نگاهی اجمالی به روان‌شناسی جنسیت

تاریخ ارسال: 1394-4-20
نویسنده: مجید
دفعات بازید: 1354

معصومه جیریایی

اگر یافته‌های وونت  در 1879 را به‌عنوان شروع رسمی روان‌شناسی بپذیریم ، می‌توان گفت که تقریباً حدود 100 سال است که پژوهش‌ها و نظریه‌های روان‌شناسی بر جنس  تمرکز کرده‌اند. البته ابتدا بیشتر این پژوهش‌ها و نظریه‌ها مبتنی بر مبنای بیولوژیکی رفتار بودند و تنها نظریه‌پردازان روانکاوی چیزهایی در مورد آن‌چه ما امروزه به‌عنوان جنسیت  تلقی می‌کنیم، نوشته بودند، اما این اعتقاد که رفتار انسان چندعاملی است و تعیین‌کنند‌ه‌های روانی و زیستی در آن دخیل هستند، تا دهه‌های اخیر تصدیق نشده بود.


روان‌شناسان فمینیست هم‌چون نانسی چودوروف ، کارول گیلیکان ، ژولیت میچل  و... هم تحت‌تأثیر جنبش آزادی‌خواه زنان- از 1960 تا 1970- شروع به نوشتن در مورد روان‌شناسی زنان کردند. آن‌ها از کلمه gender استفاده کردند تا جنبه‌های روانی و اجتماعی رفتار و نقش‌های اجتماعی را شرح دهند. به تدریج واژه نقش‌های جنسیتی  جایگزین واژه قدیمی‌تر نقش‌های جنسی  شد و روان‌شناسان به تأثیر عوامل اجتماعی و فرهنگی که افراد را به سمت نقش‌های ویژه هدایت می‌کنند، توجه کردند (مک‌کری و چریسلر، 2010، 1).

مطالعه رسمی جنسیت در روان‌شناسی از دهه 1970 شروع شد. اولین متن روان‌شناسی زنان به‌عنوان متن درسی در1971 منتشر شد (یانگر، 1998 به نقل از مک‌کري و. چريسلر،2010). یافته‌های بخش 35 انجمن روان‌شناسی زنان  آمریکا در 1974 نیز یکی دیگر از نشانه‌های مهم‌بودن بحث جنسیت در آن زمان است که توانسته بود بخش قابل توجهی از یافته‌های انجمن روان‌شناسی آمریکا  (APA) را به خود اختصاص دهد. انجمن روان‌شناسی زنان (AWP) اولین سازمان روان‌شناسی فمینیستی ملی در آمریکا است که در سال 1969 به‌عنوان سازمان وابسته به APA در همایش سالانه APA تأسیس شد. در سال 1970، اعضای AWP یک لیست با 52 قطع‌نامه در مورد اشتغال، آموزش و پرورش، مراقبت‌های بهداشتی و امکانات و به‌طور کلی وضعیت زنان به APA ارایه کردند (سافیر و هیل، 2008، 71).

در اوایل مطالعات جنسیتی غالباً روان‌شناسی جنسیت مترادف روان‌شناسی زنان در نظر گرفته می‌شد ؛ اگرچه روان‌شناسی جنسیت عنوان مناسب‌تری برای این رشته است، اما هنوز هم بسیاری از موضوع‌های مورد بررسی در این رشته شامل تجربه‌های منحصربه‌فرد زنان هم‌چون حاملگی، شیردهی و عادت ماهانه هستند و لذا اغلب از عنوان روان‌شناسی زنان استفاده می‌شود.

این رشته حوزه‌ای از پژوهش علمی است که می‌توان ریشه آن را در مطالعات اولیه تفاوت‌های جنسی ردیابی کرد، اما با این وجود، بسیار فراتر از بررسی صرف تفاوت‌های جنسی است. در واقع تأکید بر تفاوت جنسی، فرض ضمنی هزاران تفاوت دیگر است. مدنیک  رشته روان‌شناسی زنان را به‌عنوانمطالعه تغییرات تجربه زنانه در طول زمان" تعریف می‌کند. یکی از بهترین تعاریف از رشته روان‌شناسی زنان متعلق به نانسی فیلیپ روسو است؛ او این رشته را "مطالعه رفتار جنس زن به‌عنوان متغیر وابسته" تعریف می‌کند و معتقد است در گذشته هم روان‌شناسی، رفتار را مورد مطالعه قرار می‌داد، اما توجهی به متغییری به نام زن نداشت؛  بنابراین، روان‌شناسی زنان شامل تمام مسایل روانی مربوط به زنان و تجارب آن‌ها می‌شود (دنمارک و همکاران، 2008، 4).

روان‌شناسی جنسیت امروزه مجموعه‌ای متنوع از موضوعات، سؤالات، روش‌ها، و محتوای سیاسی است. در واقع روان‌شناسی جنسیت هر چیزی از تأثیر هورمون‌ها و ژنتیک بر تفاوت جنسی گرفته تا شرایط اجتماعی که بر نابرابری جنسیتی تأثیر دارند را شامل می‌شود. به‌نظر بیشتر محققان، اولین رویه روان‌شناسان در مطالعه جنسیت، تمرکز بر روش‌هایی بود که مردان و زنان متفاوت یا مشابه می‌شوند. در این مطالعه‌ها تأکید بر مقایسه دو جنس بود. همین مسئله باعث شد که به مرور زنان به‌عنوان مسئله  مورد توجه قرار گیرند. از جمله در همین زمان (1984) بود که گلیکان اخلاق منحصربه‌فرد مراقبت زنان را توضیح داد. رویه بعدی در 1970 ظهور یافت؛ در این زمان روان‌شناسان، جنسیت را نه به‌عنوان یک مفهوم دوبعدی، بلکه به‌عنوان یک مفهوم چند بعدی در نظرگرفتند. لذا مردانگی و زنانگی دیگر به‌عنوان دو مجموعه مستقل از ویژگی‌های روانی نبود، بلکه سویه‌های مخالف یک پیوستار بودند. بر این اساس افراد تک‌جنسیتی از افراد آندروژنی مشخص شدند. مفهوم آندروژنی به‌عنوان راهی برای خروج از مشکلات در ارتباط با دوقطبی‌بودن مردانگی و زنانگی در نظر گرفته شد و این تغییر اساسی، تغییر تمرکز از "روان‌شناسی زنان" به "روان‌شناسی جنسیت" را به دنبال داشت (لفرانسی، لوی پالاک و برسکول، 2004، 345-324).

در مورد ضرورت روان‌شناسی زنان معمولاً تحلیل‌های فمینیستی ارایه می‌شود (پالیودی، 2008، 174). فمینیست‌ها بحثی جدی دارند که علوم اجتماعی از جمله روان‌شناسی، مطالعه زنان به شیوه نظام‌مند را به نفع مردان نادیده می‌گیرند. مطابق نظر جین مارکک ، الن کیمل ، مری کرافورد، و راشل هیر میوستین  متغییر جنس و جنسیت را می‌توان به سه شیوه مختلف مورد بررسی قرار داد:

1.    زن به‌عنوان مسئله؛
2.    تفاوت‌ها و شباهت‌های زنان و مردان؛
3.    مطالعه فمینیستی زندگی زنان.

فمینیست‌ها معتقدند وقتی روان‌شناسی از زمان وونت در 1879 تا زمان‌های اخیر بررسی می‌شود، مشخص می‌شود که تمرکز روان‌شناسی تقریباً به‌طور انحصاری بر رفتار مردان و یا حیوانات نر بوده است؛ به عبارت دیگر زن هرگز مسئله روان‌شناسی نبوده است. پژوهش‌هایی هم که زنان را به‌عنوان نمونه در نظر می‌گرفتند- بر اساس این اعتقاد که مردان هنجارند- هیچ تفاوت جنسی یا جنسیتی را گزارش نمی‌کردند و یا در نهایت فرودستی زنان و پست‌تربودن طبیعت آن‌ها را نتیجه می‌گرفتند. به‌عنوان مثال سرفرانسیس گالتون  که در قرن 19 بر تفاوت‌های فردی تمرکز داشت، نتیجه گرفت که 'زنان در همه ظرفیت‌های خود تمایل به فرودستی نسبت به مردان دارند'.

با این حال، به‌طور کلی، بسیاری از پژوهش‌های اولیه هرگز بررسی مقایسه‌ای بین زنان و مردان نداشتند؛ چنان‌چه وندی مک کنا  و سوزان کسلر  در پژوهش خود در سال 1976 گزارش دادند که بیش از 95 درصد از پژوهش‌های اولیه به مقایسه زنان و مردان نپرداخته‌اند. اگر چه تعریف روان‌شناسی در طول زمان دستخوش تغییر بسیاری شده است، اما یک واقعیت روشن در مورد زنان وجود دارد و آن این‌که مسایل زنان هنوز به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته است.

روان‌شناسی اغلب به‌عنوان علم رفتار انسان و حیوان تعریف می‌شود. با این حال پژوهش‌های محققان تنها شامل انسان مرد سفید یا حیوانات نر می‌شد و گویی روان‌شناسان متوجه نبودند که بدون در نظر گرفتن 50 درصد جمعیت، تعمیم آماری غیرممکن است.

روش دیگر رویکرد جنسیتی به پژوهش که وام‌دار دیدگاه فمینیستی است، در اغلب کارهای امروز استفاده می‌شود. وقتی پژوهشی با این رویکرد صورت می‌گیرد، عوامل مختلف باید با هم مورد بررسی قرار گیرد. طرفداران حقوق زنان تمرکز ویژه‌ای بر تجارب زنان دارند و این‌که چگونه و چرا زنان این‌چنین عمل می‌کنند، فکر می‌کنند و احساس می‌کنند. این رویکرد به چندبعدی و پیچیده‌بودن زن اشاره دارد (دنمارک و همکاران، 2008، 7-5).

اظهارات ویرجینیا وولف  در مورد دانشگاه‌های بریتانیا در دهه 1930 هم می‌تواند برای دلیل نیاز به رشته روان‌شناسی زنان در ایالات متحده استفاده شود: بر این اساس رشته روان‌شناسی، مانند خود دانشکده‌های روان‌شناسی، مردمحور است؛ به این معنا که بر مردان تمرکز دارد و از چشم‌اندازی مردانه ایجاد شده است. بنا به اظهارات استیمپسون  در سال1971 از لحاظ توجه به زنان سه مشکل در برنامه درسی رشته روان‌شناسی موجود است: حذفیات، تحریفات و غفلت‌ها. به این معنا که سهم زنان و مسایل زنان در روان‌شناسی مغفول و بی‌ارزش شمرده می‌شود. به‌عنوان مثال ماری کالکینز ، برای اولین‌بار آزمایشگاه روان‌شناسی را در کالج ولسلی در 1819 تأسیس کرد و با ابداع تکنیک زوج‌های وابسته و دیدگاه نظری روان‌شناسی خودش، در روان‌شناسی و فلسفه به رسمیت شناخته شد.

کالکینز هم‌چنین اولین رییس زن انجمن روان‌شناسی آمریکا در سال 1905بود، با این وجود، سهم او در روان‌شناسی اساساً در تاریخچه روان‌شناسی حذف شده است. به گفته استیونس  و گاردنر ماری کالکینز یک روان‌شناس بزرگ بود، اما سهم زیاد او در روان‌شناسی نادیده گرفته شده است و آزمون‌های روانی ابداعی او در کتاب‌های درسی به نام همکاران او معرفی می‌شوند.

دانمارک نیز در سال 1994 کتاب‌های درسی روان‌شناسی را از نظر برخوردشان با زنان و مسایل مربوط با جنسیت بررسی کرد. بررسی‌های او دلالت بر عدم وجود استناد از زنان روان‌شناس در 20 متن داشت. سهم زنان در روان‌شناسی تحریف نیز شده است. زنان روان‌شناس به‌طور سنتی رشته‌های کاربردی روان‌شناسی را بیشتر از مباحث ادراک، یادگیری و انگیزه ترجیح می‌دادند و این در حالی است که مباحث ذکرشده به‌طور سنتی پرستیژ بیشتری از روان‌شناسی کاربردی داشتند؛ این ترجیح مردمحور، ناشی از اعتقاد به این مسئله است که روان‌شناسی تجربی نیاز به هوش و شایستگی بیشتری از روان‌شناسی اجتماعی، بالینی، مدرسه، و یا روان‌شناسی رشد دارد. این کلیشه هم‌اکنون نیز وجود دارد. رشته‌های روان‌شناسی اجتماعی، روان‌شناسی رشد، روان‌شناسی تربیتی و روان‌شناسی زنان نوعاً رشته‌های دقیقی هم‌چون رشته‌های روان‌شناسی یادگیری، ‌روان‌شناسی تجربی، و آمار محسوب نمی‌شوند.

از سوی دیگر صاحب‌نظران فمینیست معتقدند برخی مسایل زنان در روان‌شناسی مغفول مانده‌اند. ازاین‌رو آنان موضوعات مختلف شایسته مطالعه در روان‌شناسی را احصا کرده‌اند. به‌نظر آنان این موضوعات باید به‌عنوان مسئله پژوهشی در نظر گرفته شوند و البته از نگاه ایشان این مسایل با پارایم مردمحور موجود در روان‌شناسی غیرقابل‌حل هستند: از جمله تجاوز به عنف، آزار و اذیت جنسی، ضرب‌وشتم زنان، تبعیض جنسی در پژوهش، تبعیض جنسی در سلامت، تبعیض جنسی در روان‌درمانی.

بر این اساس رشته‌های روان‌شناسی نیازمند پژوهش‌های جدید و طرح پرسش‌های جدید مربوط به زنان است و بنابراین یک دوره روان‌شناسی زنان باید موجب تغییر نگرش به جهان از محوریت مردانه به محوریت زنانه و مردانه به‌طور مشترک شود. روان‌شناسی زنان پیشنهاد می‌کند که قواعد رشته روان‌شناسی باید به منظور اصلاح حذفیات، تحریفات و غفلت‌ها از زنان و زندگی زنان تغیییر کند. البته روان‌شناسی زنان صرفاً مجموعه‌ای از تعصبات نیست، بلکه مانند سایر رشته‌های مطالعات زنان، شاخه‌های آکادمیک از جنبش رهایی زنان بوده است. به این ترتیب، هدف آن هم علمی و هم سیاسی و البته به دنبال پرس‌و‌جو از مفاهیمی مانند قدرت، تقسیم کار، و سلامت روانی است (پالیودی و همکاران، 2008، 176-174).زن, روان, روانشناسی, روان شناسی زنان, روان شناسی جنسیت, جنسیت, مراقبت, معصومه جبریایی, کارول گیلیکان, انجمن روان‌شناسی آمریکا, فمینیست

جدیدترین مطالب بخش روان شناسی زیر مجموعه روان شناسی
روان شناسی علمی است که به بررسی علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی می‌پردازد.
1394-4-4
مجید
3251

تمرکز اصلی روان‌شناسی شناخت بر کشف چگونگی کسب، پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در انسان‌هاست. کاربردهای عملی متعددی برای روان‌شناسی شناخت وجود دارد که از آن میان می‌توان به روش‌های بهبود حافظه، چگونگی افزایش دقت تصمیم‌گیری و چگونگی ساختدهی به مطالب آموزشی به منظور بهبود یادگیری اشاره کرد

1394-4-16
مجید
1831
روان شناسی رفتار مصرف كننده، یكی از گرایش های پرطرفدار در علم روان شناسی بوده و طی سال های اخیر، توجه بسیاری از صاحب نظران، تولیدكنندگان و موسسات خدماتی را به خود جلب كرده است
1394-4-16
مجید
3798

روان‌شناسی بالینی با معاینه، تشخیص، درمان و جلوگیری از اختلالات ذهنی سروکار دارد. با وجودی که روان‌شناسان بالینی غالباً در مراکز درمانی و بهداشتی کار می‌کنند امّا پزشک نیستند و دارو تجویز نمی‌کنند

1394-4-16
مجید
2356
بخشی از دانش روانشناسی است و این دیدگاه را دارد که ذهن و فرهنگ جدایی ناپذیرند 
1394-4-16
مجید
1989
1:روان شناسی مهندسی که آن‌ را گاه، مهندسان عوامل انسانی نیز می‌خوانند 2: روانشناسی و پزشکی قانونی در مراحل رشد و تحول خود به اهداف یکدیگر نزدیک شده‌اند.
1394-4-16
مجید
1136
هر انسانی قوانین مربوط به تعامل اجتماعی را در مقاطع مختلف از روند زندگی و در شرایط گوناگون فرا می‌گیرد. این قوانین را اولین بار ما به عنوان کودک در تعاملات خود با اولیاء و مربیان فرا می‌گیریم
1394-4-20
مجید
2153
اگر یافته‌های وونت  در 1879 را به‌عنوان شروع رسمی روان‌شناسی بپذیریم ، می‌توان گفت که تقریباً حدود 100 سال است که پژوهش‌ها و نظریه‌های روان‌شناسی بر جنس  تمرکز کرده‌اند.
1394-4-20
مجید
1354
این رشته روان‌شناسی به مطالعه رفتار و محیط کار می‌پردازد. روان‌شناسان صنعتی- سازمانی غالباً برای افزایش کارایی محیط کار، انتخاب کارکنان مناسب برای کارهای بخصوص، و تولید آزمون‌های مرتبط به پژوهش می‌پردازند.

1394-4-20
مجید
1038
36 مطلب آخر بخش روان شناسی
روان شناسی علمی است که به بررسی علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی می‌پردازد.
1394-4-4
مجید
3251

تمرکز اصلی روان‌شناسی شناخت بر کشف چگونگی کسب، پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در انسان‌هاست. کاربردهای عملی متعددی برای روان‌شناسی شناخت وجود دارد که از آن میان می‌توان به روش‌های بهبود حافظه، چگونگی افزایش دقت تصمیم‌گیری و چگونگی ساختدهی به مطالب آموزشی به منظور بهبود یادگیری اشاره کرد

1394-4-16
مجید
1831
روان شناسی رفتار مصرف كننده، یكی از گرایش های پرطرفدار در علم روان شناسی بوده و طی سال های اخیر، توجه بسیاری از صاحب نظران، تولیدكنندگان و موسسات خدماتی را به خود جلب كرده است
1394-4-16
مجید
3798

روان‌شناسی بالینی با معاینه، تشخیص، درمان و جلوگیری از اختلالات ذهنی سروکار دارد. با وجودی که روان‌شناسان بالینی غالباً در مراکز درمانی و بهداشتی کار می‌کنند امّا پزشک نیستند و دارو تجویز نمی‌کنند

1394-4-16
مجید
2356
بخشی از دانش روانشناسی است و این دیدگاه را دارد که ذهن و فرهنگ جدایی ناپذیرند 
1394-4-16
مجید
1989
1:روان شناسی مهندسی که آن‌ را گاه، مهندسان عوامل انسانی نیز می‌خوانند 2: روانشناسی و پزشکی قانونی در مراحل رشد و تحول خود به اهداف یکدیگر نزدیک شده‌اند.
1394-4-16
مجید
1136
هر انسانی قوانین مربوط به تعامل اجتماعی را در مقاطع مختلف از روند زندگی و در شرایط گوناگون فرا می‌گیرد. این قوانین را اولین بار ما به عنوان کودک در تعاملات خود با اولیاء و مربیان فرا می‌گیریم
1394-4-20
مجید
2153
اگر یافته‌های وونت  در 1879 را به‌عنوان شروع رسمی روان‌شناسی بپذیریم ، می‌توان گفت که تقریباً حدود 100 سال است که پژوهش‌ها و نظریه‌های روان‌شناسی بر جنس  تمرکز کرده‌اند.
1394-4-20
مجید
1354
این رشته روان‌شناسی به مطالعه رفتار و محیط کار می‌پردازد. روان‌شناسان صنعتی- سازمانی غالباً برای افزایش کارایی محیط کار، انتخاب کارکنان مناسب برای کارهای بخصوص، و تولید آزمون‌های مرتبط به پژوهش می‌پردازند.

1394-4-20
مجید
1038
بدون شك، مدیران باید درباره‌ی رضایت یا عدم رضایت كاركنان حساسیت داشته باشند زیرا باور بر این است كه كاركنانی كه از كار خود رضایت شغلی دارند، در مقایسه با آنان كه احساس رضایت نمی‌كنند، بازدهی یا تولید بیش‌تری دارند.

1394-4-20
مجید
1267
شخصیت را «الگوهای رفتار و شیوه‌های تفکر که نحوه (Hilgard) تعاریف مختلفی از شخصیت ارائه شده است که هر یک بر وجهی از شخصیت تأکید کرده‌اند. 
1394-4-20
مجید
1235
نیروی انسانی ماهر وکارآمد پربهاترین وارزنده ترین ثروت و دارائی هر کشور است. بسیاری از جوامع با وجود برخورداری از منابع طبیعی سرشار،به دلیل فقدان نیروی انسانی شایسته ولایق توان استفاده ازاین مواهب الهی را ندارند و روزگار را به سختی ومشقت می گذرانند.
1394-4-20
مجید
1508
روانشناسی ورزش در بر دارنده گزینش درست و برانگیختن ورزشکاران است به گونه ای که هر ورزشکار بتواند
در بالاترین حد توانایی خود به رقابت بپردازد 
1394-4-20
مجید
1132
سالهای زیادی بود که روان‌شناسان ورزش احترام لازم را بدست نیاورده بودند چرا به گفتة دکتر بروس آجیل وی از پیشگامان روان‌شناسی ورزش «مشکل این بوده است که ما بسیاری شارلاتان بسیاری فریب‌کار و بسیاری مردم داشتیم که چیزهای بسیار زیادی را نوید می‌دادند .»
1394-4-20
مجید
1259
حضور در فضا تجربه‌ای جدید و منحصر به‌فرد برای بشر پس از چندین هزار سال زندگی بر روی سیاره زمین است.

1394-4-21
مجید
965

 هر فرد نيازمند است كه در مقابل تغييرات دائمي كه پيرامون خود به وقوع مي‌پيوندد به تعادل برسد.

1394-5-8
مجید
1179
فوبیا‌ها در دسته اختلالات اضطرابی دسته‌بندی شده‌ و بسیار شایع هستند. انجمن روانپزشکی آمریکا گزارش کرده است که سالانه تا ۸ درصد از بزرگ‌سالان آمریکایی از یکی از انواع فوبیاها رنج می‌برند.
1394-6-2
مجید
1139
الگوهای متناقض در تربیت كودك شامل این موارد می شود: تهدیدها، رشوه ها، وعده ها، سخنان نیشدار و طعنه آمیز، موعظه و سخنرانی درباره دروغ گویی و دزدی و آموزش ادب با بی ادبی و بی احترامی و مواردی از این قبیل.
1394-7-23
مجید
1049
انسان ها تیپ های شخصیتی متفاوتی دارند. شخصیت خودشیفته، شخصیتی است که خود را بالاتر از دیگران و ستودنی می داند و خود را محور محیط پیرامون و دنیا می پندارد.
1394-8-2
مجید
1300
هرآنچه ما انجام می دهیم از یک اندیشه آغاز می شود. هر عمل، هر کلمه، هر ابداع از تجسم های ما بوجود آمده است. توا
1394-8-2
مجید
1091
آدم‌ها در اطراف خود حریم‌هایی دارند که تنها افراد خاصی را به آن راه می‌دهند. اگر چه حریم‌ها و اندازه آن‌ها به فرد، فرهنگ و موقعیت وابسته است،‌ اما جایگاه آن در مغز است و ورود به حریم دیگران،‌ در اغلب فرهنگ‌ها ناپسند و ناراحت‌کننده است.
1394-8-2
مجید
1004
ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر روز با موجی از اخبار ناخوشایند روبه‌رو می‌شویم؛ اما بارها در مقالات و کتاب‌های مختلف خوانده‌ایم که نباید بر افکار منفی و حوادث ناگوار متمرکز شویم و باید تفکر مثبت داشته باشیم
1394-8-2
مجید
1446
شما در حال تماشای یک فیلم تلویزیونی هستید و فرزند کوچکتان نیز کنارتان مشغول تماشای همان فیملی است که شما می بینید،
1394-8-10
مجید
1067
نقاشی زبان کودک است. بسیاری از کودکان ناخواسته آنچه که حس می‌کنند اما قادر به بیانش نیستند را در نقاشی‌هایشان نشان می‌دهند.
1394-8-11
مجید
1722
برخی از داوران و موسسات آموزشی بر این باورند که بازی کردن نقش مهمی در یادگیری کودکان ندارد و تنها با کسب نمرات خوب است که معلوم می شود آنها مطالب جدیدی یاد گرفته اند، ولی با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که کودکان برخی از پیچیده ترین مسائل را با انجام بازی های خاص می آموزند.
1394-8-20
مجید
975
حضور افراد دارای فرزند در شبکه‌های اجتماعی دارای دو وجه والدین و فرزندان است که بررسی چند نکته برای دور ماندن از آسیب‌های احتمالی خالی از لطف نیست.
1394-8-23
مجید
1056
مهم نیست که چقدر خوب از نوزادتان مراقبت می کنید، گریه یکی از واقعیت های زندگی اوست که آن را خواهید شنید. 
1394-9-1
دکتر بهروز
1172
شب ادرارى عبارتست از یک عمل غیر ارادى که طبیعت در عالم خواب انجام مى‏دهد تا مثانه را از ادرار خالى نماید و این عمل بیشتر در کودکان و گاهى نوجوانان انجام مى‏شود.
1394-9-1
دکتر بهروز
1010
اگر فرزند دومی در راه دارید بهتر است به فرزند اولتان یکسری آمادگی دهید و شرایط را برای پذیرش فرد جدید در خانواده مهیا کنید
1394-9-1
دکتر بهروز
1306
بازی عبارت است از هرگونه فعالیت جسمی یا ذهنی هدفدار که بصورت فردی یا گروهی، انجام و موجب کسب لذت و برآورده شدن نیازهای کودک شود. 
1394-9-23
دکتر بهروز
1344
گاهی والدین بسیار آرام و خونسرد از قلدری و برخی رفتارهای فرزند خود بسیار تعجب می کنند.
1394-9-23
مجید
1874
 نوزادی که گریه می کند در تلاش است تا چیزی به شما بگویید ممکن است بخواهد گرسنگی یا پرخوری و شکم دردش را به شما اطلاع دهد و ممکن است بخواهد بگوید پوشکش خیس و از این بابت ناراحت است. 
1394-9-23
مجید
1672
مکیدن شست، زبان، انگشتان، پستانک، گوشه‌ی پتو یا قطعه‌ای از پارچه از عاداتی هستند که در شیرخوارگان مشاهده می‌شود و به کودک احساس آرامش و خوشحالی می‌دهد.
1394-9-23
مجید
1849
از همان هفته اول تولد، بيش‌تر مادران حس می‌کنند نوزادشان لبخند می‌زند، اما حقیقت آن است که او تلاش می‌کند تا این کار را انجام دهد.
1394-9-23
مجید
1764
یکی از چالش‌های مهم برخی از والدین رفتارهای پرخاشگرانه کودکشان در مدرسه است. 
1394-9-23
مجید
1457
رقابت امری است که همیشه بین بچه های یک خانواده وجود دارد. اما ممکن است والدین نیز ، با رفتارهای ناخودآگاه خود ، به آن دامن بزنند.
1394-9-25
مجید
2144
مطالب تصادفی
مراقب اسباب بازی های نرم پلاستیكی سوت دار باشید و زیرا ممكن است سوت آن از جایش دربیاید و موجب خفگی بچه شود.
1394-10-6
دکتر بهروز
2671

 هر فرد نيازمند است كه در مقابل تغييرات دائمي كه پيرامون خود به وقوع مي‌پيوندد به تعادل برسد.

1394-5-8
مجید
1179
هر انسانی قوانین مربوط به تعامل اجتماعی را در مقاطع مختلف از روند زندگی و در شرایط گوناگون فرا می‌گیرد. این قوانین را اولین بار ما به عنوان کودک در تعاملات خود با اولیاء و مربیان فرا می‌گیریم
1394-4-20
مجید
2153
مرز ها را والدین برای کودک شان تعیین می کنند. فراموش نکنید اگر مرزبندی از طرف کودک اعمال شود، مشکل از شماست نه او
1394-10-8
دکتر بهروز
1997
سبک شخصیتی خود را پیدا کنید و اشتباهات تصمیم گیری و حل مسئله تان را بشناسید.
1394-11-4
مجید
1556
کودکان سه چهار ساله به سرعت استفاده از زبان را یاد می گیرند . از فرصت استفاده کنید و در هر موقعیتی برایش حرف بزنید .
1394-10-7
دکتر بهروز
1775
یکی از عمده ترین مشکلات کودکان خجالتی بلد نبودن مهارت هایی است که برای زندگی اجتماعی بدان نیاز دارند
1394-10-8
دکتر بهروز
2091
 اگر کودک شما از آب می‌ترسد، به تدریج ترس او را از بین ببرید تا او احساس امنیت کند. به طور مثال ابتدا اجازه دهید در لگن بایستد و به آرامی بدن او را لیف بکشید.
1394-10-6
دکتر بهروز
3740
فاصله زيادي بين چيزي که دوست دارم انجام بدهم و کاري که انجام مي‌دهم وجود دارد
1394-11-4
مجید
1083
اگر فرزند دومی در راه دارید بهتر است به فرزند اولتان یکسری آمادگی دهید و شرایط را برای پذیرش فرد جدید در خانواده مهیا کنید
1394-9-1
دکتر بهروز
1306
گاهی والدین بسیار آرام و خونسرد از قلدری و برخی رفتارهای فرزند خود بسیار تعجب می کنند.
1394-9-23
مجید
1874
بیشتر ما همیشه برای انجام کار‌هایمان عجله داریم، چند کار را به طور همزمان انجام می‌دهیم و سعی می‌کنیم برای همه آدم‌ها همه کار بکنیم و به ندرت وقت کافی برای خودمان می‌گذاریم.
1394-10-21
مجید
1657