کشف سقف یکپارچه نانو تکنولوژی در کاخ کوروش

تاریخ ارسال: 1394-4-23
نویسنده: مجید
دفعات بازید: 1513
کاخ چرخاب اثری باستانی از دوره هخامنشیان در یک کیلومتری جنوب غرب برازجان و 65 کیلومتری شهر بوشهر است. كاخ چرخاب از کاخ‌های زمستانی کوروش بزرگ بوده است و همراه کاخ سنگ سیاه و کاخ بردک سیاه کاخ‌های سه‌گانهٔ هخامنشی این منظقه را تشکیل می‌دهند. این کاخ را که در فاصله 70 کیلومتری خلیج فارس قرار دارد به عنوان اصلی‌ترین سند معماری برای اثبات اینکه خلیج فارس از دوران باستان متعلق به ایرانیان بوده‌است می‌شناسند. در این محوطه باستانی یک لوح تاریخی به خط پارسی باستان در رابطه با کنترل هخامنشیان بر خلیج فارس کشف شده است. در اطراف اين اثر تاريخي فنس كشي انجام گرفته و جهت مواظبت از آفتاب و بارانهاي شديد پاييزي منطقه،به وسيله ورقهاي پليتي تا حدودي مسقف شده است.با اين وجد در هنگام فصل پاييز و زمستان و بارشهاي شديد باران محوطه اين كاخ به زير سيل مي رود و همين امر باعث آسيب به اين اثر ارزشمند ملي شده است. .

باستان‌شناسان معتقدند کاخ چرخاب اثر ناقصی است که هرگز مسکونی نشد. ساخت این کاخ به فرمان کورش بزرگ آغاز شد و احتمالا با مرگ او ناتمام ماند. بخشی از دروازه شاهی این کاخ که ناتمام مانده برخلاف تالار اصلی با لعابی از جنس سیلیس کف‌سازی شده است. 10 پایه ستون کوچک در تالار اصلی کاخ پیدا شده است که شبیه پایه ستون‌های پاسارگاد هستند.
thumb_gallery_201507147620791118764

كاخ هخامنشي چرخاب و شهر تائوكه{توكا}


والترهینتس، ایران شناس آلمانی در کتاب خود به نام داریوش و ایرانیان (تاریخ فرهنگ و تمدن هخامنشیان) درباره اين كاخ مي گويد:«در ماه مه ی 1971 میلادی در اثر سیلی ناگهانی در نزدیکی برازجان امروزی در نخلستانی ستون پایه هایی از مرمر روشن و تیره به سطح زمین آمدند. باستان شناسان ایرانی به سرپرستی علی اکبر سرافراز بی درنگ 12 ستون پایه ی کاخ اختصاصی ِ را از زیر خاک بیرون آوردند، که روزگاری بر رویشان ستون هایی چوبی قرار داشته اند. دیوارهای گلی کلفت و همچنین کفِ کاخ سفیدکاری شده بودند. استفاده از مرمر روشن و تیره و سطح چهارگوش نشان می دهند که این ساختمان از زیر خاک بیرون آمده، کار کوروش بزرگ است. استرابون جغرافیدان دوران باستان، از کاخ هخامنشی در تااوکه یاد می کند. این آبادی را که در الواح خزانه ی دربار داریوش به صورت توکا آمده است، سِرماکس مالوان تیزبینانه با برازجان امروزی یکی دانسته است.»

این کاخ که در اواخر سلطنت کوروش ساخته شده، از نظر حجاری و هنر معماری آن، چنان که از پایه ستون ها و اشیاء کشف شده برمی آید، قدیمی تر از بنای هخامنشی پاسارگاد است. با کشف این کاخ، پرده از رازی بزرگ در تاریخ سیاسی ـ اجتماعی و هنر معماری عصرِ هخامنشیان برداشته شده است. وجود این کاخ در جلگه ی برازجان که فاصله ی چندانی با خلیج فارس ندارد، نشان دهنده ی سیادت ایرانیان در دریا و اثبات حاکمیت ایرانیان بر پهنه ی نیلگون خلیج فارس می باشد. فاصله ی نزدیک این محوطه باستانی به تپه ی باستانی «تُل مر» که باستان شناسان قدمت تاریخی آن را حتی تا دوران ایلامی می دانند؛ برخی از کارشناسان را بر این امر متقاعد کرده که فاصله ی سایت باستانی کاخ چرخاب تا تپه ی باستانی تُل مر می تواند یک محوطه عظیم باستانی را در خود جای داده باشد. محوطه ای که اکنون پوشیده از نخلستان و زمین های کشاورزی می باشد. نکته ی دیگری که با کشف این کاخ، همه ی کارشناسان و به خصوص معماران را به شگفتی واداشته است، هنر معماری به کار رفته در این کاخ است.

شگفتيهاي كاخ هخامنشي چرخاب


« با ادامه برنامه های کاوش و پژوهش در کاخ هخامنشی چرخاب برازجان، کارشناسان موفق به کشف آجرهای دو لایه ای شدند که در برابر رطوبت ناشی از عوارض اقلیمی در مناطق ساحلی از مقاومت خوبی برخوردارند. با کشف سازه ها و آثار تازه ای در محوطه ی باستانی چرخاب برازجان که اخیرا توجه بسیاری از کارشناسان باستان شناسی و معماری را به خود جلب کرده است، جزییات تازه تری از سبک معماری ناشناخته عصرِ کوروش هخامنشی آشکار می شود. علی اکبر سرافراز سرپرست تیم کاوش در چرخاب برازجان درباره ی ویژگی آجرهای دو لایه و کاربرد آن در بنای مورد نظر گفت: این نوع آجرها، متشکل از محفظه هایی از گِل پخته با قطر 1/5 تا 2 سانتی متر است که با مقادیر زیادی گِل فشرده خام انباشته شده است. به اعتقاد سرافراز، تکنیک ساخت این آجرها امروزه شگفتی باستان شناسان را برانگیخته است. وی گفت: نکته جالب توجه در تکنیک ساخت آجرهای دو لایه که توجه مهندسان و معماران عصر هخامنشی را موجب شده است، خواص شیمیایی خاک و بهره برداری هوشمندانه از آن برای ایجاد مقاومت مصالح در برابر عوارض طبیعی و اقلیمی منطقه است. به گفته ی سرپرست تیم کاوش در چرخاب برازجان، از آن جا که جلگه ی برازجان به دلیل نزدیکی به دریا، منطقه ای مرطوب و پرباران است، معماران و سازندگان کاخ کوروش برای حذف رطوبت از مصالح و افزایش مقاومت مصالح در برابر فشار و رطوبت شدید منطقه که سبب متلاشی شدن تدریجی بنا می شده است، از خاصیت گل خام فشرده در محفظه ای از گِل پخته استفاده می کردند. این توده گِلی در برابر فشار، از سیمان هم مقاوم تر است. معماران هخامنشی همچنین برای ایجاد عایق رطوبتی و حذف compact پس از خشک شدن خاصیت کمپکت رطوبتی شدید اقلیمی در بنا، با روکش از گِل پخته یا آجر مصالحی می ساختند که دارای مقاومت بالا هم در برابر فشار و هم در برابر رطوبت بوده است. معماران کاخ کوروش در چرخاب برازجان، از این نوع آجر، عمدتا در یک سازه ی آبی که هنوز عملکرد آن برای کارشناسان مشخص نشده، استفاده کرده اند.»

معماران کاخ کوروش، 2500 سال پیش تکنولوژی تراش سنگ داشتند


اتصال سنگ ها بدون استفاده از هر گونه ملاط، در معماری مدرن دنیا، تنها با کاربرد دستگاه های تراش صنعتی امکان پذیر است. صیقل سنگ های به کار رفته در ستون های کاخ کوروش هخامنشی در چرخاب برازجان، تنها با تکنولوژی پیشرفته ی تراش سنگ امکان پذیر است. به عقیده ی کارشناسان روش صیقل سنگ و اتصال آن ها و نحوه ی استفاده از ترکیب رنگ، عایق بندی و مقاوم سازی در این سازه ی هخامنشی، حتی در تخت جمشید و پاسارگاد هم مشاهده نشده است. بقایای کاخ کوروش هخامنشی، اگر چه اندک و محدود است، اما جایگاهی منحصر به فرد در تاریخ معماری ایران دارد. «پژوهش های اخیر که طی سالیان قبل در محوطه ی باستانی کاخ کوروش هخامنشی در چرخاب برازجان صورت گرفته است از نظر زیبایی شناسی و تکنیک پیشرفته ی معماری، علاوه بر باستان شناسان، متخصصان معماری را نیز به شگفتی واداشته است. یکی از این متخصصان، دکتر سید امیر منصوری متخصص معماری و استاد رشته معماری دانشگاه تهران است که درباره ی ویژگی های انحصاری این کاخ می گوید: «مهم ترین ویژگی این کاخ ساخت پایه ستون های سنگی مکعب شکلی است که به طریق دقیق و ظریفی تراش و صیقل داده شده؛ به گونه ای که در اتصال سنگ ها از هیچ نوع ملاط یا وسیله ی دیگر استفاده نشده است. وی می افزاید: نکته ی شگفت آور آنجاست که اتصال این سنگ ها با این روش بدون استفاده از هر گونه ملاط، امروزه در معماری مدرن دنیا، تنها با کاربرد دستگاه های مجهز تراش صنعتی امکان پذیر است و هنرمندان عصر کوروش هخامنشی چنان هنرمندانه و ظریف از عهده ی این کار برآمده اند، که گویی این ستون ها، نه قطعات به هم متصل شده ای از سنگ ها، بلکه قطعه ی سنگی یکپارچه بوده اند. یک پرسش مهم اکنون فرا روی پژوهش گران است که امکانات یا تکنیک خلق چنین آثاری در 2500 سال پیش چه بوده است. موضوع مهم دیگر در معماری و زیبایی شناسی در این کاخ، انتخاب و تنوع رنگ در ستون ها است که برای اولین بار در محوطه های سنگی هخامنشی دیده می شود. در دو اثر تخت جمشید و پاسارگاد، در تراش ستون ها، به رنگ سنگی که ستون از آن تراش خورده اکتفا شده است، در حالی که در کاخ کوروش هخامنشی، تکنیک صیقل و تراش سنگ ها این امکان را به هنرمند داده است که از سنگ هایی با دو رنگ متفاوتِ سیاه و سفید استفاده کند. مهم ترین ویژگی در تمام محوطه ها و کاخ های هخامنشی در این آثار، استفاده از سنگ است، اما کاخ کوروش هخامنشی در چرخاب برازجان تنها نمونه ی از معماری این عصر است که در بنای آن، هم از سنگ استفاده شده است و هم از آجر. استفاده از لعاب سیلیس روی کف بنا، نیز از دیگر موضوع هاي جالب توجه در این کاخ است که به عنوان اندود کف به کار گرفته شده و از نظر رنگ و جنس و روش ساخت، موضوع قابل تامل است.» بیان این نکات کافی است بدانیم که چه اثر فاخر و منحصر به فردی در این منطقه از ایران وجود دارد.
thumb_gallery_201507142823645298293

کشف سقف یکپارچه نانو تکنولوژی در کاخ کوروش


آن‌چه در مـورد اهمیت این اثر در حاشیه‌ خلیج فارس نوشته شود،دال بر سیادت دریایی‌ ایرانیان و سـند‌ مـهم‌ خـلیج فارس است،مضافا به این‌ که‌ شکوه‌ و جلال و نقشه و پلان این قصر در این‌ مکان،از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که در سایر کـاخهای ‌ ‌هـمزمان دیده نمی‌شود و این‌ مهم‌ را مخصوصا‌ در پوشش سقف سطح 40*10متری‌ جنوبی کاخ به‌ عینه‌ مـی‌توان مـشاهده کـرد،که از بزرگترین ابتکارهاي معماری و ابداع هاي ساختمانی‌ در 2500 سال پیش است که ارزش معنوی آن پس از گذشت‌ قرن‌ها‌ اینک‌ به صـورت شفاف و مستند آشکار شده که از یک نوع‌ نانو تکنولوژی خاصی‌ برخوردار است و دنیای به اصـطلاح مترقی و متمدن‌ امروزی در پی‌ساخت و سـاز آن اسـت.ساختن بتن‌ سبک‌ برای‌ پوشش‌ سقف مسطح در 2500 سال‌ پیش،یعنی امی باور نکردنی و معجزه‌آسا که‌ آزمایش هاي لابراتوری‌ به آن جواب مثبت داده و غرور و افتخار هر ایرانی را در معرفی آن بر می‌انگیزد‌ و توجه‌ به‌ پیشینه تاریخی بسیار کهن برازجان را نزدیک‌ می‌کند.در سقف این کاخ که خود،نمونه عـجیب مـعماری‌ و مهندسی است،توانسته‌اند‌ یک‌ سقف‌ با طول 40 متر و عرض 10 متر به صورت یـکپارچه و صـاف با ضخامت حدودا 56‌ سانتیمتر‌ بسازند.می‌توانیم‌ این سقف را بـه‌عنوان یکی از عجایب جهان‌ محسوب بنماییم.

ساخت بتن سبک 2500 سال پيش در ایران


بتن سـبک بـرای اولین بار در جهان توسط کشور ما ساخته‌ و در 2500 سال پيش در زمان هخامنشیان‌ در کاخ کـوروش در اسـتان بوشهر در شهر برازجان‌ مورد استفاده‌ قرار‌ گرفت.برای ساخت این نوع بتن،محصول از پیش‌ ساخته شده را که با صمغ ترکیب‌ نـموده‌ بـودند،با استفاده‌ از موادی مانند خون حیوانات و شاخ بز و گوسفند که از قبل ساییده شده‌ بـود‌ تـرکیب‌ نموده و با کف حاصل بتن سبک را تولید می‌کردند.همچنین بـا کـشف ایـن اثر ملی‌ که‌ برای اولین بار توسط آقـای دکـتر علی اکبر سرفراز پدر باستان‌شناسی ایران کشف گردید می‌تان‌ به‌ صورت‌ یقین‌ اعلام داشت مـخترع سـیمان نیز، کشور ایران بوده و برای اولیـن بـار در همان کـاخ‌ کوروش‌ از‌ آن اسـتفاده گـردیده است.

منبع:ویکی پدیا

کاخ چرخاب, هخامنشی, کاخ کوروش, تخت جمشید

جدیدترین مطالب بخش ایران گردی زیر مجموعه بوشهر
گور دختر در شهرستان دشتستان استان بوشهر و در نزدیکی روستاهای تنگ ارم قرار گرفته است.
1394-4-23
مجید
907
کوشک با ارزش ساسانی در منطقه "پشت پر" واقع در شمالی‌ترین منطقه استان بوشهر یعنی در شمال منطقه دشتستان و جنوب شرقی شهرستان کازرون واقع شده است
1394-4-23
مجید
897
کاخ چرخاب اثری باستانی از دوره هخامنشیان در یک کیلومتری جنوب غرب برازجان و 65 کیلومتری شهر بوشهر است
1394-4-23
مجید
1513
36 مطلب آخر بخش ایران گردی

همه چیز در باره آذربایجان غربی سرزمین شمس پیر مولوی

1394-3-31
مجید
1454
غار سهولان بعد از «غار عليصدر» همدان دومين غار آبي ايران به شمار مي‌آيد
1394-3-31
مجید
1701

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

1394-4-1
مجید
3235
قره کلیسا، کلیسایی تاریخی در استان آذربایجان غربی
1394-4-1
مجید
1075
تخت سلیمان ودریاچه پر رمز و راز آن
1394-4-1
مجید
2617
از تپه حسنلو چه میدانید؟
1394-4-1
مجید
2821
1394-4-2
مجید
1754
آشنایی با برج سه گنبد - آذربایجان‌غربی 
1394-4-3
مجید
2542

مسجد جامع ارومیه، مسجدی سلجوقی با محراب ایلخانی

1394-4-3
مجید
4264
1394-4-3
مجید
5261
كليسای سير، يكي از آثار سنگي استان اذربایجان غربی
1394-4-3
مجید
1674
استان آذربایجان شرقی (به پارسی باستان: آذربادگان) یکی از استان‌های ایران است
1394-4-3
مجید
1558
آسیاب‌خرابه (به ترکی آذربایجانی: خارابا دییرمان) یکی از مکان‌های دیدنی و گردش‌گری استان آذربایجان شرقی می‌باشد
1394-4-8
مجید
2233

بازار تبریز بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده آجري جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. 

1394-4-8
مجید
3180
خانهٔ مشروطه در یکی از محله‌های قدیمی شهر تبریز به نام راسته‌کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته‌است.
1394-4-8
مجید
1231

کندوان در 50 كيلومتري جنوب غربي تبريز؛ يكي از روستاهاي دهستان سهند مي باشد 

1394-4-8
مجید
5041

ارگ تبریز (علی‌شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است

1394-4-8
مجید
1243

خانه قدکی تبریز،از کاربری مسکونی به کاربری آموزش عالی تغییر عملکرد داده است

1394-4-10
مجید
1479

در اوایل سال 1337 خورشیدی کلنگ ساختمان موزه آذربایجان  زده شد

1394-4-10
مجید
1095

آشنایی با مقبره الشعرای تبریز

1394-4-11
مجید
2528

ایل گلی ( شاه گلی ) از گردشگاه های زیبای تبریز است که در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای واقع شده است

1394-4-14
مجید
1115

مسجد کبود تبریز بنایش به ۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد

1394-4-14
مجید
3051
حمام نوبر یکی از آثار تاریخی شهر تبریز است که در دوره قاجار ساخته شده است.
1394-4-14
مجید
2247

محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار شاعر پر آوازۀ کشورمان که با کتاب حیدر بابایه سلام به اوج شهرت رسید در روستای خشکناب تبریز دیده به جهان گشود

1394-4-15
مجید
2572

مجارشین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گنبرف بخش مرکزی شهرستان اسکو قرار گرفته است

1394-4-15
مجید
2112
طبیعت زیبا و دل انگیز استان اردبیل در فصل بهار با چشم اندازهای روح نواز و گل های رنگارنگ در دشت های سبز و کوهپایه های استوار، دل هر گردشگری را می نوازد 
1394-4-18
مجید
2611

شهر سیاحتی سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است

1394-4-18
مجید
3595

اردبيل از شهرهاي کهن ايران است که حدود 5000 سال قدمت دارد.در لوحه‌هاي گلي سومريان به صورت ارتا ثبت گرديده‌است که خود قدمت شهر را تا 5000 سال ميرساند.

1394-4-18
مجید
1270

بقعه شیخ صفی الدّین اردبیلی در مجموعه‌ای از آرامگاه‌های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی اردبیل، قرار دارد

1394-4-18
مجید
2572

علت نامگذاری این دریاچه، شوری بسیار زیاد آب آن بوده که امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، به طوریکه ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن پرورش داده می شود

1394-4-19
مجید
1987

این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد 

1394-4-19
مجید
1501

موزه مردم‌شناسی اردبیل در میدان عالی قاپوی اردبیل در محل حمام آقانقی (متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری) بنا شده است. هر ساله جمع کثیری از گردشگران از این مکان دیدن می نمایند.

1394-4-19
مجید
1080

مجموعه تاريخي بازار اردبيل در ميانه شهر و در طرفين خيابان امام خميني واقع گرديده و به جهت قدمت و دارا بودن معماري سنتي از بازارهاي تاريخي و جالب توجه ايران به شمار مي‌آيد

1394-4-19
مجید
1068

شیخ کلخوران در 3 کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است.این آبادی از دیر باز به علّت وجود آرامگاه جد سلاطین صفوی در آن، مورد توجه بوده است

1394-4-19
مجید
1089

مسجد جمعه اردبيل در شمال شرقي شهر كه بر روي تپه باستاني قرار دارد بازمانده مسجد عظيم، گسترده و كم نظيري است كه در دوره هاي مختلف اسلامي بخصوص دوره سلجوقي شكل گرفته است

1394-4-19
مجید
2421

پلها و خانه هاي قديمي اردبیل

1394-4-19
مجید
3507
مطالب تصادفی
پارک جنگلی چالوس دارای امکانات مختلفی چون آلاچیق، کلبه، مکان مناسب جهت نصب چادر، رستوران، مغازه های مختلف و سایر امکانات نظیر میز، نیمکت و جایگاه بازی بچه ها نیز می باشد.
1394-8-12
مجید
1094
گوهر تپه بهشهر در دو کیلومتری شمال غربی رستم کلا یا کیلومتر ۴۰ جاده ساری – بهشهر قرار گرفته است. گوهر تپه یکی از محوطه های بزرگ پیش از تاریخ شمال ایران در استان مازندران است.
1394-8-9
مجید
2449
این آرامگاه ، در روستای امام زاده قاسم در دهستان چاپلق ( گاپله ) از توابع شهرستان ازنا و در دشت جاپلق واقع شده است . نام این روستا نیز برگرفته از همین امامزاده می باشد.
1394-8-7
مجید
906
غار کیخسرو بر خلاف غارهاي ديگر که در دل کوه قرار دارند در قله و در ارتفاع 2900 متري قرار دارد .
1394-8-20
مجید
2368

مسجد جمعه اردبيل در شمال شرقي شهر كه بر روي تپه باستاني قرار دارد بازمانده مسجد عظيم، گسترده و كم نظيري است كه در دوره هاي مختلف اسلامي بخصوص دوره سلجوقي شكل گرفته است

1394-4-19
مجید
2421
امامزاده شاهزاده حسین در جوار روستای نظام‌آباد  در 35 کیلومتری شمال شهر اراک و در عرض جغرافیایی 34درجه و یاتزده دقیقه و 50درجه طول جغرافیایی قرار گرفته است
1394-8-23
مجید
1733
این سد، در استان خوزستان و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مسجد سلیمان، واقع شده‌است.
1394-4-31
مجید
978
این غار از نوع غارهای ریزشی است و در جنوب غربی روستای فوشه قلعه رودخان در شهر فومن واقع شده است.
1394-7-26
مجید
888
شهرستان پل دختر در حدود 100 كيلومتری جنوب باختری شهرستان خرم آباد واقع شده و شهرستان مرزی بين استان های لرستان و ايلام است.
1394-8-9
مجید
1750
سراب اسکان از محوطه‌های گردشگری استان مرکزی است که در فاصله 19 كیلومتری شمال غرب شازند و در دامنه كوه لجور در نزدیكی روستای اسكان قرار دارد.
1394-8-20
مجید
2148

این گور در کنار یکی از خیابان های اصلی شهر رامهرمز کنونی در باغی که به" برده شور" شهرت دارد، واقع شده است. 
1394-4-31
مجید
2173
هنر ورشوسازی از کشور لهستان به ایران وارد شده و نام ورشو به دلیل شهر ورشو مرکز کشور لهستان بر روی این فلز ماندگار شده است . در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی هنر ورشوسازی در ایران به اوج خود رسید و سابقه هنر ورشوسازی در ایران مربوط به شهرستان‌های دزفول و بروجرد است .
1394-8-6
مجید
1919