وجود مادر در کنار فرزندانی که مادران فعال در اجتماع دارند باعث شده تا این وظیفه خطیر و حساس خواه ناخواه بر شانه مربیان مهد کودک قرار می گیرد.
1394-10-6
دکتر بهروز
2641
لینک باکس مطالب سایت