اشنایی با اذربایجان غربی سرزمین شمس پیر مولوی

تاریخ ارسال: 1394-3-31
نویسنده: مجید
دفعات بازید: 2034

استان آذربایجان غربی با احتساب دریاچه ارومیه حدود 43660 کیلومتر مربع مساحت دارد.


این استان که در شمال غرب ایران واقع شده  65/2 درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد.

استان آذربایجان غربی از طرف شمال و شمال شرق با جمهوری آذربایجان و ارمنستان، از غرب با کشورهای ترکیه و عراق، از جنوب با استان کردستان و از شرق با استان آذربایجان شرقی و زنجان همسایه است.

بر اساس آخرین آمار تقسیمات کشوری این استان دارای 12 شهرستان ، 28 بخش ، 14 شهر ، 103 دهستان و 3227 آبادی دارای سکنه می‌باشد و مرکز آن شهر تاریخی ارومیه است.

استان آذربایجان غربی یکی از مناطق کوهستانی کشور است و توپوگرافی متنوع و گسترده‌ای دارد. بر اساس ساختار طبیعی استان، اکوسیستم‌های ویژه‌ای از ترکیب گیاهان در سطوح مختلف پوشش گیاهی در اشکورهای مختلف توپوگرافی به وجود آمده است که اهم آن‌ها به شکل جنگل‌ها و مراتع خودنمایی می‌کنند.تاریخ باستانی آذربایجان با تاریخ قوم ماد درآمیخته است. قوم ماد پس از مهاجرت به ایران آرام آرام قسمت های غربی ایران از جمله آذربایجان را تصرف کردند. مقارن این ایام دولت
هایی در اطراف آذربایجان وجود داشت که از آن جمله می توان به دولت آشور در شمال بین النهرین، دولت هیق در آسیای صغیر، دولت اورارتو در نواحی شمال و شمال غرب، اقوام کادوسی در شرق و کاسی ها در حوالی کوه های زاگرس اشاره کرد. بعد از تأسیس دولت ماد، آذربایجان به ماد کوچک معروف شد و مشتمل بر شهرهای قدیمی همدان، ری، اصفهان و کرمانشاه بود.

 

گروهی معتقدند که نام آذربایجان گرفته شده از آذرآبادگان به معنی سرزمین آتش است. بزرگ ترین آتشکده های زرتشتی در این منطقه بوده و نمونه آن هنوز در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان به جا مانده است. گروهی دیگر وجه تسمیه آذربایجان را مربوط به وجود سرداری به نام آتورپات می دانند. اینان معتقدند که بعد از غلبه اسکندر مقدونی به ایران، سرداری به نام آتورپات در آذربایجان ظهور کرد و از اشغال آن توسط یونانیان ممانعت به عمل آورد.

 

از آن به بعد این سرزمین به نام آتورپاتگان معروف شد. حکومت جانشینان آتورپات در آذربایجان در زمان اشکانیان نیز ادامه یافت و این منطقه توانست کماکان استقلال داخلی خود را در چارچوب دولت اشکانی حفظ کند. سرانجام اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانی بر حکمرانان محلی آذربایجان استیلا یافت و آن را به صورت یک ایالت غیر موروثی اداره کرد.

 ● آثار تاریخی و طبیعت بکر استان


 

آذربایجان غربی در شمال غربی ایران قرار دارد و مرکز آن ارومیه است . نام ارومیه از دو واژه «اور» به معنی جا و مکان و «میه» در زبان آشوری به معنی آب تشکیل شده است.

 

دشت های وسیع حاصلخیز، کوه های سر به فلک کشیده و هوای ملایم و سالم، رودهای پرآب و تاکستان های پربار، باغ های پر از میوه های گوناگون ، مراتع و جنگل های سرسبز، جلگه ها و دامنه های پر از گل های وحشی، این منطقه را به یکی از زیباترین و خوش آب و هوا ترین مناطق ایران تبدیل کرده است. .

 

 

بیش از یکهزار و ۲۰۰ اثر تاریخی چون تخت سلیمان، قره کلیسا و شگفتی های طبیعت همچون دریاچه ارومیه ، غارسهولان و صدها مناظر دل انگیز دیگر در استان توجه هر صاحب ذوق را به خود جلب می کند و با او از فرهنگ غنی و تمدن باستان گوناگون سخن می گوید و وحدت جاودانه هنر و ذوق واندیشه و فرهنگ و مذهب را به نمایش می گذارد.

  ● دریاچه ارومیه

thumb_gallery_201506212110084140529
دریاچه نیلگون یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان با اکوسیستم منحصربفرد به شمار می آید.

 

سواحل دریاچه ارومیه هر ساله با پذیرش گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر جلوه های خاصی از زیبایی های طبیعت را به نمایش می گذارد. این دریاچه یکی از ذخیره گاه های زیستکره طبیعی جهان شناخته شده و دارای بزرگترین آبگیر داخلی کشور و خاورمیانه است. از نظر وسعت بیستمین دریاچه بزرگ و از نظر شوری دومین دریاچه شور جهان بعد از بحرالمیت محسوب می شود. این دریاچه دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ وکوچک با مجموع مساحت ۳۳۴ کیلومتر مربع است. جزیره اسلامی، کبودان، آرزو، اسپیر و جزایر نه گانه از نظر وحوش و وسعت، قابل اهمیت هستند. جزایر کوچک این دریاچه نیز یکی از شگفتی های دریاچه ارومیه است. جزیره«مشت عثمان» جزیره آهکی که دقیقاً همانند تندیس یک مشت درنزدیکی بندرحمانلو قرار دارد، از جمله این جاذبه هاست.

 

در داخل جزایر متعدد این دریاچه گونه های نادری از گیاهان و پرندگان چون پلیکان، فلامینگو، کاکایی، اردک، درنای طناز و وحوشی همچون گوزن زرد، گرگ، بز، میش و پلنگ یافت می شود.
در حال حاضر قسمت زیادی از دریاچه ارومیه خشک و به شوره زار تبدیل شده است
 

 

یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی که از گذشته های دور مورد توجه قرار گرفته، خواص درمانی آب دریاچه ارومیه است . آب و نمک و لجن دریاچه برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی و مفصلی، بیماری های زنان و روان درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

  ● مراکز آب درمانی و چشمه های استان

thumb_gallery_20150621441766252493
از مجموع ۳۶۰ چشمه آب معدنی شناسایی شده در سراسر ایران، نزدیک به ۳۰ حلقه چشمه انواع آب های گرم و معدنی در آذربایجان غربی واقع شده اند که از لحاظ درمانی و داشتن چشم اندازهای زیبا همواره مورد توجه مردم داخل و خارج از کشور قرار گرفته است.

 

 

در ۴۵ کیلومتری شهرستان تکاب ، بین احمد آباد علیا و کوه زندان در حاشیه اثر تاریخی بین المللی تخت سلیمان ، چشمه آبگرم احمدآباد همراه با مجموعه تفریحی و رفاهی واقع شده است. شهروندان و محلی ها اعتقاد دارند که آب این چشمه در مداوای بیماری های پوستی و گوارشی مؤثر است. آبگرم شوط در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ماکو دریک فضای آزاد واقع شده است .

 

آبگرم ایستی سو سلماس در ۶۹ کیلومتری جاده ارومیه – سلماس قرار دارد. آب این چشمه هنگام خروج گرم و جوشان است، استفاده بهینه و صحیح از آب این چشمه می تواند علاقه مندان زیادی را از داخل و خارج از استان برای بهره مندی از آن راغب کند. طبق تحقیقات انجام یافته ،آب چشمه در ردیف آب های کلروره بیکربنات سدیک و گرم گوگردی است.

 

 

چشمه معدنی شگفتی چالدران در دامنه کوه های آق بولاغ و شمال دهکده شگفتی در منطقه چالدران واقع شده است. آب این چشمه معدنی با فشار از کف حوضچه خارج می شود و از اطراف سرازیر می شود ودر بستر آب بسیاری از املاح تأثیرگذار در سلامتی وجود دارند.

 

چشمه معدنی هفتابه در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب غربی ارومیه در دهستان مرگور، دریک کیلومتری شرق ده هفتابه قرار دارد که آب آن با گاز به صورت استوانه ای خارج می شود و در حدود ۱۰ سانتی متر از سطح آب بالا می رود و فرو می ریزد. آبگرم گراو در ۵۰۰ متری جاده مهاباد سردشت بر روی تپه ای با ترکیب کربنات آهکی قرار دارد.
 چشمه معدنی آغ گل در ۲۲ کیلومتری شمالغرب شهرستان خوی در مسیر خوی قره ضیاءالدین به فاصله یک کیلومتری از سد آغ گل، درجوار قریه ای به همین نام قرار دارد. درکنار این چشمه، چشمه های معدنی دیگری واقع شده اند و از تجمع رسوبات موجود در آب آنها ناهمواری ها و پستی بلندی هایی طبیعی با مناظر زیبا تشکیل شده است.

 

 ● دریاچه مارمیشو

thumb_gallery_201506212820042179346
در میان کوهستان های مجاور مرز ایران و ترکیه و ۴۵کیلومتری غرب شهر ارومیه، دریاچه مارمیشو با ۵ هکتار وسعت قرار گرفته است. این دریاچه با ساحل زیبا و پوشش گیاهی بی نظیر درنوع خود ممتاز و با ارزش و محل زیست انواع آبزیان از جمله ماهی قزل آلاست. دریاچه مارمیشو محل مناسبی برای صید ماهی و گذراندن اوقات فراغت گردشگران و دوستداران طبیعت در یک فضای بکر طبیعی است.

 

 ● آبشار شلماش

thumb_gallery_201506215662312778069
 
 

آبشارهای متعدد و کم نظیری در سطح استان آذربایجان غربی جاریست. آبشار شلماش با دره ای سرسبز و دل انگیز در نزدیکی شهر سردشت، یکی از شاخه های رودخانه زاب کوچک محسوب می شود. آبشار سلوک، سوله دوکل ارومیه و قلعه جوق ماکو از دیگر آبشارهای مشهور و پرخروش آذربایجان غربی به شمار می رود.

 

● غار سهولان، دومین غار آبی کشور

thumb_gallery_201506214118362695844
غارسهولان در ۴۵کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مهاباد درمسیری زیبا و اکوتوریستی قرار دارد. وجود غار طبیعی سهولان در مجاورت دره ای سرسبز با رودخانه های روان، ویژگی خاصی به منطقه داده است.

 

 

● تخت سلیمان تکاب


  thumb_gallery_201506217478607179244

تکاب به معنی آب باریک و زمین کم آب است. شهرستان تکاب دارای ده ها اثر تاریخی است که مجموعه باستانی تخت سلیمان یکی از آنهاست که به عنوان چهارمین اثر بین المللی ایران در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این مجموعه در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب و در محدوده ۱۲/۵هکتاری در جوار منطقه کوهستانی سرشار از جاذبه های کم نظیر طبیعی قرار دارد. در محوطه تاریخی تخت سلیمان، بقایای آتشکده بزرگ ساسانی به نام آذرگشسب به جای مانده که به مدت ۷ قرن آتش آن همیشه روشن بوده است.


 ● مسجد جامع ارومیه

thumb_gallery_201506212367309358476
این مسجد در وسط بازار قدیمی شهرستان ارومیه بنا شده است که بنا بر عقیده برخی از محققین این بنا آتشکده بوده و بعد از گرویدن ایرانیان به دین اسلام ویران گشته و در قرن هفتم هجری روی بنای سابق مسجدی با سبک دوره سلجوقی ساخته شده و حجره های اطراف صحن مسجد نیز مربوط به دوره زندیه است. از مساجد قدیمی آذربایجان غربی می توان مسجد مناره ارومیه، مسجد جامع مهاباد، مسجد سردار ارومیه و مسجد مطلب خان خوی را نام برد که معماری اصیل ایرانی اسلامی را نمایان می کنند.

 

 

● قره کلیسا نهمین میراث جهانی ایران


  thumb_gallery_201506214230765318722

بنایی که در جنوب شهرستان ماکو و بیست کیلومتری شمال شرقی شهر چالدران ، بارویی سنگی و پنج برج آن در کنار روستای قره کلیسا خودنمایی می کند و مدفن تادئوس مقدس یا همان قره کلیسای معروف است. تاریخ ساخت کلیسا به اوایل دوره مسیحیت باز می گردد. نخستین بنای مذهبی مسیحیان روی آرامگاه طاطائوس مقدس از مبشرین دین مسیحیت ساخته شده و بنا به اهمیت و جایگاه مذهبی آن، مرداد ماه هرسال زائرین مسیحی از سراسر جهان آیین خاص مذهبی باداراک را در این کلیسا برگزار می کنند.

  ● تپه حسنلو

thumb_gallery_201506211719497410721
تپه باستانی حسنلو در ۱۲ کیلومتری شهرستان نقده در کنار روستای حسنلو واقع شده است. این اثر تاریخی با شهرت جهانی، بقایای شهری در هزاره اول پیش از میلاد است. شایان ذکر است جام بزرگ طلایی حسنلو که مربوط به دوره مانایی هاست از این تپه کشف شده است و قدمت تپه به ۶ هزار سال قبل از میلاد می رسد. نخستین آثار روستانشینی مربوط به ۷ هزار سال قبل از میلاد در تپه اهرنجان واقع در شهر سلماس بدست آمده است.تپه دیگاله، گوی تپه، تپه های ترمنی ، دیزج تکیه، چیچکلی و احمد سارلان از تپه های تاریخی ارومیه هستند.

 

 

● مقبره سید صدرالدین


  thumb_gallery_201506217969285537370

سید صدر الدین وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی بوده که در جنگ چالدران با عثمانی ها به شهادت رسید. این مقبره یکی از مکان های دیدنی و زیارتی استان است که در چهار کیلومتری شهرستان چالدران در روستای سعدل قرار گرفته است.


 ● مناره شمس تبریزی در شهرستان خوی

thumb_gallery_20150621149214203886
آرامگاه شمس تبریزی در شمال غربی شهرخوی قرار دارد. شمس تبریزی عارف بزرگ و مراد مولوی شاعر نامی ایرانی در این محل مدفون شده است. زمان ساخت مناره شمس تبریزی به زمان شاه اسماعیل صفوی برمی گردد. این برج تاریخی با شاخ های آهو، بزکوهی و قوچ های شکار شده توسط شاهان صفوی زینت داده شده است. آثار تاریخی و فرهنگی بی شماری همچون پل خاتون، دروازه سنگی ، پل قطور، خانه کبیری، ساختمان قدیم شهرداری، مقبره آقا یعقوب، همواره مورد توجه بازدیدکنندگان از شهر خوی بوده است. در توصیف آثار باستانی آذربایجان غربی نباید از بازار قدیمی شهر ارومیه و خوی که قدمت هر دو به دوره صفویه برمی گردد، غافل شد. بازار قدیمی ارومیه در مجموعه بافت قدیمی با سبک و شیوه خاص قرار گرفته و بقایای به جای مانده آن نمایانگر ذوق معماری دوره های مختلف است. علی رغم تنوع شکل طاق ها، چشمه ها و گنبدها، مجموعه بازار از سادگی ویژه ای برخوردار است.

 

 

 

● مقبره سه گنبد ارومیه

thumb_gallery_201506217033904311336
 

مقبره منفرد اسلامی موسوم به سه گنبد در قسمت مرکزی شهر ارومیه متعلق به عصر سلجوقی ،در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بنای موصوف از دو بخش سرداب و شیون گاه تشکیل شده که به وسیله پوششی قوسدار از هم مجزا می شوند و مصالح آن شامل سنگ و آجر و گچ است. این برج آجری استوانه ای شکل متعلق به قرن ششم هجری بوده و در مدخل بنا سه کتیبه به خط کوفی که با سنگ تراشیده اند، باقی مانده است.

 ● صنایع دستی آذربایجان غربی


  thumb_gallery_201506219620281505579

آذربایجان غربی یکی از کانون های صنایع دستی ایران محسوب می شود که در آن انواع گلیم، پارچه های سنتی، فرش، صنایع چوبی و تزئینی، حصیر، بافت جوراب های پشمی و کلاه تولید می شود و در زمینه نقاشی روی چرم دارای معروفیت ملی است. 

رومیه, دریاچه ارومیه, آب درمانی, دریاچه مارمیشو, آبشار شلماش, غار سهولان, تخت سلیمان تکاب, مسجد جامع ارومیه, قره کلیسا, تپه حسنلو, مناره شمس تبریزی

جدیدترین مطالب بخش ایران گردی زیر مجموعه آذربایجان غربی

همه چیز در باره آذربایجان غربی سرزمین شمس پیر مولوی

1394-3-31
مجید
2034
غار سهولان بعد از «غار عليصدر» همدان دومين غار آبي ايران به شمار مي‌آيد
1394-3-31
مجید
2764

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

1394-4-1
مجید
4782
قره کلیسا، کلیسایی تاریخی در استان آذربایجان غربی
1394-4-1
مجید
1498
تخت سلیمان ودریاچه پر رمز و راز آن
1394-4-1
مجید
4529
از تپه حسنلو چه میدانید؟
1394-4-1
مجید
4420
1394-4-2
مجید
2477
آشنایی با برج سه گنبد - آذربایجان‌غربی 
1394-4-3
مجید
3993

مسجد جامع ارومیه، مسجدی سلجوقی با محراب ایلخانی

1394-4-3
مجید
6555
36 مطلب آخر بخش ایران گردی

همه چیز در باره آذربایجان غربی سرزمین شمس پیر مولوی

1394-3-31
مجید
2034
غار سهولان بعد از «غار عليصدر» همدان دومين غار آبي ايران به شمار مي‌آيد
1394-3-31
مجید
2764

مارمیشو؛ ناشناخته‌ای در دنیای ارومیه

1394-4-1
مجید
4782
قره کلیسا، کلیسایی تاریخی در استان آذربایجان غربی
1394-4-1
مجید
1498
تخت سلیمان ودریاچه پر رمز و راز آن
1394-4-1
مجید
4529
از تپه حسنلو چه میدانید؟
1394-4-1
مجید
4420
1394-4-2
مجید
2477
آشنایی با برج سه گنبد - آذربایجان‌غربی 
1394-4-3
مجید
3993

مسجد جامع ارومیه، مسجدی سلجوقی با محراب ایلخانی

1394-4-3
مجید
6555
1394-4-3
مجید
8517
كليسای سير، يكي از آثار سنگي استان اذربایجان غربی
1394-4-3
مجید
2740
استان آذربایجان شرقی (به پارسی باستان: آذربادگان) یکی از استان‌های ایران است
1394-4-3
مجید
3324
آسیاب‌خرابه (به ترکی آذربایجانی: خارابا دییرمان) یکی از مکان‌های دیدنی و گردش‌گری استان آذربایجان شرقی می‌باشد
1394-4-8
مجید
3154

بازار تبریز بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده آجري جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. 

1394-4-8
مجید
4637
خانهٔ مشروطه در یکی از محله‌های قدیمی شهر تبریز به نام راسته‌کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته‌است.
1394-4-8
مجید
1829

کندوان در 50 كيلومتري جنوب غربي تبريز؛ يكي از روستاهاي دهستان سهند مي باشد 

1394-4-8
مجید
7500

ارگ تبریز (علی‌شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است

1394-4-8
مجید
1762

خانه قدکی تبریز،از کاربری مسکونی به کاربری آموزش عالی تغییر عملکرد داده است

1394-4-10
مجید
2788

در اوایل سال 1337 خورشیدی کلنگ ساختمان موزه آذربایجان  زده شد

1394-4-10
مجید
1588

آشنایی با مقبره الشعرای تبریز

1394-4-11
مجید
4157

ایل گلی ( شاه گلی ) از گردشگاه های زیبای تبریز است که در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای واقع شده است

1394-4-14
مجید
1828

مسجد کبود تبریز بنایش به ۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد

1394-4-14
مجید
5360
حمام نوبر یکی از آثار تاریخی شهر تبریز است که در دوره قاجار ساخته شده است.
1394-4-14
مجید
3052

محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار شاعر پر آوازۀ کشورمان که با کتاب حیدر بابایه سلام به اوج شهرت رسید در روستای خشکناب تبریز دیده به جهان گشود

1394-4-15
مجید
4382

مجارشین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گنبرف بخش مرکزی شهرستان اسکو قرار گرفته است

1394-4-15
مجید
3360
طبیعت زیبا و دل انگیز استان اردبیل در فصل بهار با چشم اندازهای روح نواز و گل های رنگارنگ در دشت های سبز و کوهپایه های استوار، دل هر گردشگری را می نوازد 
1394-4-18
مجید
4019

شهر سیاحتی سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است

1394-4-18
مجید
5288

اردبيل از شهرهاي کهن ايران است که حدود 5000 سال قدمت دارد.در لوحه‌هاي گلي سومريان به صورت ارتا ثبت گرديده‌است که خود قدمت شهر را تا 5000 سال ميرساند.

1394-4-18
مجید
2158

بقعه شیخ صفی الدّین اردبیلی در مجموعه‌ای از آرامگاه‌های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی اردبیل، قرار دارد

1394-4-18
مجید
3981

علت نامگذاری این دریاچه، شوری بسیار زیاد آب آن بوده که امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، به طوریکه ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن پرورش داده می شود

1394-4-19
مجید
3255

این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد 

1394-4-19
مجید
2490

موزه مردم‌شناسی اردبیل در میدان عالی قاپوی اردبیل در محل حمام آقانقی (متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری) بنا شده است. هر ساله جمع کثیری از گردشگران از این مکان دیدن می نمایند.

1394-4-19
مجید
1496

مجموعه تاريخي بازار اردبيل در ميانه شهر و در طرفين خيابان امام خميني واقع گرديده و به جهت قدمت و دارا بودن معماري سنتي از بازارهاي تاريخي و جالب توجه ايران به شمار مي‌آيد

1394-4-19
مجید
1654

شیخ کلخوران در 3 کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است.این آبادی از دیر باز به علّت وجود آرامگاه جد سلاطین صفوی در آن، مورد توجه بوده است

1394-4-19
مجید
1776

مسجد جمعه اردبيل در شمال شرقي شهر كه بر روي تپه باستاني قرار دارد بازمانده مسجد عظيم، گسترده و كم نظيري است كه در دوره هاي مختلف اسلامي بخصوص دوره سلجوقي شكل گرفته است

1394-4-19
مجید
3668

پلها و خانه هاي قديمي اردبیل

1394-4-19
مجید
5090
مطالب تصادفی
تالاب گميشان در شمال غربي گرگان ودرغرب و شمال غرب گميشان واقع شده است.ضلع جنوبي تالاب به رودخانه گرگان رود،ضلع شمالي آن به مرز ايران و تركمنستان،و ضلع غربي آن درياي خزر و شرق آن دشت گميشان است.
1394-7-18
مجید
1109
بقعه امامزاده هاشم در 30 كیلومتری جاده رشت به تهران در استان گیلان قرار دارد. در شجره نامه موجود در بقعه، امامزاده هاشم چنین معرفی شده است هاشم بن‌ محمدبن عبدالله بن حمزه‌ بن محمدبن الحنفیه بن علی بن ابی‌طالب(ع).
1394-7-30
مجید
1073
کتیبه و سنگ نوشته های استان ایلام
1394-4-23
مجید
3503
بازی حماسی و هیجان انگیز سیمرغ کاری جدید از استودیو بازی سازی بلو رابیت است.
1394-5-28
مجید
2583
آبشار بیشه در 60 کیلومتری شهرستان خرم آباد، بخش پاپی، دهستان سپیددشت و در مجاورت روستای بیشه واقع شده است.
1394-8-9
مجید
3796
رشته كوه سر به فلك كشيده اشترانكوه با قلل 13 گانه و بلندي 4250 متر در 5 كيلومتري جنوب شهرستان ازنا در استان لرستان قرار گرفته و هرساله پذيراي كوهنوردان، توريست‌ها و ايرانگردان و در پاره‌اي موارد گردشگران خارجي مي‌شود.
1394-8-7
مجید
2934
آرامگاه‌ سيد محمد رضي‌الدين‌ آرتيماني‌ بر فراز تپه‌اي‌ در روستاي ‌آرتيمان‌ از توابع‌ شهرستان‌ تويسركان‌ قرار دارد. نماي‌ آرامگاه‌ مير رضي‌الدين‌ آجري‌ است‌ و سه‌ دهنه‌ طاق‌ بلند دارد.
1394-9-7
مجید
1232
بقعه امامزاده جعفر یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی شهر بروجرد است که در انتهای خیابان جعفری قرار دارد.
1394-8-6
مجید
1971
قلعه هرمز واقع در بخش هرمز از توابع شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.
1394-9-3
مجید
1276
واژه بومی الرج از ترکیب دو واژه ال بمعنای کوه و رج بمعنای برج تشکیل شده است و بدلیل این است که در گذشته های دوراین روستا محل استقرار برج دیده بانی بوده است
1394-8-23
مجید
2724
چشمه آب معدنی گنو در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال شرقی شهر بندرعباس قرار دارد و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
1394-9-3
مجید
3876
پیست اسکی دیزین در 75 کیلومتری کرج در نزدیکی روستای زیبایی به نام ولایت رود واقع شده است
1394-4-24
مجید
1240