از كودكی بچه ها می توانید به شخصیت آنها پی ببرید

تاریخ ارسال: 1394-10-9
نویسنده: دکتر بهروز
دفعات بازید: 2281

فواید بازی


بازی برای كودكان نقشی حیاتی داشته و موجب پرورش روح و وسیله ای برای شادی و انبساط خاطر كودكان است .پدر و مادر عاقل در ضمن بازی كودك می تواند صفات اخلاقی و اجتماعی فراوانی را به او بیاموزد.همچنین بازی در گروه باعث پرورش وجدان كودك می شود.

بازی برای شناخت كودك


از طریق بازی با كودك می توان دریافت كه او فردی تواناست یا ضعیف ؟ فرمانده است یا فرمانبر؟ آرام است یا شلوغ و...
از طریق بازی كودك با اسباب بازی ها می توانیم احساسات خصمانه یا دوستانه او را دریابیم و بفهمیم چه مسئله ای او را رنج می دهد، از كه گله مند است، چه آرزویی دارد و بسیاری از صفات و خصوصیات دیگر مثل : شجاعت ، ترس ، مهربانی ، قوه ابتكار و ابداع ، وضع عادی و یا نابسامان ، جنبه انزواجویی یا زندگی در جمع ، در سایه بازی كردن كودك مشخص می شود.

بازی باعث آرامش ، تسكین ، آموزش راه زندگی و ایجاد راهی برای رسیدن به انس و الفت در كودك می شود.


انتخاب اسباب بازی


شما پدر و مادر عزیز ساعتها وقتتان را در فروشگاه اسباب بازی ، صرف تهیه بهترین ، جالب ترین و بی خطرترین اسباب بازی ها برای فرزندتان می كنید و شاید واقعا برایتان عجیب باشد وقتی كه می بینید بعد از دادن اسباب بازی جدید به او، كودكتان دوباره به سراغ در قابلمه ای می رود كه همیشه دوست دارد با آن بازی كند.این را بدانید بهترین اسباب بازی آن است كه كودك را مجذوب خود كند و او را دوباره به سمت خود بكشاند.

رعایت تناسب سنی


در سه سال اول ، زندگی كودكان به سرعت تغییر می كند و در این میان رعایت سن كودك در انتخاب اسباب بازی مهم است .
كودك خردسال به اسباب بازی ای نیاز دارد كه حواس پنجگانه او را تحریك كند.اسباب بازی های مناسب برای كودك زیر یك سال ، آنهایی هستند كه رنگها، حالات مختلف سطح (نرمی یا زبری و غیره ) مواد و شكلهای جالب و متنوع را به كودك بنمایانند.

اسباب بازی هایی كه صدا دارند، مثل جغجغه به كودك احساس تسلط و كنترل می دهد و رشد مهارتهای دستی و هماهنگی او را سرعت می بخشد.

كودكان نوپا از هرمهای اسباب بازی و الگوهایی كه سر هم می شوند; از جمله اسباب بازی های داخل حمام و پازلهای چوبی كه بر روی یك صفحه چیده می شوند، بسیار لذت می برند.

كودكان در دو سالگی مهارت چرخش مچ دست را كسب می كنند و اسباب بازی هایی كه درپوش پیچی دارند و مكعبهایی كه داخل هم چفت ، می شوند برای آنان مناسب است .

كودك پیش دبستانی از بازی با مكعبها، وسایل نقاشی و رنگ آمیزی و هر چیزی كه محرك بازی های تخیلی باشد، لذت می برد.همچنین بازی با كارتهای بازی یا دومینوهای تصویری برای او جالب است .

انواع بازی های دخترانه و پسرانه


شاید نوع اسباب بازی برای بچه های پسر و دختر در سنین مختلف تقریبا یكی باشد، اما شكل بازی های آنان با هم متفاوت است .

بازی پسرها و دخترها تا حدود یك سالگی با هم یكسان است .آنان می آموزند كه چگونه دستهایشان را حركت دهند، اشیا را در دست بگیرند، به دهان ببرند، صدای جغجغه را درآورند، به اداهای دیگران بخندند، با دستانشان بازی كنند، شصت پایشان را بگیرند و یا به دنبال عروسكهای متحرك بروند تا آنها را بگیرند، اما از حدود یك سالگی به بعد اختلافات در بازی های دختر و پسر نمایان تر می شود.

پسرها و بازی هایشان


به غیر از بازی با اسباب بازی ها یك سری بازی های دیگر وجود دارد كه آنها با خود به تنهایی و یا با دوستانشان انجام می دهند.

پسرها از حدود دو سالگی كمی جسورتر می شوند، به راحتی مالكیت خود را اثبات می كنند و با توجه به شخصیت هایشان یا گستاخ می شوند یا آرام .

آنان كه پر تكاپو و شلوغ كارترند به نظر می رسد كه عجول تر هم باشند; پس بازی های مهیج و پرسروصدا را دوست دارند; مانند دنبال كردن او، گرفتن او و فریاد كشیدن .آنها همچنین بازی با پدر و مادر را بسیار دوست دارند و می خواهند هنگام بازی كردن با اسباب بازی هایشان پدر یا مادر و یا هر دو كنارشان باشند.پسرها كم كم بزرگتر كه می شوند، فرم بازی آنها مشخص تر می شود; مثل جنگیدن با شمشیرهای چوبی، بازی با تانك ها، فرمانده یا سرباز شدن و...

بازی پسرها با دخترها


بچه ها بعد از دو سالگی معمولا به خوبی متوجه جنس مخالف می شوند و با توجه به شخصیت دو طرف ، از خود عكس العمل نشان می دهند; مثلا یك پسر شیطان دو ساله در كنار یك دختر آرام دو ساله كه قرار می گیرد، در ابتدا سعی می كند مانند دخترك خود را آرام و مهربان نشان دهد، دست او را می گیرد و به زبان كودكانه كه بزرگترها نمی فهمند، با او حرف می زند، خم می شود، در صورت او نگاه می كند، می خندد و گاهی می خواهد چهره اش را لمس كند، اما كم كم خسته شده و از خود عكس العمل نشان داده و برای جلب توجه او حتی ممكن است او را هل دهد و یا بزند.

این حالت در موقعیت عكس هم ممكن است به همین شكل باشد، اما در كل بچه ها به خصوصی پسرها از دو سالگی به بعد عاشق جمع همسالان خود می شوند و از بودن با آنها لذت می برند.

در بچه های بالای سه سال تفاوت ها آشكارتر است ، مثلا اگر خاله بازی یك دختر را در نظر بگیرید كه پسری همبازی او شده ، معمولا دخترها مدیریت را به عهده گرفته و با پسرها همچون برده رفتار می كنند.حتی اگر الگوی دختر مادری فرمانبردار و پدری مدیر باشد كه او داشته ، باز هم این دختر است كه در نقش مادر، وظایف پدر را به پسر می گوید تا در بازی انجام دهد.

بازی های دخترانه


ما با دختران شیطان زیادی روبه رو شده ایم ، اما اكثریت آنها آرامند و مطیع .بازی شایع آنها بعد از سه سالگی خاله بازی ، معلم بازی ، دنبال هم كردن ، خواندن سرود دسته جمعی ، گردش و...می باشد.

بچه های بدون بازی


«دكتر كارولین پلات » استاد روان شناسی كودكان در دانشگاه لندن ، در كتابش «بچه ها و روان آنان »می گوید: «از كودكی بچه ها می توانید به شخصیت آنها پی ببرید.من بارها با بچه هایی برخورد داشتم كه از ۵، ۶ سالگی فقط سرشان در عكس كتاب ها و مجلات بوده و از بازی های بچه گانه دوری می كنند و در نهایت زمانی كه به سنین نوجوانی می رسند، فكر و ذكرشان درس و مشق و مطالعه می شود.

تحقیقات به من نشان داده ، بچه هایی كه در كودكی بسیار شیطان هستند، زمانی كه وارد مدرسه می شوند، همه چیز را به شوخی گرفته و در درازمدت با درس و مشق و تكالیف مدرسه خو می گیرند، اما چیزی كه مشخص است این است كه نمی توان بچه ها را بدون بازی معنا كرد».
سیب سبز
نیک صالحی

ایران گردی, روان شناسی, روان شناسی کودک, بازی های پسرانه و دخترانه

جدیدترین مطالب بخش روان شناسی زیر مجموعه روان شناسی کودک
الگوهای متناقض در تربیت كودك شامل این موارد می شود: تهدیدها، رشوه ها، وعده ها، سخنان نیشدار و طعنه آمیز، موعظه و سخنرانی درباره دروغ گویی و دزدی و آموزش ادب با بی ادبی و بی احترامی و مواردی از این قبیل.
1394-7-23
مجید
1614
شما در حال تماشای یک فیلم تلویزیونی هستید و فرزند کوچکتان نیز کنارتان مشغول تماشای همان فیملی است که شما می بینید،
1394-8-10
مجید
1480
نقاشی زبان کودک است. بسیاری از کودکان ناخواسته آنچه که حس می‌کنند اما قادر به بیانش نیستند را در نقاشی‌هایشان نشان می‌دهند.
1394-8-11
مجید
2203
برخی از داوران و موسسات آموزشی بر این باورند که بازی کردن نقش مهمی در یادگیری کودکان ندارد و تنها با کسب نمرات خوب است که معلوم می شود آنها مطالب جدیدی یاد گرفته اند، ولی با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که کودکان برخی از پیچیده ترین مسائل را با انجام بازی های خاص می آموزند.
1394-8-20
مجید
1342
حضور افراد دارای فرزند در شبکه‌های اجتماعی دارای دو وجه والدین و فرزندان است که بررسی چند نکته برای دور ماندن از آسیب‌های احتمالی خالی از لطف نیست.
1394-8-23
مجید
1408
مهم نیست که چقدر خوب از نوزادتان مراقبت می کنید، گریه یکی از واقعیت های زندگی اوست که آن را خواهید شنید. 
1394-9-1
دکتر بهروز
1527
شب ادرارى عبارتست از یک عمل غیر ارادى که طبیعت در عالم خواب انجام مى‏دهد تا مثانه را از ادرار خالى نماید و این عمل بیشتر در کودکان و گاهى نوجوانان انجام مى‏شود.
1394-9-1
دکتر بهروز
1345
اگر فرزند دومی در راه دارید بهتر است به فرزند اولتان یکسری آمادگی دهید و شرایط را برای پذیرش فرد جدید در خانواده مهیا کنید
1394-9-1
دکتر بهروز
1706
بازی عبارت است از هرگونه فعالیت جسمی یا ذهنی هدفدار که بصورت فردی یا گروهی، انجام و موجب کسب لذت و برآورده شدن نیازهای کودک شود. 
1394-9-23
دکتر بهروز
1671
36 مطلب آخر بخش روان شناسی
روان شناسی علمی است که به بررسی علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی می‌پردازد.
1394-4-4
مجید
4219

تمرکز اصلی روان‌شناسی شناخت بر کشف چگونگی کسب، پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در انسان‌هاست. کاربردهای عملی متعددی برای روان‌شناسی شناخت وجود دارد که از آن میان می‌توان به روش‌های بهبود حافظه، چگونگی افزایش دقت تصمیم‌گیری و چگونگی ساختدهی به مطالب آموزشی به منظور بهبود یادگیری اشاره کرد

1394-4-16
مجید
2363
روان شناسی رفتار مصرف كننده، یكی از گرایش های پرطرفدار در علم روان شناسی بوده و طی سال های اخیر، توجه بسیاری از صاحب نظران، تولیدكنندگان و موسسات خدماتی را به خود جلب كرده است
1394-4-16
مجید
5236

روان‌شناسی بالینی با معاینه، تشخیص، درمان و جلوگیری از اختلالات ذهنی سروکار دارد. با وجودی که روان‌شناسان بالینی غالباً در مراکز درمانی و بهداشتی کار می‌کنند امّا پزشک نیستند و دارو تجویز نمی‌کنند

1394-4-16
مجید
2969
بخشی از دانش روانشناسی است و این دیدگاه را دارد که ذهن و فرهنگ جدایی ناپذیرند 
1394-4-16
مجید
3540
1:روان شناسی مهندسی که آن‌ را گاه، مهندسان عوامل انسانی نیز می‌خوانند 2: روانشناسی و پزشکی قانونی در مراحل رشد و تحول خود به اهداف یکدیگر نزدیک شده‌اند.
1394-4-16
مجید
1491
هر انسانی قوانین مربوط به تعامل اجتماعی را در مقاطع مختلف از روند زندگی و در شرایط گوناگون فرا می‌گیرد. این قوانین را اولین بار ما به عنوان کودک در تعاملات خود با اولیاء و مربیان فرا می‌گیریم
1394-4-20
مجید
2804
اگر یافته‌های وونت  در 1879 را به‌عنوان شروع رسمی روان‌شناسی بپذیریم ، می‌توان گفت که تقریباً حدود 100 سال است که پژوهش‌ها و نظریه‌های روان‌شناسی بر جنس  تمرکز کرده‌اند.
1394-4-20
مجید
1730
این رشته روان‌شناسی به مطالعه رفتار و محیط کار می‌پردازد. روان‌شناسان صنعتی- سازمانی غالباً برای افزایش کارایی محیط کار، انتخاب کارکنان مناسب برای کارهای بخصوص، و تولید آزمون‌های مرتبط به پژوهش می‌پردازند.

1394-4-20
مجید
1363
بدون شك، مدیران باید درباره‌ی رضایت یا عدم رضایت كاركنان حساسیت داشته باشند زیرا باور بر این است كه كاركنانی كه از كار خود رضایت شغلی دارند، در مقایسه با آنان كه احساس رضایت نمی‌كنند، بازدهی یا تولید بیش‌تری دارند.

1394-4-20
مجید
1623
شخصیت را «الگوهای رفتار و شیوه‌های تفکر که نحوه (Hilgard) تعاریف مختلفی از شخصیت ارائه شده است که هر یک بر وجهی از شخصیت تأکید کرده‌اند. 
1394-4-20
مجید
1884
نیروی انسانی ماهر وکارآمد پربهاترین وارزنده ترین ثروت و دارائی هر کشور است. بسیاری از جوامع با وجود برخورداری از منابع طبیعی سرشار،به دلیل فقدان نیروی انسانی شایسته ولایق توان استفاده ازاین مواهب الهی را ندارند و روزگار را به سختی ومشقت می گذرانند.
1394-4-20
مجید
2235
روانشناسی ورزش در بر دارنده گزینش درست و برانگیختن ورزشکاران است به گونه ای که هر ورزشکار بتواند
در بالاترین حد توانایی خود به رقابت بپردازد 
1394-4-20
مجید
1495
سالهای زیادی بود که روان‌شناسان ورزش احترام لازم را بدست نیاورده بودند چرا به گفتة دکتر بروس آجیل وی از پیشگامان روان‌شناسی ورزش «مشکل این بوده است که ما بسیاری شارلاتان بسیاری فریب‌کار و بسیاری مردم داشتیم که چیزهای بسیار زیادی را نوید می‌دادند .»
1394-4-20
مجید
1621
حضور در فضا تجربه‌ای جدید و منحصر به‌فرد برای بشر پس از چندین هزار سال زندگی بر روی سیاره زمین است.

1394-4-21
مجید
1586

 هر فرد نيازمند است كه در مقابل تغييرات دائمي كه پيرامون خود به وقوع مي‌پيوندد به تعادل برسد.

1394-5-8
مجید
1513
فوبیا‌ها در دسته اختلالات اضطرابی دسته‌بندی شده‌ و بسیار شایع هستند. انجمن روانپزشکی آمریکا گزارش کرده است که سالانه تا ۸ درصد از بزرگ‌سالان آمریکایی از یکی از انواع فوبیاها رنج می‌برند.
1394-6-2
مجید
1472
الگوهای متناقض در تربیت كودك شامل این موارد می شود: تهدیدها، رشوه ها، وعده ها، سخنان نیشدار و طعنه آمیز، موعظه و سخنرانی درباره دروغ گویی و دزدی و آموزش ادب با بی ادبی و بی احترامی و مواردی از این قبیل.
1394-7-23
مجید
1614
انسان ها تیپ های شخصیتی متفاوتی دارند. شخصیت خودشیفته، شخصیتی است که خود را بالاتر از دیگران و ستودنی می داند و خود را محور محیط پیرامون و دنیا می پندارد.
1394-8-2
مجید
1817
هرآنچه ما انجام می دهیم از یک اندیشه آغاز می شود. هر عمل، هر کلمه، هر ابداع از تجسم های ما بوجود آمده است. توا
1394-8-2
مجید
1439
آدم‌ها در اطراف خود حریم‌هایی دارند که تنها افراد خاصی را به آن راه می‌دهند. اگر چه حریم‌ها و اندازه آن‌ها به فرد، فرهنگ و موقعیت وابسته است،‌ اما جایگاه آن در مغز است و ورود به حریم دیگران،‌ در اغلب فرهنگ‌ها ناپسند و ناراحت‌کننده است.
1394-8-2
مجید
1329
ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر روز با موجی از اخبار ناخوشایند روبه‌رو می‌شویم؛ اما بارها در مقالات و کتاب‌های مختلف خوانده‌ایم که نباید بر افکار منفی و حوادث ناگوار متمرکز شویم و باید تفکر مثبت داشته باشیم
1394-8-2
مجید
2016
شما در حال تماشای یک فیلم تلویزیونی هستید و فرزند کوچکتان نیز کنارتان مشغول تماشای همان فیملی است که شما می بینید،
1394-8-10
مجید
1480
نقاشی زبان کودک است. بسیاری از کودکان ناخواسته آنچه که حس می‌کنند اما قادر به بیانش نیستند را در نقاشی‌هایشان نشان می‌دهند.
1394-8-11
مجید
2203
برخی از داوران و موسسات آموزشی بر این باورند که بازی کردن نقش مهمی در یادگیری کودکان ندارد و تنها با کسب نمرات خوب است که معلوم می شود آنها مطالب جدیدی یاد گرفته اند، ولی با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که کودکان برخی از پیچیده ترین مسائل را با انجام بازی های خاص می آموزند.
1394-8-20
مجید
1342
حضور افراد دارای فرزند در شبکه‌های اجتماعی دارای دو وجه والدین و فرزندان است که بررسی چند نکته برای دور ماندن از آسیب‌های احتمالی خالی از لطف نیست.
1394-8-23
مجید
1408
مهم نیست که چقدر خوب از نوزادتان مراقبت می کنید، گریه یکی از واقعیت های زندگی اوست که آن را خواهید شنید. 
1394-9-1
دکتر بهروز
1527
شب ادرارى عبارتست از یک عمل غیر ارادى که طبیعت در عالم خواب انجام مى‏دهد تا مثانه را از ادرار خالى نماید و این عمل بیشتر در کودکان و گاهى نوجوانان انجام مى‏شود.
1394-9-1
دکتر بهروز
1345
اگر فرزند دومی در راه دارید بهتر است به فرزند اولتان یکسری آمادگی دهید و شرایط را برای پذیرش فرد جدید در خانواده مهیا کنید
1394-9-1
دکتر بهروز
1706
بازی عبارت است از هرگونه فعالیت جسمی یا ذهنی هدفدار که بصورت فردی یا گروهی، انجام و موجب کسب لذت و برآورده شدن نیازهای کودک شود. 
1394-9-23
دکتر بهروز
1671
گاهی والدین بسیار آرام و خونسرد از قلدری و برخی رفتارهای فرزند خود بسیار تعجب می کنند.
1394-9-23
مجید
2554
 نوزادی که گریه می کند در تلاش است تا چیزی به شما بگویید ممکن است بخواهد گرسنگی یا پرخوری و شکم دردش را به شما اطلاع دهد و ممکن است بخواهد بگوید پوشکش خیس و از این بابت ناراحت است. 
1394-9-23
مجید
2030
مکیدن شست، زبان، انگشتان، پستانک، گوشه‌ی پتو یا قطعه‌ای از پارچه از عاداتی هستند که در شیرخوارگان مشاهده می‌شود و به کودک احساس آرامش و خوشحالی می‌دهد.
1394-9-23
مجید
2221
از همان هفته اول تولد، بيش‌تر مادران حس می‌کنند نوزادشان لبخند می‌زند، اما حقیقت آن است که او تلاش می‌کند تا این کار را انجام دهد.
1394-9-23
مجید
2456
یکی از چالش‌های مهم برخی از والدین رفتارهای پرخاشگرانه کودکشان در مدرسه است. 
1394-9-23
مجید
2064
رقابت امری است که همیشه بین بچه های یک خانواده وجود دارد. اما ممکن است والدین نیز ، با رفتارهای ناخودآگاه خود ، به آن دامن بزنند.
1394-9-25
مجید
2757
مطالب تصادفی
 هر انساني بايد از مراحل مختلف رشدي عبور کند تا به بزرگسالي برسد. اين مراحل رشد شامل رشد جسمي، جنسي، رواني و اجتماعي است.
1394-10-12
دکتر بهروز
1640
در بسیاری از افراد تیک‌ها به پلک و یا بخش‌هایی از صورت محدود می‌شود اما در بسیاری دیگر نیز این حرکات ناگهانی و متناوب در سایر اندام‌ها، حتی پاها نیز دیده می‌شود.
1394-9-26
دکتر بهروز
1610
بخشی از بینش های طبیعی درباره اینکه شما در واقع چه کسی هستید و چرا نسبت به یک فرد دیگر بیشتر جذب می شوید و نسبت به فرد دیگر نه
1394-11-10
مجید
2035
سال ها از زمان مدرسه رفتنم می گذرد اما هنوز این روزهای اواخر شهریور قلبم محکم تر می زند.
1394-10-5
دکتر بهروز
2736
سلفی گرفتن،سبكی از عكاسی است كه امروزه به یك اپیدمی تبدیل شده و بسیاری از شبكه‌های اجتماعی محیط مناسبی برای انتشار سلفی‌ها به شمار می‌روند
1394-10-30
مجید
1872
وقتی ما بتوانیم ارتباطی صمیمانه برقرار کنیم ؛ بالطبع پیشنهادهای جالبی نیز به ما داده خواهد شد . ازدواجی مناسب ، شغلی عالی فکری نو و خلاق . برنامه ای تفریحی و ...
1394-11-10
مجید
3274
ایجاد برخی محدودیت‌های غیرقابل توجیه، محیط خشن، نبود رابطه دوستانه بین والدین و فرزند، ترس از والدین و... از جمله مهم‌ترین دلایل کمرنگ شدن ارتباط میان فرزند و والدین است.
1394-9-26
دکتر بهروز
2436
رنگ نارنجی می‌تواند گروهی از احساسات و عواطف را به شما القا کند که البته بعضی از این خصوصیات ممکن است منفی هم باشند.
1394-11-7
مجید
3251
فاصله زيادي بين چيزي که دوست دارم انجام بدهم و کاري که انجام مي‌دهم وجود دارد
1394-11-4
مجید
1734
کودک با شنیدن، بوکردن، دیدن و حس کردن اشیای اطراف خود می تواند به آسانی با دنیای بیرون ارتباط برقرار کند. برای این که کودک شما با محیط اطراف ارتباط مناسبی برقرار کند، به نکات زیر توجه کنید.
1394-9-29
دکتر بهروز
1969

 هر فرد نيازمند است كه در مقابل تغييرات دائمي كه پيرامون خود به وقوع مي‌پيوندد به تعادل برسد.

1394-5-8
مجید
1513
گاهی یک قصه می تواند تاثیری بر زندگی و آینده ی کودک بگذارد که ده ها آموزش از آن عاجز است....
1394-10-1
دکتر بهروز
3073
لینک باکس مطالب سایت