معرفی منطقه 2000 و چالدره تنکابن

تاریخ ارسال: 1394-8-12
نویسنده: مجید
دفعات بازید: 2196
دوهزار نام یک منطقه ی توریستی از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن درشمال ایران می باشد.این منطقه در سال1372 با عنوان دهستان دوهزار با مرکزیت روستای امامزاده قاسم از طرف معاون سیاسی امنیتی استان مازندران به تصویب رسید.

دهستان دوهزار مشتمل بر31 روستا با وسعت5 / 268 کیلومتر می‌باشد آب و هواي آن معتدل کوهستاني با تابستان‏هاي مطبوع و زمستان‏ هاي نسبتاً سرد است
دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرايط طبيعي ويژه ‏اي را پديد آورده است. اين منطقه فوق ‏العاده زيبا است و چشم ‏اندازه‌ای بديع کوهستاني، چمن‏زار و جنگل ‏هاي مرتفع جلگه ‏اي دارد. دره دوهزار يک مقصد طبيعت‏ گردي با جاذبه ‏هاي متنوع است .
مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندراني با لهجه گيلاني سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

gallery_20151103298992084141

الگوي معيشت و سکونت

بر اساس نتايج سرشماري سال 1385، دهستان دوهزار 1494 نفر جمعيت داشته است که 742 مرد و 752 زن می‌باشد.
درآمد اکثر مردم روستاهای دوهزار از فعاليت‏ هاي زراعي، باغداري و دامداري تأمين مي‏ شود. گندم، گردو، سيب، فندق از محصولات زراعي و باغي این منطقه است. پرورش گل گاوزبان نيز در مزارع روستاهای آن رايج است. دامداري از فعاليت‏ هاي اصلي روستاييان است و گوشت و لبنيات، از محصولات دامي روستاهای دوهزار است.
مردان و زنان این منطقه، در کنار فعاليت‏ هاي زراعي و دامداري به توليد محصولات صنايع دستي چوخا، چادر شب، جاجيم، سفره، کلاه پشمي، کول‏گير، پوستين کلاه و جوراب پشمي نيز مي‏پردازند.
روستاهای پايکوهي دوهزار با بافت مسکوني پراکنده در شيب ملايمي استقرار یافته‌اند و اکثر ساختمان‏ هاي آن سقف ‏هاي شيرواني و ديوارهاي گلي دارند. معماري سنتي روستاها با محيط اطراف، سازگاري مناسبي يافته است.
خانه‏ هاي ساکنين روستاها از نوع فعاليت و معيشت آنان تأثير پذيرفته است. در اطراف روستاها ساخت و سازهاي ويلايي توسط غير بوميان بسيار زياد شده است. مصالح به کار رفته در بناهاي روستا غالباً گل، سنگ، آجر و چوب است، ولي در ساخت خانه‏ هاي جديد از مصالح سيمان، گچ، تيرآهن، آجر و آلومينيوم استفاده شده است .

gallery_201511035428143914411

جاذبه‏ هاي گردشگري

دره سرسبز و زيباي دو هزار در ضلع شمالي ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، به علت شرايط طبيعي و اقليمي ويژه، مجموعه زيستي و طبيعي کم‏نظيري است که قله‏ها، چمنزارها، جنگل ‏ها، مرتع ‏ها و يخچال‏هاي طبيعي را در خود جاي داده است.

رودخانه دو هزار، که از ارتفاعات الموت  قزوین و تخت سليمان سرچشمه مي‏ گيرد، از حاشيه روستا عبور مي‏کند و حواشي بسيار زيبايي دارد. اين حواشي زيبا، در فصل تابستان محل مناسبي براي گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب مي‏شود.
ارتفاعات دو هزار از مناظر زيباي اين منطقه است که قله سيالان و ارتفاعات گردکوه از مهم‏تر ین جاذبه‏ هاي آن است.
قله سيالان مرتفع‏ ترین قله شهرستان تنکابن است. اين قله با ارتفاع 4250 متر يکي از جاذبه‏ هاي مهم ورزشي است، که در مسير صعود، مناظر کم نظير آن بسيار جالب توجه است. اين مسير از ميان جنگل ‏هاي سرسبز و کوه‏ هاي مرتفعي زيبا مي‏گذرد. براي دست‌یابی به قله سيالان، که با شکوهي وصف ‏ناپذير جلوه ‏گري مي‏ کند 5 ساعت پياده ‏روي لازم است.

gallery_201511038402011748053

ارتفاعات گردکوه، که 1300 متر ارتفاع دارد، با شيب ملايم، از فضاهاي مستعد و زيباي گردشگري دره دوهزار است.
دشت درياسر در مسير صعود به قله سيالان قرار دارد. اين منطقه 20 هکتار مساحت دارد و در ارتفاع 1800 متري از سطح دريا واقع شده است. اين دشت زيبا با آب و هواي بسيار مطبوع و پوشيده از گل‏ها و گياهان متنوع و چشم ‏اندازه‌ای کوه‏هاي زيباي هر تنگ لات ،خان بن، سياه کل و کل لات و چشمه‏ سارهاي پرآب، يکي از جاذبه ‏هاي منحصر به فرد طبيعي ايران به شمار مي‏رود.
پارک جنگلي چال دره در مسير تنکابن به دو هزار، با مساحت 94 هکتار، در ميان دلتاي دو رود سه هزار و دو هزار قرار دارد. اين پارک، از امکانات رفاهي و تسهيلات بهداشتي نيز برخوردار است.
جنگل‏ هاي متراکم منطقه دوهزار، با انواع درختان راش، ون، چنار و هيرکاني، درفصول بهار،تابستان و پاييز، سرشار از رنگ‏هاي الوان مي‏ شوند و چشم ‏اندازهای زيبا و سحرانگيزي پديد مي‏ آورند.

gallery_201511031948572719034

آبشار ماهي ورزان در سرچشمه رود دو هزار، مزارع گل گاوزبان و چشمه‌های گرخاني، ولگ توک، ويني، بقعه عون بن علی در پایین اشتوج ، بقعه امام‌زاده قاسم در جزما، بقعه آقاسيد علي در قاشق تراش، بقعه امام‌زاده حسن در نرس، بقعه سيد يحيي و زکريا در عسل محله،از دیگر جاذبه‏ هاي طبيعي و تاريخي و زيارتي پيرامون  دره دوهزار مي ‏باشند.
مردم روستاهاي دوهزار همانند ساير روستاييان عيد ملي نوروز و اعياد مذهبي قربان، فطر و غدير را به جشن و سرور و ايام محر و وفات ائمه را به عزاداري مي‏پردازند.
مراسم سيزده شو، جشن تيرماه، مراسم نوروز خواني، سيزده بدر، چهارشنبه سوري، شب يلدا و مراسم جمع‏ آوري گل گاوزبان ازسنت‏ هاي جالب توجه این منطقه مي‏ باشد.
موسيقي محلي روستاهای دوهزاربا آواها وآهنگ‏ هاي محلي درعروسي‏ ها و جشن‏ها به صدا درمي‏آيد.

gallery_201511038930168828402

پوشاک غالب مردان دوهزار مانند مردم شهرهاي مازندران است و برخي از آن‏ها از کلاه و نيم تنه استفاده مي‏کنند. اما زنان لباس محلي مي‏ پوشند. آن‏ها از دامن پرچين و بلند، پيراهن بلند گل‌دار، نيم تنه، روسري و پيژامه استفاده مي‏کنند و بستن چادرشب بر دور کمر رايج است. زنان لباس ‏هاي خود را به وسيله نوارها، زيورآلات و پولک‏هاي رنگي تزيين مي‏کنند.
غذاهاي محلي گوشتي (کباب و انواع خورشت) همراه با برنج (کته) و مواد لبني مانند شير، ماست، پنير و کره در روستا تهيه مي ‏شود. ترش تره، ميرزا قاسمي، هلو آبي و نان کماج از غذاهاي محلي خاص مردم اين منطقه به شمار مي‏ آيند.
دسترسي:

اين به این منطقه از طريق شهر تنکابن و مسير زيباي دره دو هزار قابل دسترسي است و جاد‏ه‏اي مناسب و آسفالت دارد.

gallery_201511035810573973196

معرفی منطقه ی گردشگری چالدره ی 2000

 چالدره نگین غرب مازندران و گل سرسبد جاده دوهزار است، سرزمینی با وسعت 110 هکتار و جریان دو رودخانه دائمی دوهزار و سه هزار، مفروش شده با سنگ های گرانیتی، پوشیده از خزه و درختان کهن توسکا، افرا، لرگ [1] و انواع سرخس ها، گرامینه و پرندگان گونه گون و رنگارنگ همراه با طبیعتی بکر و منحصر بفرد.

این منطقه که چند صد متر از سطح دریا فراتر است، با رونقی از سبز و آبی هایش، دنیای دل انگیزی خلق کرده که در سایر روستاها و مناطق یافتنی نیست. از همین روست که به این منطقه از سالیان پیشتر به چشم تفرجگاه نگریسته اند. در بلندترین یال این ساحت یگانه (جایی که دو رود یاد شده در طرفین آن جاری است)، آثاری از قلعه های قدیمی مشاهده می شود. وضعیت آب انبار، بناها و دیگر آثار باقی مانده، تاریخ چالدره را به سده های پیش از اسلام پیوند می دهد. گویا اجداد ما بر آن فراز شگفت، از بهشت پاسداری می کرده اند.

gallery_201511039368783850719

«جنگل گردی» عبارت خاصی است برای تفکیک سیر و سیاحت در طبیعت که بیشتر به منظور حظ بصری انجام می شود و شامل فعالیت هایی همچون بازدید از حیات وحش، چشم اندازها، آثار طبیعی، آموزش و پرورش در طبیعت و سفرهایی است که صرفاً به منظور تفرج و استفاده از آن برای تغییر حال و هوای زندگی روزمره انجام می شود.

ایران نیز با داشتن هفت پارک ملی، 25 پناهگاه حیات وحش، 46 منطقه حفاظت شده، افزون بر یکصد شکارگاه رسمی و غیر رسمی، دریاچه ها، تالاب های بین المللی و پهنه کوهستانی با مساحت تقریبی بیش از 500 هزار کیلومتر مربع پهنه جنگلی در شمار پنج کشور بهره مند از بیشترین تنوع زیستی در جهان است؛ دارا بودن این منابع نشانگر آن است که ایران می تواند یکی از مهم ترین قطب های طبیعت گردی در جهان باشد.

با وجود تمامی این منابع و امکانات، متأسفانه تا کنون کمتر بهره برداری مفیدی از این بخش صورت گرفته است که در این راستا شرکت پارک جنگلی چالدره، یکی از نگین های گمشده طبیعت بکر و جنگلی واقع در غرب استان مازندران را به منظور درک قابلیت های منابع طبیعی در جهت توسعه پایدار اکوسیستم و با هدف حفاظت آنجا برای فعالیت های توریستی توسعه یافته، آماده و تجهیز کرده است.

gallery_201511033427477336592

معرفی اجمالی چالدره

در غرب مازندران و در جنوب شهرستان تنکابن، در دل جنگل های سرسبز منطقه ای شمال، ناحیه ای به نام دو هزار و سه هزار با 268/5 کیلومتر مربع وسعت، هر سال در ایام تعطیلات سیل عظیم مشتاقان طبیعت و گردشگران بومی و غیر بومی را به سوی خود می کشد.

دو هزار و سه هزار، با بهره مندی از مواهب طبیعی، کوه، جنگل و رودخانه فضایی دلنشین برای گذراندن اوقات فراغت مردمی است که به میهمانی طبیعت می آیند؛ کوههای سر به فلک کشیده البرز و رودخانه «چشمه کلیه» که از میان دره های زیبا عبور می کند، مناطق دلنوازی را پیش روی شما می گستراند. در یک نظر اجمالی منطقه دوهزار به سه بخش تقسیم می شود. کوهپایه ها و روستاهای لتاک و حوالی آن تا دو راهی دوهزار- سه هزار(گلیج پل) امتداد می یابد و در این منطقه مزارع شالی به صورت پلکانی است و اغلب بومی نشین است.

منطقه مرکزی دو هزار، چالدره است که به وسعت 110 هکتار، گل سرسبد این منطقه محسوب می شود. با وجود رودخانه دوهزار در حد غربی و سه هزار در حد شرقی که در تمام فصول سال پرآب است و همچنین سنگ های بزرگ گرانیت پوشیده از خزه که در عرصه چالدره پراکنده می باشد، زیبایی و چشم انداز منحصر بفردی بوجود آورده است که هر بیننده ای را شیفته خود می سازد. بالادست دوهزار که از جنگل های انبوه پوشیده شده است، وا دوردستها مراتع سرسبز خودنمایی می کند. سرآمد طبیعت بکر دوهزار، دشت دریاسر و منطقه عسل محله و قله سیالان (سیالان مرتفع ترین قله تنکابن است كه درمسير صعود داراي مناظري بكر و بكم مي باشد)، است که با ارتفاعی بیش از 4000 متر منتظر گام های کوهنوردان است. دریا سر اردیبهشت ماه هرسال، همزمان با باز شدن گل های بهاری، پذیرای سیل عظیم عاشقان سرزمین های سبز شمال است.

دوهزار و سه هزار تنکابن علاوه بر این مواهب طبیعی یعنی کوه و جنگل و رودخانه، جاذبه های گردشگری دیگری نیز دارد. از آن جمله می توان به امامزاده سیدقاسم، قبرستان زرتشتیان، آب گرم فلک ده و قلعه های فراوان و دژهایی اشاره کرد که پیش از دوران حسن صباح ساخته شده اند.

ویژگی های جغرافیایی چالدره

فاصله چالدره تا شهرستان تنکابن حدود 18 کیلومتر و مساحت آن در حدود 110 هکتار می باشد. پارک مورد نظر از ارتفاع 400 متر از سطح دریا از دماغه رودخانه دوهزار سه هزار در ضلع شمالی شروع، و تا ارتفاع 650 متر از سطح دریا در جنوب ختم می گردد. این پارک از شمال به تقاطع رودخانه دوهزار سه هزار، از جنوب به دامنه ارتفاعات کوههای سیالان و از شرق به جاده سه هزار و از غرب به جاده دو هزار متصل است، و جزء جنگل های میان بند و جلگه ای محسوب می شود. با این اوصاف می توان گفت، اقامت در طبیعت چالدره، جنگل گردی ، قدم زدن در ساحل رودخانه و اقامت شبانه در کلبه های جنگلی توسکا، افرا و... به مثابه دعوت نامه ای است که نمی توان بی پاسخش گذاشت.

در چالدره به زمان نیازی نیست، نبض ساعت آرام است و اضطراب لحظه ها در هماهنگی آبی رودخانه ها محو می شود. درختان، آسمان و طلایی های خورشید به تو نیز رخصت می دهند تا در گفت وگوی زندگی بخش و روح افزایشان دمی شریک باشی تا سبزه شوی چون جنگل، جاری شوی چون رود، جان یابی چون برگ های خیس از باران و شکوفا شوی، از آن دست که هستی در اینجا شکفته است؛ شکفتنی جاودانه.

در این میهمانی بهشت آرامش و پذیرش که گل می کنی، همه جا را چه زیبا در رؤیاهای سیالت غوطه ور می یابی که نی نی چشمانت به جستجو می نگرد و خدایی که در همین نزدیک است راحس می کنی. در چالدره تنکابن با همه قدمت هزار ساله اش طنین هایی هست که کوهساران جان تو را لبریز از خلوص و خشوع می کند و در این تنهایی ناب، صدایی آرام آرام در گوش تو نجوا می کند که هنوز جنگل هایی هست که می توان در آن گم شد و در آن، از یاد برد که کمی آن طرف تر، آدم هایی می میرند از دود، بی نوری، از سردی، از آهن، از تلخی هوایی که استنشاق می کنند و می شکنند از گسیختگی واژگان طراوت و زندگی. و در انبوهی این جنگل، هیچ تکنولوژی، هیچ کامپیوتری و هیچ ماهواره ای نمی تواند شبنم ها را بشمارد، از عطر شکفتن صبحگاهی شباهتی بسازد، از مه عصرگاهی موجی بر دل پرنیازت بیفکند. در اینجا، صبحگاهان خورشید بر این خطه طلایی طلا می پاشد و می بارد. ظهرها ابعاد آسمان در گردش اطلسی ابرها قدم می زند. عصرها بارانی که از حریر و شبنم است، که انگار بر طراوت خاک، نوازش می ریزد و می بارد. شباهنگام، همان انتظاری که نیما می گفت، روحت را پر می سازد و ستاره باران احساست کامل می شود و خط نقره ای مهتاب می تراود.

اینجا گویا جایی است که رحمت الهی به طرز خاصی برای همیشه اش در بر گرفته است. از همین رو گفته اند: «همه جا آفتاب؛ چالدره باران» در چالدره چقدر آسمان به زمین نزدیک است و چقدر ای خدا! اینجایی؛ چقدر زیبایی! و اگر از همه بلندا و زلال واژگان که بالا بروی، در کرانه آب، آسمان و علف، چون اشک بر گونه ها جاری خواهی شد و نگاه و کلام و وجودت یکپارچه زمزمه خواهند


ایران گردی, استان مازندران, معرفی منطقه 2000, چالدره, تنکابن

جدیدترین مطالب بخش ایران گردی زیر مجموعه مازندران
استان مازندران با حدود ۲۴ هزار کیلومتر مربع مساحت بین ۴۷ دقیقه تا ۳۸ درجه و ۵ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۳۴ دقیقه تا ۵۶ درجه و ۱۴ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.
1394-8-9
مجید
1777
گوهر تپه بهشهر در دو کیلومتری شمال غربی رستم کلا یا کیلومتر ۴۰ جاده ساری – بهشهر قرار گرفته است. گوهر تپه یکی از محوطه های بزرگ پیش از تاریخ شمال ایران در استان مازندران است.
1394-8-9
مجید
2574
عباس آباد بهشهر یکی از دیدنی ترین مناطق شمال کشور است که تاریخ و طبیعت را با هم تلفیق کرده و اثری به یاد ماندنی پدید آورده است. 
1394-8-9
مجید
1689
چای باغ یکی از روستاهای شیرگاه می باشد و فاصله تا شهر شیر گاه حدود ۶ کیلومتراست.
1394-8-9
مجید
6115
پارک جنگلی جوارم با مساحتی بالغ بر 365 هکتار یکی از مناطق نمونه گردشگری است که در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه، جایی میان شهر زیرآب و شهر شیرگاه قرار دارد. به طور دقیق تر در فاصله حدود 6 کیلومتری شمال تا شمال غربی شهر زیراب و 11 کیلومتری جنوب شهر شیرگاه و در ضلع شرقی جاده آسفالته فیروزکوه قرار دارد.
1394-8-9
مجید
3138
در هر برهه اي از زمان و هرجا كه اراده اي توانا به منصه ظهور مي رسد، در پي آن شگفتي ها پديد مي آيد. شگفتي هايي كه دراين ميان فقط اهل نظر مي توانند به عظمت آن پي ببرند.
1394-8-9
مجید
2420
  دریاچه شورمست، تنها دریاچه طبیعی شهرستان سواد کوه که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و عمق آن ۵ متر است.این دریاچه در ۵٫۵ کیلومتری شهرپل سفید واقع شده‌است.
1394-8-10
مجید
1117
پلی قدیمی مربوط به سده ۱۲ هجری قمری بر روی رودخانه بابلرود شهرستان بابل استان مازندران می‌باشد.
1394-8-10
مجید
945
یکی از دو امامزادهٔ معروف شهر آمل و از امامزادگان متبرک و خاص ایران است و هم‌اکنون از بناهای تاریخی شهر آمل و مازندران محسوب می‌شود.
1394-8-11
مجید
1362
36 مطلب آخر بخش ایران گردی

همه چیز در باره آذربایجان غربی سرزمین شمس پیر مولوی

1394-3-31
مجید
1548
غار سهولان بعد از «غار عليصدر» همدان دومين غار آبي ايران به شمار مي‌آيد
1394-3-31
مجید
1850

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

1394-4-1
مجید
3446
قره کلیسا، کلیسایی تاریخی در استان آذربایجان غربی
1394-4-1
مجید
1144
تخت سلیمان ودریاچه پر رمز و راز آن
1394-4-1
مجید
2847
از تپه حسنلو چه میدانید؟
1394-4-1
مجید
3050
1394-4-2
مجید
1862
آشنایی با برج سه گنبد - آذربایجان‌غربی 
1394-4-3
مجید
2698

مسجد جامع ارومیه، مسجدی سلجوقی با محراب ایلخانی

1394-4-3
مجید
4574
1394-4-3
مجید
5766
كليسای سير، يكي از آثار سنگي استان اذربایجان غربی
1394-4-3
مجید
1803
استان آذربایجان شرقی (به پارسی باستان: آذربادگان) یکی از استان‌های ایران است
1394-4-3
مجید
1756
آسیاب‌خرابه (به ترکی آذربایجانی: خارابا دییرمان) یکی از مکان‌های دیدنی و گردش‌گری استان آذربایجان شرقی می‌باشد
1394-4-8
مجید
2387

بازار تبریز بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده آجري جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. 

1394-4-8
مجید
3406
خانهٔ مشروطه در یکی از محله‌های قدیمی شهر تبریز به نام راسته‌کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته‌است.
1394-4-8
مجید
1323

کندوان در 50 كيلومتري جنوب غربي تبريز؛ يكي از روستاهاي دهستان سهند مي باشد 

1394-4-8
مجید
5261

ارگ تبریز (علی‌شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است

1394-4-8
مجید
1330

خانه قدکی تبریز،از کاربری مسکونی به کاربری آموزش عالی تغییر عملکرد داده است

1394-4-10
مجید
1659

در اوایل سال 1337 خورشیدی کلنگ ساختمان موزه آذربایجان  زده شد

1394-4-10
مجید
1181

آشنایی با مقبره الشعرای تبریز

1394-4-11
مجید
2793

ایل گلی ( شاه گلی ) از گردشگاه های زیبای تبریز است که در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای واقع شده است

1394-4-14
مجید
1203

مسجد کبود تبریز بنایش به ۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد

1394-4-14
مجید
3279
حمام نوبر یکی از آثار تاریخی شهر تبریز است که در دوره قاجار ساخته شده است.
1394-4-14
مجید
2360

محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار شاعر پر آوازۀ کشورمان که با کتاب حیدر بابایه سلام به اوج شهرت رسید در روستای خشکناب تبریز دیده به جهان گشود

1394-4-15
مجید
2761

مجارشین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گنبرف بخش مرکزی شهرستان اسکو قرار گرفته است

1394-4-15
مجید
2276
طبیعت زیبا و دل انگیز استان اردبیل در فصل بهار با چشم اندازهای روح نواز و گل های رنگارنگ در دشت های سبز و کوهپایه های استوار، دل هر گردشگری را می نوازد 
1394-4-18
مجید
2868

شهر سیاحتی سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است

1394-4-18
مجید
3906

اردبيل از شهرهاي کهن ايران است که حدود 5000 سال قدمت دارد.در لوحه‌هاي گلي سومريان به صورت ارتا ثبت گرديده‌است که خود قدمت شهر را تا 5000 سال ميرساند.

1394-4-18
مجید
1359

بقعه شیخ صفی الدّین اردبیلی در مجموعه‌ای از آرامگاه‌های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی اردبیل، قرار دارد

1394-4-18
مجید
2712

علت نامگذاری این دریاچه، شوری بسیار زیاد آب آن بوده که امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، به طوریکه ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن پرورش داده می شود

1394-4-19
مجید
2115

این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد 

1394-4-19
مجید
1596

موزه مردم‌شناسی اردبیل در میدان عالی قاپوی اردبیل در محل حمام آقانقی (متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری) بنا شده است. هر ساله جمع کثیری از گردشگران از این مکان دیدن می نمایند.

1394-4-19
مجید
1143

مجموعه تاريخي بازار اردبيل در ميانه شهر و در طرفين خيابان امام خميني واقع گرديده و به جهت قدمت و دارا بودن معماري سنتي از بازارهاي تاريخي و جالب توجه ايران به شمار مي‌آيد

1394-4-19
مجید
1127

شیخ کلخوران در 3 کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است.این آبادی از دیر باز به علّت وجود آرامگاه جد سلاطین صفوی در آن، مورد توجه بوده است

1394-4-19
مجید
1172

مسجد جمعه اردبيل در شمال شرقي شهر كه بر روي تپه باستاني قرار دارد بازمانده مسجد عظيم، گسترده و كم نظيري است كه در دوره هاي مختلف اسلامي بخصوص دوره سلجوقي شكل گرفته است

1394-4-19
مجید
2580

پلها و خانه هاي قديمي اردبیل

1394-4-19
مجید
3744
مطالب تصادفی
آسیاب‌خرابه (به ترکی آذربایجانی: خارابا دییرمان) یکی از مکان‌های دیدنی و گردش‌گری استان آذربایجان شرقی می‌باشد
1394-4-8
مجید
2387
سنگ‌نبشته‌های داریوش بزرگ و سنگ‌نبشته‌های خشایارشا
1394-5-15
مجید
2868
استان هرمزگان دارای ۱۱ شهرستان، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی دارای سکنه‌است و بنا به سرشماری بعمل آمده در سال ۱۳۷۵ جمعیت استان هرمزگان ۱۰۶۲۱۵۵ نفر می‌باشد.
1394-8-25
مجید
1063
کاروانسرای شاه عباسی در وسط شهر آوج قرار دارد و وسعت تقریبی آن 55×58 متر می‌باشد و دارای طرح دو ایوانی است. 
1394-6-3
مجید
2104
مجتمع ساحل طلایی در فاصله 12 تا 15 کیلومتری از قشم در نزدیک ساحل واقع شده است، 
1394-8-28
مجید
3745
قلعه الموت در شمال شرقی روستای گازرخان و بر فراز کوهی از سنگ به ارتفاع ۲۱۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد.
1394-6-1
مجید
1985
استان فارس یکی از استان‌های ایران است که در بخش جنوب این کشور واقع شده‌است.
1394-5-15
مجید
929
پارک ملی تندروره از نظر ذخایر طبیعی و حیاتی ، تنوع زیستی و نمونه‌های حیات وحش ( قوچ و میش اوریال) و پدیده‌های ارضی و دیگر ویژگی‌های خاص در نوع خود پارکی ممتاز می‌باشد.
1394-4-28
مجید
955
بقعه متبرکه این امامزاده در روستای پیرچوگان در 120 کیلومتری بندرعباس و 45 کیلومتری شهرستان رودان قرار دارد.
1394-9-3
مجید
3521
پلی قدیمی مربوط به سده ۱۲ هجری قمری بر روی رودخانه بابلرود شهرستان بابل استان مازندران می‌باشد.
1394-8-10
مجید
945
بازار تاریخی همدان از آثار دوره قاجاریه در شهر همدان می‌باشد که در مرکز شهر همدان و در محدوده خیابان‌های اکباتان، شهدا و باباطاهر قرار دارد.
1394-9-4
مجید
2264
عمارت موسی خانی از بناهای تاریخی زمان قاجاریه در شهر بابک از شهرهای استان کرمان جنوب شرق ایران واقع می باشد. تاریخ احداث آن ۱۲۶۵-۱۲۷۰ هجری قمری است.
1394-6-14
مجید
1920